Aöf Maliyet Yönetimi Dersi 5.Ünite Ders Notları

tremendous

Forum Yöneticisi
Bölüm:
MEZUN
Aöf Maliyet Yönetimi Dersi 5.Ünite Ders Notları

DİREK İLK MADDE VE MALZEME SAPMASI : 1- Fiyat 2- miktar sapması
DİREK İŞCİLİK SAPMASI : 1-Ücret 2- Verim sapması
DEĞİŞKEN GENEL ÜRETİM SAPMASI :1-Bütçe 2-verim sapması
SABİT GENEL MALİYETLERİ SAPMASI: 1-Bütçe 2-kapasite sapması.
Standart maliyetler, finansal planların (bütçelerin) oluşturulmasında ve genellikle birim
başına maliyet tutarlarını ifade etmek için kullanılır.
Standartlar:birim miktar ve tutar
Bütçe:toplam miktar veya toplam tutar olarak açıklanır.
STANDART MALİYETLEME SİSTEMİNİN KONTROL AMACIYLA KULLANILMASI
• Önceden belirlenmiş veya standart performans düzeyi,
• Fiilî performans düzeyi
• Standart ile fiilî performansın karşılaştırılması yoluyla sapmaların (farkların) belirlenmesidir.
İşletmelerde kontrol sistemleri:
1-standart maliyetler oluşturulur
2-maliyet yöneticileri üretim sürecinde oluşan fiili maliyetleri belirler
3-fili maliyetler standart maliyetlerle karşılaştırılır
Standart Maliyetlerin Belirlenmesi(en çok kullanıldığı sektör üretim sektörü)
Direkt ilk madde ve malzemeye ilişkin tahminlerin belirlenmesi:
a-pazarda geçerli fiyatlar dikkate alınarak ve bu fiyatların beklenen fiyatlara göre düzeltilmesi
b-üretimi tamamlanmış bir ürünün içinde kullanılacak her bir direk ilk madde ve malzemenin
miktarının tahmin edilmesi
Direkt işçiliğe ilişkin tahminlerin belirlenmesi:
Değişken genel üretime ilişkin tahminlerin belirlenmesi:
Sabit genel üretime ilişkin tahminlerin belirlenmesi:
Gözden geçirme ve tahminlerin standartlara dönüştürülmesi:
Onay:
Bir üretim işletmesinde maliyet(yönetim) muhasebecisi, satın alma uzmanı, endüstri
mühendisi, üretim
bölümü yöneticileri ve insan kaynakları yöneticisi bulunmalıdır.,
ideal standartlar; sadece en iyi koşullar altında ulaşılabilen standartlardır. Yöneticiler bu
standartların güdüleyici etkisi olduğu görüşündedir.
Uygulanabilir standartlar sıkı olmakla birlikte, başarılabilir standartlar olarak
tanımlanabilir. Bu standartlar oluşturulurken, normal makine durmaları ve çalışanların
molaları gibi normal çalışma koşulları dikkate alınır. Bu standartlar aynı zamanda nakit
akışlarının tahmininde ve stokların planlanmasında kullanılabilir.
Direkt işçilik fiyat ve miktar standardı : ücret ve işçilik süresi
Standartların 1-miktar ile süre 2- fiyat ile ücret olarak iki sınıfa ayrılmasının temel nedeni
Ödenen fiyat ile kullanılan miktarla ilgili kontrol kararlarının değişik zamanlarda alınması
Maliyet kontrolünde sapma : standart fiyatlar ve miktarlar ile fiili fiyatlar ve miktarlar
arasındaki farkın maliyet tutarıyla ilişkilendirilerek açıklanmasıdır.
Girdiler: kullanılan direkt ilk madde ve malzeme direkt işçilik ve değişken genel üretim
maliyeti fili miktarlarını veya saatlerini yansıtır.
Çıktılar: üretimde kullanılması gereken direkt ilk madde ve malzeme direkt işçilik ve
değişken genel üretim maliyeti standart miktarlarını veya saatleri yansıtır.
Fiilî fiyat, standart fiyatın üzerinde olursa, bu sapma olumsuz bir sapmadır.
Direkt ilk madde ve malzemenin fazla kullanımı(kullanımı gözlemleme üretim bölümü)
1-makine hatalarından
2-madde ve malzemenin kalitesizliğinden
3-çalışanın o konuda eğitimli olmamasından
4-denetimdeki yetersizlikten
Ücret sapması : gelişen koşullara göre ücret standartlarının düzeltilmemiş olmamasından
yüksek ücretle kalifiye işçilere iş yeri değişikliği nedeniyle düşük veya hak ettiklerinden
yüksek ücret verilmesinden kaynaklanır.
Direk işçilik sapmaları
1-Direkt işçilik Ücret Sapması
2-Direkt işçilik Verim (Süre) Sapması (üretim bölümü yöneticileri) işçilik süresinin
üretkenliğini ölçmek amacıyla kullanılmaktadır Belirli sayıda ürünün üretilebilmesi için fiilen
çalışılan sürenin, aynı sayıda ürün için çalışılması öngörülen standart direkt işçilik süresinden
farkına, direkt işçilik verim (süre) sapması denir.
işletme yöneticileri için direkt işçilik verim süresi :işçilik süresinin artan üretkenliğinin
birim ürün maliyetini azaltacak önemli bir unsur olmasıdır.
Esnek bütçe: işletmenin faaliyet gösterebileceği faaliyet hacmi aralığını kapsayan farklı
faaliyet hacimleri için düzenlenir.
Genel üretim maliyeti esnek bütçesi :işletmenin faaliyet hacmi aralığında geçerli olan
genel üretim maliyetlerini kontrol etmek için kullanılan ayrıntılı bir plandır.
Statik bütçe :sadece belirli ve planlanan bir tek faaliyet düzeyine göre düzenlenir.
Değişken Genel Üretim Maliyeti :direkt işçilik saatleri veya makine saatleri gibi faaliyet
hacmine dayanan bir tek ölçü ile doğru orantılı biçimde toplam olarak artan veya toplam
olarak azalan maliyet davranışı gösterirler
Değişken genel üretim maliyeti verim sapması :dönemin değişken genel üretim maliyeti
fiili yükleme ölçüsü miktarı ile standart yükleme ölçüsü miktarı arasında ki farkı ölçer ve bu
farkın parasal olarak ifade edilebilmesi için standart değişken genel üretim maliyeti yükleme
oranı ile çarpılması sonucu hesaplanır.
Sabit Genel Üretim Maliyeti Bütçe Sapması dönem içinde oluşan (fiilî) sabit genel üretim
maliyetleri ile bütçelenmiş sabit genel üretim maliyetlerinin tutarları arasındaki farkı yansıtır
Sabit genel üretim maliyeti kapasite sapması; işletmenin üretim tesislerini kullanımının bir
ölçüsüdür. Ve fiilen kullanılan kapasitenin bütçelenmiş kapasiteden farklı olması nedeniyle
ürün maliyetlerine yüklenememiş veya fazladan yüklenmiş sabit genel üretim maliyeti tutarını
açıklar.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara