Aöf Stratejik Yönetim 2 Dersi 7.Ünite Ders Notları

tremendous

Forum Yöneticisi
Bölüm:
MEZUN
Aöf Stratejik Yönetim 2 Dersi 7.Ünite Ders Notları

STRATEJİK YÖNETİM VE KURUMSAL YÖNETİŞİM
KURUMSAL YÖNETİŞİM:
İşletmenin söz sahipleri ile hak sahipleri arasındaki ilişkileri düzenleyerek var olan çatışmaları da önleme ihtiyacından doğup gelişen kavramdır.
Kurumsal seviyedeki faaliyet ve kararla ilgili olan bu kavram sıklıkla üst yönetimi ya da kurallara dayalı işletme yönetimi olarak adlandırılır.
KURUMSAL YÖNETİŞİM ÖNE ÇIKARAN GELİŞMELER:
Şirket skandalları
Finansal krizler
Küreselleşme
Özelleştirme
KURUMSAL YÖNETİŞİMİN TEORİK ALYAPISI:
VEKALET TEORİSİ:
Vekillerin (işletme yöneticilerinin) asillerin (işletme sahiplerinin) amaç ve faydaları doğrultusunda hareket etmesi sorunu ile geliştirilmiş olan bir teoridir.
Bu teori ile ilgili olarak geliştirilmiş 3 önemli kavram vardır.
 Bu teorideki vekalet ilişkisi, vekalet verenin bir sözleşmeyle kendi adına bazı hizmetleri yerine getirmesi için bir vekili görevlendirmesi olarak görülebilir.
 Yönetsel fırsatçılık, yöneticilerin açgözlü bir şekilde kendi çıkarları yönünde hareket etmesi anlamına gelir.
 Vekalet maliyetleri, kurumsal yönetişimin asil ve vekil arasında olması gereken uyumu tam olarak sağlayamamasından dolayı asillerin katlanmak durumunda olduğu motivasyon, gözetim ve teşvik maliyetleridir.
PAYDAŞ TEORİ:
Paydaş, bir işletmenin faaliyetlerinin devam edebilmesi için her türlü kişi ya da kurum olarak tanımlanabilir.
Diğer bir ifade ile bir işletmenin faaliyetlerini etkileyen ve faaliyetlerinden etkilenen kişi ya da kurumlardır.
Paydaş teorinin temel varsayımlarından birisi hissedarların işletmenin önemli paydaşları olduğu ancak diğer paydaşları da üzerinde durması gerektiği üzerinedir.
İki tür paydaş grubu vardır.
BİRİNCİL PAYDAŞLAR:
Pay sahipleri,
Çalışanlar
Tedarikçiler
Tüketiciler
Müşteriler
İKİNCİL PAYDAŞLAR:
Rakipler, düzenleyici ve denetleyici resmi kurumlar
Toplum
KURUMSAL YÖNETİŞİM MEKANİZMALARI:
İçsel ve dışsal yönetişim mekanizmaları olarak 2 ye ayrılmaktadır.
İÇSEL KURUMSAL YÖNETİŞİM MEKANİZMALARI:
Yönetim kurulu
Ortaklık yapısı
Yöneticilerin ücreti
Yatırımcı ilişkileri
En iyi uygulama kodları
DIŞSAL KURUMSAL YÖNETİŞİM MEKANİZMALARI:
Satın alma tehditleri
Yönetici piyasası
Ürün piyasası
Aktif hissedarlık
Yasal sistem

KURUMSAL YÖNETİŞİM MODELLERİ:
TEKİL KURUMSAL YÖNETİŞİM MODELİ:
Özellikle ABD ve İngiletere’de geçerlidir.
Bu modelde işletmelerin temel amacının, pay sahipleri çıkarları doğrultusunda hareket etmek olduğu kabul edilir.
İKİLİ KURUMSAL YÖNETİŞİM MODELİ:
Fransa, Almanya ve Hollanda gibi Kıta Avrupası ülkelerinde geçerlidir.
Bu modelde hem işletme çalışanları hem de pay sahipleri önemli paydaşlardır.
ÇOĞULCU KURUMSAL YÖNETİŞİM MODELİ:
Bu model özellikle Japonya’da geçerlidir.
Bu modelde en önemli paydaş çalışanlardır.
KURUMSAL YÖNETİŞİM İLKELERİ:
ADİL DAVRANMA:
İşletmenin tüm hak sahiplerine eşit bir şekilde davranması anlamına gelmektedir.
ŞEFFAFLIK:
Şeffaflık paydaşlar arası bilgi asimetrisini önler
HESAP VERİLEBİLİRLİK:
Hesap verilebilirlik faaliyet sonrası ile ilgili kurumsal yönetişim ilkesidir.
SORUMLULUK:
Bu ilkeye göre, işletmenin tüm paydaşların haklarının korunması gerektirir.

Kurumsal yönetişimi en iyi ÜST YÖNETİMİN YÖNETİMİ ifade etmektedir.
Kurumsal yönetişim işletmelerdeki KURUMSAL SEVİYEDEKİ faaliyet ve kararlarla ilgilidir.
İşletme bünyesinde yönetim görevini yürütenler işletme adına karar verme yetkisi olan yöneticilerdir. Bu kişiler SÖZ SAHİBİ olarak nitelendirilebilir.
Kurumsal yönetişim felsefesinin özellikleri:
İŞLETME YÖNETİMİNDE KURALLAR HAKİMDİR.
İŞLETMEDE BAĞIMSIZ YÖNETİM VE DENETİM İLKERİ HAKİMDİR.
İŞLETME SAHİBİ VE YÖNETİCİLERİ İŞLETMEYE VE PAYDAŞLARA KARŞI DOĞRUDAN SORUMLUDUR.
İŞLETME SAHİBİ VE YÖNETİCİLERİ İŞLETME FAALİYETLERİNİ ŞEFFAFLIKLA YÜRÜTMEK ZORUNDADIR.
İŞLETME GENELİNDE GÜÇLER AYRILIĞI İLKESİ GEÇERLİDİR.
Kurumsal yönetişim kavramının ortaya çıkışı ve benimsenişi 1990LI YILLARDA gerçekleşmiştir.
Kurumsal yönetişimi ortaya çıkaran gelişmeler:
ŞİRKET SKANDALLARI
FİNANSAL KRİZLER
KÜRESELLEŞME
ÖZELLEŞTİRME
Kurumsal yönetişimin amaçları:
YATIRIMCI HAKLARININ KORUNMASI
ŞEFFAFLIĞIN SAĞLANMASI
VEKALET MALİYETLERİNİN AZALTILMASI
PAYDAŞLARA KARŞI HESAP VERME SORUMLULUĞUNUN TESİSİ
HİSSEDARLARA ADİL VE EŞİT DAVRANMA
Üst düzey yöneticilerin sahip olması gereken ve tüm işletmeyi bir bütün olarak görebilme ve değerlendirmeler yapabilme becerisi KAVRAMSAL YETENEKTİR.
Kurumsal yönetişimin teorik alt yapısını oluşturan iki teori VEKALET TEORİSİ - PAYDAŞ TEORİ
Vekalet verenin bir sözleşme yoluyla bazı hizmetleri kendi adına yerine getirmesi için bir vekili görevlendirmesine VEKALET İLİŞKİSİ denir.
İşletmenin amaçlarına ulaşmasında işletmenin faaliyetlerinden etkilenen veya bu faaliyetleri etkileyebilen tüm birey veya bireylere PAYDAŞ denir.
İşletmenin etkileşim içinde olduğu birincil paydaşlar:
PAY SAHİPLERİ - ÇALIŞANLAR – TEDARİKÇİLER – TÜKETİCİLER

İçsel kurumsal yönetişim mekanizmaları:
YÖNETİM KURULU
ORTALIK YAPISI
YÖNETİCİLERİN ÜCRETİ
EN İYİ UYGULAMA KODLARI
Yönetim kurulunun bağlılığı ve sorumluluğu İŞLETME SAHİPLERİNE / HİSSEDARLARINA yöneliktir.
İki kademeli yönetim kurullarında yönetim kurulu, temsil gücü ve yetkisini DENETİM KURULU ile paylaşır.
Ulusal veya uluslararası düzeyde yayınlanmış, kurumsal yönetişimin yasal çevresini tamamlayan uygulamalar EN İYİ UYGULAMA KODLARIDIR.
İşletmelerin hisse senetlerine yatırım yapan hissedarların porföylerindeki düşük performans gösteren işletmelere odaklanarak onlara performans düzeyinin gelişmesi adına baskı yapmaları AKTİF HİSSEDARLIK olarak adlandırılır.
Kurumsal yönetişime ilişkin uygulamaların ülkeden ülkeye farklılık göstermesinin altında yatan nedenler:
MÜLKİYET HAKLARI
FİNANSAL SİSTEM
İŞ GÜCÜNÜN TEMSİL HAKKI
SENDİKAL HAKLAR
ABD ve İngiltere’de geçerli olan ve işletmenin temel amacının pay sahiplerinin çıkarları doğrultusunda faaliyet göstermek olduğu kurumsal yönetişim modeli TEKİL KURUMSAL YÖNETİŞİM MODELİDİR.
En önemli paydaş grubunun çalışanlar olduğu ve karlılığın temel hedef olarak görülmediği kurumsal yönetişim modeli ÇOĞULCU KURUMSAL YÖNETİŞİM MODELİDİR.
Genel kabul görmüş kurumsal yönetişim ilkeleri:
ADİL DAVRANMA
ŞEFFAFLIK
HESAP VERİLEBİLİRLİK
SORUMLULUK
İşletmelerin tüm paydaşların haklarını korunmasını sağlayan kurumsal yönetişim ilkesi SORUMLULUKTUR.
OECD’nin kurumsal yönetim ilkelerinin ana başlıkları:
HİSSEDARLARIN HAKLARI VE ÖNEMLİ GÖREVLERİ
HİSSEDARLARIN ADİL MUAMELE GÖRMESİ
KAMUYA AÇIKLAMA YAPMA VE ŞEFFAFLIK
KURUMSAL YÖNETİMDE PAYDAŞLARIN ROLÜ
Sermaye piyasası kurulunun (SPK) kurumsal yönetim ilkelerinin ana başlıkları:
PAY SAHİPLERİ
KAMUYU AYDINLATMA VE ŞEFFAFLIK
MENFAAT SAHİPLERİ
YÖNETİM KURULU
İşletmenin söz sahipleri ile hak sahipleri arasındaki ilişkileri düzenleme ve çatışmaları önleme ihtiyacından doğup gelişen kavram KURUMSAL YÖNETİŞİMDİR.
üKurumsal yönetişim mekanizmalarının tam olarak asil vekil uyumunu sağlayamamasından dolayı asillerin katlanmak zorunda kaldıkları teşvik, gözetim, motivasyon maliyetleri ile diğer bireysel kayıplar arasındaki kavram VEKALET MALİYETLERİDİR.
İşletmelerin etkileşim içinde olduğu ikincil paydaşlar
RAKİPLER
DÜZENLEYİCİ RESMİ KURUMLAR
DENETLEYİ RESMİ KURUMLAR
TOPLUM
Dışsal kurumsal yönetişim mekanizmaları:
SATIN ALMA TEHDİLERİ
ÜRÜN PİYASASI
YASAL SİSTEM
YÖNETİCİ PİYASASI
Yönetim kurulunun işletmenin günlük faaliyetleri içerisinde yer almayan ve işletme ile herhangi bir ilişkisi olmayan bireyler şeklinde tanımlanan üyelerine DIŞARIDAN ÜYELER denir.

Fransa, Hollanda, Almanya gibi kıta Avrupası ülkelerinde geçerli olan ve işletmenin önemli paydaşları olarak hem çalışanlara hem de pay sahiplerine önem veren kurumsal yönetişim modeli İKİLİ KURUMSAL YÖNETİŞİM MODELİDİR.
İşletmenin tüm hak sahiplerine eşit şekilde davranmasını öngören kurumsal yönetişim ilkesi ADİL DAVRANMADIR.
Ahlak norm ve kurallarının iş hayatından uygulanması İŞ ETİĞİ ile ifade edilir.
Kurumsal yönetişim KURUMSAL STRATEJİLER ile daha yakından ilişkili bir kavramdır.
Kurumsal yönetişimin 1990 lı yıllarda önem kazanmasında etkili olan nedeneler:
ÖZELLEŞTİRME
FİNANSAL KRİZLER
ŞİRKET SKANDALLARI
KÜRESELLEŞME
İşletmenin amaçlarına ulaşması sürecinde işletme faaliyetlerinden etkilenen veya bu faaliyetleri etkileyebilen tüm birey veya bireyler PAYDAŞ olarak nitelendirilmektedir.
İşletmenin günlük faaliyetlerinde yer almayan fakat işletme ile ilişki içinde olan yönetim kurulu üyelerine İLİŞKİLİ DIŞARIDAN ÜYELER denir.
Dışsal kurumsal yönetişim mekanizmaları arasında yer alanlar:
SATIN ALMA TEHDİTLERİ
YÖNETİM PİYASASI
ÜRÜN PİYASASI
AKTİF HİSSEDARLIK
Kendi arasında önceklendirilmiş belirli bir paydaş grubunun çıkarlarının tatmin edilmesinin amaçlandığı kurumsal yönetişim modeli ÇOĞULCU KURUMSAL YÖNETİŞİM MODELİDİR.
Ahlak norm ve kurallarının iş hayatındaki yansıması olarak tanımlanabilen kavram İŞ ETİĞİDİR.
Temel kurumsal yönetişim ilkesi faaliyet sonuçlarına ilişkin bir denetim mekanizması şeklinde çalışmaya HESAP VERİLEBİLİRLİK denir.
Paydaşlar arası bilgi asimetrisi oluşmasını engellediği düşünülen temel kurumsal yönetişim ilkesi ŞEFFAFLIKTIR.
Sermaye piyasası kurulu (spk) kurumsal yönetim ilkelerinin ana başlıkları:
KAMUYU AYDINLATMA VE ŞEFFAFLIK
PAY SAHİPLERİ
YÖNETİM KURULU
MENFAAT SAHİPLERİ

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar