Aöf Maliyet Yönetimi Dersi 8.Ünite Ders Notları

tremendous

Forum Yöneticisi
Bölüm:
MEZUN
Aöf Maliyet Yönetimi Dersi 8.Ünite Ders Notları

Stratejik maliyet yönteminin en önemli yönü: bir ürün veya hizmetin üretilmesi
aşamasında ortaya çıkan faaliyetlerin değerlendirilmesi
Stratejik Konumlandırma, işletmeler için rekabet üstünlüğü yaratmanın ve bunu
sürdürülebilir kılmanın en önemli anahtarıdır. En genel anlamda “Rekabet
üstünlüğü”, rakiplerle ile aynı düzeyde ya da onlardan daha düşük maliyetle onlarla aynı ya
da daha yüksek düzeyde müşteri değeri yaratmaktır. “Müşteri değeri”, “müşterinin elde ettiği
fayda” ile“müşterinin katlandığı maliyet” arasındaki farktır
Stratejik Konumlandırma 1-maliyet liderliği, 2-farklılaşma 3- odaklanma stratejilerden en
uygun olan kombinasyonu belirleme süreci
1-“Maliyet Liderliği Stratejisi”nin amacı, rakiplerden daha düşük maliyetle, rakiplerle aynı
ya da daha yüksek değeri müşteriye sunmaktır.
“düşük maliyet stratejisi”, müşteri memnuniyetini maksimize ederek müşteri memnuniyetini
artırmaktadır.
2-Farklılaştırma Stratejisi müşterinin elde ettiği faydayı artırarak müşteri değerini artırmayı
amaçlamaktadır. İşletmeler rekabet üstünlüğünü ancak rakiplerin müşteriye sunamadıklarını
sunarak elde edebilirler.
3-Odaklanma Stratejisi rekabet için bir pazar ya da müşteri seğmendi seçilmesi yada o
seğmende ağırlık verilmesini ifade etmektedir..
stratejik maliyet yönetimin amacı :seçilen stratejik konum eş zamanlı olarak
güçlendirilirken maliyetleri azaltmaktır.
“Endüstriyel değer zinciri, temel hammadde ve kaynaklarının kullanılmasından, nihai
ürünlerin tamamlanmasına ve nihai müşteriler tarafından tüketilmesine kadarki değer yaratan
faaliyetlerin birbiriyle bağlantılı bir bütünüdür.
İşletme içi bağlantılar değer zincirinin işletmeye ait bölümlerinde gerçekleştirilen faaliyetler
ve arasındaki bağlantılardır.
İşletme dışı bağlantılar işletmenin tedarikçileri ve müşterileri ile gerçekleştirdiği değer
zinciri)
Örgütsel faaliyetler
1-Yapısal faaliyetler”, işletmenin temel ekonomik yapısını belirleyen faaliyetlerdir.
2-Yönetsel faaliyetler” işletmenin süreçlerini ve yeteneklerini tanımlayan ve bu nedenle
faaliyetlerin etkin ve verimli bir şekilde yürütülebilmesi ile doğrudan ilişkili faaliyetlerdir.
“Örgütsel maliyet etmenleri (sürücüleri)”, işletmenin uzun dönemli maliyet yapısını
belirleyecek “yapısal” ve “yönetsel”faktörlerdir. İşte bu nedenle “yapısal maliyet etmenleri
(sürücüleri)” ve “yönetsel maliyet etmenleri (sürücüleri)” olmak üzere iki tür örgütsel maliyet
etmeni (sürücüsü) vardır.
Operasyonel faaliyetler : işletme tarafından seçilmiş olan yapı ve süreçlerin bir sonucu
olarak yürütülen günlük faaliyetlerdir.(1-gelen parçaların kabulü ve incelenmesi 2-
malzemenin taşınması
3-ürünlerin nakliyesi 4-yeni ürünlerin test edilmesi 5-ürünlerin bakımı ekipman kurulumu )
operasyonel maliyet etmenleri 1- parça sayısı 2-taşıma sayısı 3-ürün sayısı 4-müşteri
sipariş sayısı 5-iade edilen ürün sayısı
DEĞER ZİNCİRİ ANALİZİ bir firmanın stratejik konumunu güçlendirme hedefiyle iç ve dış
bağlantılarının tanımlanması ve bunlardan faydalanılması .
İç bağlantıların kurulması :faaliyetler arasındaki bağlantıların değerlendirilmesi maliyetlerin
azaltılması ve değer yaratmak için kullanılması
Değer zinciri sisteminin temel amacı dış bağlantıları kurarak bu bağlantıları yöneterek
firmanın ve diğer paydaşların sağladığı faydada bir atış sağlamaktır.
İşlev temelli maliyet sistemleri genellikle satın alma yöneticilerinin performansını yalnızca
satın alma fiyatı üzerinden değerlendirmektir
Yeniden işleme hammaddede ve malzeme yada üretim sürecindeki hatalar nedeniyle ortaya
çıkar
Ürünlerin sevki ile gecikme hammadde ve malzemenin geç teslim alınmasından yada
üretim sürecindeki gecikmelerden kaynaklanır..
Ürün Yaşam Seyri Maliyet Yönetimi; kavramsal bir bakış açısı oluşturarak, yönetimin iç
ve dış çevre ile olan bun bağlantıları ortaya çıkarmasını ve bunlardan yararlanılmasını
kolaylaştıran bir yaklaşımdır.
1- “Pazarlama Yaklaşımı”,ürünün farklı yaşam seyri aşamalarından geçerken
gerçekleştirdiği genel satış modelini tanımlar.
Pazarlama boyutları
a-pazara giriş :üretim öncesi ve başlangıç aşamasındaki faaliyetler bu aşamada ürünün
pazarda kendisine yer edinmesi
b-büyüme : ürün satışında hızlanma olan dönem
c-olgunluk :satışların artış hızı yavaşlar satış eğrisnin eğimi olgunluk döneminde durur.
d-düşüş (pazardan çekilme) : ürün pazarda talep görmemeye başlar satışlar azalır
pazardan çekilme evresidir.
2-Üretim Yaklaşımı
-araştırma faaliyetleri
-planlama faaliyetleri”,
-tasarım faaliyetleri”
-test faaliyetleri”
-üretim faaliyetleri”
-lojistik faaliyetleri”
Üretim yaklaşımı, yaşam seyri maliyetlerine vurgu yaparken
pazarlama yaklaşımı satış gelirlerinin davranışına odaklanır.
Tüketim Yaklaşımı
-satın alma faaliyetleri
-operasyonel faaliyetle
-bakım-onarım faaliyetleri
-“piyasadan çekilme
“Tüketim Yaşam Seyri Yaklaşımı, verilen fiyat karşısında elde edilen ürün performansı
üzerine vurgu yapar. Fiyat, elde edilme maliyetine eşittir..
Yaşam seyri maliyet yönetimi; ürünün tasarımına, gelişimine, üretimine, pazarlanması ve
dağıtımına, işletilmesine, bakım ve onarımına, piyasadan çekilmesine sebep olan faaliyetleri
ya da çabaları kapsamaktadır.
Gelirlerin Artırılması müşteri değeri etkisi ve pazarlama yaşam seyri evrelerine
dayanmaktadır.
Maliyet azaltımı stratejileri; ürün yaşam seyrinin ilk evrelerinde atılacak adımlarla sonraki
evrelerde
maliyetlerin azaltılabileceği esasına dayanmaktadır.
Ürünün yaşam seyri maliyetlerinin %90’nından daha fazlası, ürün geliştirme aşamasında
belirlenmektedir.
“Hedef maliyetleme( fiyatın yönlendirildiği malliyetleme) özellikle tasarım aşamasında
maliyetleri düşürme hedefini gerçekleştirebilmek amacıyla faydalı bir araçtır.
Hedef maliyetleme :ürünlerin ve hizmetlerin nasıl üretilmesi ve satılması ile ilgili ileriye
yönelik faaliyettir.
Hedef maliyetleme en önemli ilkesi : her hangi bir bölümün kendisi için belirlenen hedef
maliyeti karşılayamaması durumunda ürün için hali hazırda ne kadar maliyete katlanılırsa
katlanılsın üretimin başlatılmayacağı felsefesine dayanır.
Hedef maliyet”, belirli bir pazar payını elde etmek için gerekli olan satış fiyatı ile birim başına
arzu edilen kâr arasındaki farktır.
Hedef maliyetler cari olarak gerçekleştirilebilir bir standart türüdür. onları diğerlerinden farklı
kılan motive eden güçleridir.
Hedef maliyetleme
- Tersine Mühendisli,
- Değer Analizi”
-Süreç Geliştirme
Değer analizi müşteri tarafından farklı ürün özelliklerine ne kadar değer verildiğini
değerlendirmeye yönelik bir yaklaşımdır.
Tersine mühendislik ve değer analizi yaklaşımları : ürün tasarımı üzerine odaklanarak
maliyetleri düşürmeye çalışır.
Sistemin temel amacı :yalnızca müşterilerden talep geldiğinde ve ihtiyaç duyulduğu zaman
üretim yaparak kusurları ve hataları elemine etmek
JIT alan ve zaman üzerinde baskı yaratarak israfı elemine etme üzerine yoğunlaşmaktadır.
JIT sisteminden farklı olarak itme mantığı ile hareket eden sistemler : tamamlanmış
ürün stoku üretirler.
JIT SATIN ALMA SİSTEMİ : üretimde kullanılacak olan ilk madde ve malzemeleri
tedarikçilerden tam zamanında talep eder
Üretim hücreleri : genellikle yarım daire şeklinde kendi özelliklerine göre gruplanan
makineleri kapsar
Not: toplam kalite kontrolü olmayan JIT yürütülemez ve uygulanamaz
Toplam kalite kontrolü mükemmel kaliteye ulaşmak için bitmeyen bir süreçtir.
Sipariş maliyet sisteminde JIT üretim sistemi uygulandığında : işletme öncelikle sürekli
tekrarlayan işlerle tek siparişleri birbirinden ayırmalıdır.
Geriye dönük maliyetleme : tetikleyici noktalar kullanılarak üretim maliyetlerinin ne zaman
stok ve geçişi hesaplara aktarılacağını belirleyen yaklaşım
Faaliyet temelli maliyetleme : üretim ve hizmet süreçlerinin daha iyi bir şekilde anlaşılması
için muhasebecilere yol gösterir. Genel üretim maliyetlerinin daha doğru dağıtılmasını sağlar
TRANSFER FİYATLAMASI :işletmenin bütününe ilişkin toplam vergi yükünü ve gümrük
harçlarını minimize etmek nakit akışlarını düzenlemek kısıtma yaratan olumsuzlukları
ortadan kaldırmak amacıyla kullanılan çağdaş uygulamadır.
Kıyaslama(bencmarking) :yönetim muhasebecisinin firmanın küresel çevredeki rekabetçi
yapısını korumasına yardım etmek
1-rekabetçi kıyaslama : karşılaştırma yapabilmek için doğrudan bir rakip kullanıldığında
ortaya çıkar
2-dünya çapında kıyaslama: en mükemmel işletme uygulamalarını sergileyen işletmelere
karşı yapılan kıyaslamadır.
Kıyaslama süreci
1-işletmenin süreçleri ve prosedürlerini analiz etmek
2-bir kıyas şirketi seçmek veya süreci kıyaslayacak bir işletme bölümü belirlemek
3-seçilen kıyasın uygulanmasına ilişkin ayrıntılı bilgiler toplamak
4-işletme tarafından kullanılabilen kıyaslama uygulamalarını belirlemek amacıyla toplanan
bilgileri analiz etmek ve yorumlamak
kaizen maliyetleme : bir mamülün üretim sürecinde maliyetleri düşürmek
kaizen maliyetleme hedeflerine ulaşmasında mamule değer katmayan faaliyetler ve
maliyetlerin sürekli azalması israfın elimine edilmesi ve üretim sürecindeki sürekli gelişmeler
üzerinde yoğunlaşmaktır. Kaizen uygulamalarında işletme çalışan tüm işçilerin katılmaları
önemli bir konudur.
Not: kaizen maliyetleme hedef maliyetlemenin tersine üretim öncesin değil üretim sırasında
kullanılır
Not. Hedef maliyetleme müşteri beklentilerini kaizen üst yönetim tarafından işletme içinde
belirlenen karlılık hedeflerine göre yönlendirilmektedir.
Not: kazien maliyetleme tarafından yönlendirilen maliyet azaltma çabalarının odak
noktası :
mevcut ürün ve üretim süreçlerinin iyileştirilmesidir.
Bu süreç iyileştirilmeleri : 1-iyileştirilmiş hazırlık süreçleri 2-atıkların azaltılması için makine
performansının geliştirilmesi ile personelin istenilen maliyet ve kalite standartlarını
karşılaması için güdülenmesi kısaca kaizen sürece odaklanır..
Faaliyet : bir olay görev yada özel amaçlı bir birimdir.
Faaliyet temelli maliyetleme sitemleri daha çok üretim yada üretim sürecinin sonunda elde
edilen ürünlerin maliyetine yükleme yoluyla aktarılan endirekt maliyetlerle ilgilidir. Endirekt
maliyetler sabit ve değişken kısımlardan oluşur. Tüm maliyetler değişken kabul edilir.
Not: Faaliyet temelli maliyetleme sisteminde her bir faaliyetle ilgili maliyet birikim yerleri
oluşturulur.
Not. Faaliyet temelli maliyetleme kavramı stratejik amaçlar için geliştirilmiş bir maliyet
sistemidir.
Not: işletmelerin faaliyet tabanlı maliyet sistemini kullanmasında amaç :planlanan
mamullerin üretilebililiğinin ve üretim sürecinin tasarlanması üretim giderleri değer analizleri
ve performans değerlemesi şeklinde sıralanır
Değer yaratmayan faaliyetlerin ortaya çıkma nedeni : üretim için gerekli olmayan
başarısız tasarım ve planlamadır. yer değiştirme depolama ve denetleme üretim sürecinde
gecikmelere yada kayıplara neden olurken kaynakları tüketen faaliyetlerdir.
Geleneksel bütçeleme :eski yönetim felsefesi ürünüdür. direk işletmenin işlevine yöneliktir.
daha çok fiili harcamaları kontrol etmek amacını taşır.
Faaliyet temelli yönetim: süreç geliştirme fırsatları tanımlamak için faaliyetlere ilişkin maliyet
verileri kullanılır.
Faaliyet temelli yönetim: katma değer yaratmayan faaliyetler maliyet unsurları performans
kriterleri ve finansal sürecin yeniden yapılandırılması yönelik fırsatları beraberinde getirir.
Faaliyet temelli bütçelemenin temel amacı : bir değer yaratma süreci ve faaliyeti bir
rekabet aracı olarak kullanılmalı finansal ve finansal olmayan kriterler performans değerleme
ve katma değer yaratmayan faaliyetlerin eliminasyonu sağlayan küresel rekabette stratejik bir
yönetim aracı
Çevre maliyetleri( en çok karşılaşılan atıklar)
1-ürün karlığının doğru bir biçimde hesaplanması
2-daha düşük devreden çıkarma ve geri dönüşüm maliyetlerine sahip olan ürünlerin
üretilmesi
3-mevcut ürün atıklarını geri dönüşümde kullanmak ya da tekrar üretime sokmak
toplam kalite maliyetleri(kalite-maliyet-hız)(satışlara oran satış düzeyine etkisi)
1-ölçme değerlendirme maliyetleri
2-önleme maliyetleri
3-içsel başarısızlık maliyetleri
4-dışsal başarısızlık maliyetleri
Not: kalitenin ölçülmesi ve maliyetin minimize edilmesi = toplam kalite maliyetidir
Entelektüel sermaye : bilgiye sahip olma uygulamalı tecrübe örgütsel teknoloji müşteri
ilişkileri ve pazarda rekabetçi bir üstünlük sağlayan profesyonel beceriler
Entelektüel sermaye işletmenin piyasa değeri ile finansal veya defter değeri arasındaki fark
Dengeli puan kartı : örgütün performansına değişik açıdan bakarak stratejik hedefler ile
günlük faaliyetler ve kararlar arasında sürekli büyüyen uçurum kapatmayı ve ikisi arasında
bir denge kurmak
-finansal kriterler
-müşteri tatmini
- iç süreçler
-işletmenin öğrenme ve gelişme çalışmaları
MALİYET YÖNETİMİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER
1-KÜRESEL REKABET
2-HİZMET SEKTÖRÜNÜN BÜYÜMESİ
3-ÜRETİM ÇEVRESİNDEKİ GELİŞMELER
4-MÜŞTERİ ODAKLILIK
SATIŞLAR BÜTÇESİ : BÜTÇE DÖNEMİ SÜRESİNCE OLUŞABİLECEK TAHMİNİ
BORÇLANMALAR ANA PARA GERİ ÖDEMELERİ
GELENEKSEL İŞLETME ÇEVRESİ
1-MAKİNE ODAKLI
2-STANDİZASYON
3-UZUN ÜRETİM SÜRECİ
4-YEREL PAZAR
GENEL ÜRETİM MALİYET TOPLAMINI BULMAK İÇİN = y=a+b(x)
DİREK İLK MADDE VE MALZEME MİKTAR SAPMASI : STANDART FİYATX(FİİLİ
MİKTAR-STANDART MİKTAR)
DİREK İŞÇİLİK ÜCRET SAPMASI : (FİİLİ ÜCRET-SATANDART ÜCRET) XFİİLİ SÜRE
DİREK İŞCİLİK VERİM(SÜRE) SAPMASI : (FİİLİ SÜRE-STANDAR SÜRE)XSTANDART
ÜCRET
DEĞİŞKEN GENEL ÜRETİM MALİYETİ BÜTÇE SAPMASI ( FİİLİ YÜKLEME ORANISTANDART
YÜKLEME ORANI )XFİİLİ SÜRE
DEĞİŞKEN ÜRETİM MALİYET VERİM SAPMASI(FİİLİ SÜRE-STANDART
SÜRE)XSTANDART YÜKLEME ORANI
DİREK İLK MADDE VE MALZEME FİYAT SAPMASI : ( FİİLİ FİYAT-STANDAR FİYAT)
XFİLİ MİKTAR__

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara