Aöf Maliyet Yönetimi Dersi 4.Ünite Ders Notları

tremendous

Forum Yöneticisi
Bölüm:
MEZUN
Aöf Maliyet Yönetimi Dersi 4.Ünite Ders Notları

Bütçe; bir işletmede yürütülen günlük faaliyetlerin uzun dönemli stratejiler ile eş güdümünü
sağlayan, kısa dönemli finansal, sayısal ve resmî planlardır.
Bütçeleme; işletmenin müşterilerini tatmin etmek ve pazarda başarılı olmak için ne
yapmaları gerektiğinin planlanması ve kontrol edilmesi amacıyla yoğun olarak kullanılan bir
muhasebe aracıdır.
Bütçeler, bütçe döneminden önceki bir zamandaki çevre koşulları dikkate alınarak hazırlanır.
Performans değerlemesi, yöneticinin fiilî performansı ile yöneticinin fiilen faaliyet gösterdiği
çevre koşullarını yansıtacak şekilde düzeltilen bütçeler karşılaştırma sonuçlarına
dayandırılmalıdır.
BÜTÇE SÜRECİ : 1-bütçenin temel taşları 2-nakit bütçesi 3-proforma gelir tablosu ve bilanço
ilkelerin Belirlenmesi:
ilk Teklif:
Birleştirme ve Gözden Geçirme:.
Görüşmeler ve Düzeltmeler
Ayrıntılı Plan Teklifi:
Onay ve Uygulama:. ..
Üretim Bütçesi Üretilmesi gereken ürün miktarının hesaplanabilmesi için; bütçelenen satış
miktarı
ile dönem sonu satış miktarı toplanarak bulunan sonuçtan, dönem başı stok miktarı
çıkarılacaktır.
Satış bütçesi düzenlendikten sonra, gelecek bütçe döneminde üretilmesi gereken ürün
miktarlarını belirlemek ve üretimi organize etmek için üretim bütçesi hazırlanır.
Üretim bütçesi sadece miktar olarak düzenlenir. ..
1- Nakit girişleri bölümü En önemli nakit girişi kaynağı, satışlardan yapılan tahsilatlardır
2- Nakit çıkışları bölümü
3- Nakit fazlası veya açığı bölümü
4-Finansman bölümü

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye