Aöf Maliyet Muhasebesi Dersi 3.Ünite Ders Notları

tremendous

Forum Yöneticisi
Bölüm:
MEZUN
Aöf Maliyet Muhasebesi Dersi 3.Ünite Ders Notları

İŞÇİLİK MALİYETLERİ VE ÖZELLİKLERİ

İşçilik maliyetleri; “işveren tarafından iş gücü ve insan kaynağı ile ilgili olarak katlanılan fedakârlıkların tamamıdır”. Bir
başka ifade ile işçilik maliyeti; “mamul ya da hizmet üretmek amacıyla harcanan insan emeğinin parasal olarak ifade
edilmesidir”.
Mamul maliyetinin hesaplanmasında dikkate alınması gereken işçilik maliyeti, direkt ilk madde ve malzeme ile genel
üretim maliyetleri gibi, diğer maliyet unsurlarından farklı bazı özelliklere sahiptir
• İşçilik maliyetleri saklanması, stoklanması, depolanması, biriktirilmesi mümkün olmayan bir maliyet unusurudur. İşçi
veya memur çalışmanın başlama veya bitiş saatleri arasında işletmede bulunduğu sürece işveren tarafından yeterli
miktarda iş verilip verilmediğine yüksek veya düşük verim sağlanıp sağlamadığına bakılmaksızın ücret almaya hak
kazanır.
• İşçilik maliyetlerine günlük veya saatlik ücretlere ek olarak sosyal mevzuat hükümleri veya toplu sözleşme
hükümlerine göre; sosyal güvenlik işveren payı, bazı sosyal yardımlar, çocuk zammı, ücretli izin, giyecek, yiyecek ve
yakacak yardımı gibi, ilaveler yapılabilir.
• İşçilik maliyetleri, tüm maliyetleri etkileyen aktif karakterli bir maliyet unsurudur. Her ne kadar işçilik maliyetlerinin,
toplam maliyetler içindeki oransal payı son yıllarda düşmekte ise de, bu maliyetlerin verimli ve etkin kullanımını olumlu
ya da olumsuz etkileyen bir maliyet unsuru olma özelliğini korumaktadır.
• Ücret ödemeleri işveren için bir maliyet özelliği taşırken ücret almaya hak kazanan işçi için gelir özelliği taşımaktadır.
Bu gelir üzerinden kesilecek vergi ve sosyal güvenlik mevzuatına ilişkin primlerin yanı sıra diğer ek ödemelerin takibi
ve ödenmesi, işletmelere çeşitli yönetsel ve finansal sorumluluklar yüklemektedir.
İŞÇİLİK MALİYETLERİNİN SINIFLANDIRILMASI
İşçilik maliyetleri sınıflandırılırken öncelikle bu maliyetleri “Üretim Faaliyetleri İle İlgili İşçilik Maliyetleri” ve “Üretim Dışı
Faaliyetlerle İlgili İşçilik Maliyetleri” olarak sınıflandırmak mümkündür.
Üretim Faaliyetleri İle İlgili İşçilik Maliyetleri
Üretim faaliyetleri ile ilgili işçilik maliyetlerinin “direkt” ve “endirekt” ayrımında uygulamada bazı farklı varsayımlar söz
konusu olabilmektedir.
• Bazı işletmeler esas üretim gider yerlerinde çalışan direkt ve endirekt tüm işçilere ait maliyetlerin tamamını direkt
işçilik maliyeti olarak kabul etmektedir.
• Bazı işletmeler esas üretim gider yerlerinde çalışan direkt işçilere ait maliyetlerin tamamını direkt işçilik maliyeti
olarak kabul etmektedir.
• Bazı işletmeler, direkt işçiliklere ait maliyetlerin bir kısmını direkt işçilik maliyeti olarak kabul etmektedir.
Direkt işçilik maliyetlerinin mamullerle ilişkisi doğrudan ya da direkt kurulmakla birlikte, işçilik maliyetlerini oluşturan
bazı unsurlar, direkt işçilik eylemleri ile ilgili olmasına karşın, bunların mamullerle doğrudan ilişkisini kurmak, işçinin fiili
çalışmasından daha çok yasalar ya da sözleşmeler gereği ödenmesi gereken unsurlar olması nedeniyle güç ya da
olanaksız olabilmektedir. Bu nedenle, bu maliyet unsurları “endirekt işçilik maliyeti” olarak dikkate alınabilmektedir.
Direkt İşçilik Maliyetleri
Direkt işçilik maliyeti, “üretilen mamullere doğrudan doğruya yüklenebilen ve mamulün temel yapısını oluşturan, ilk
madde ve malzemenin biçimini, yapısını ve niteliğini değiştiren maliyetlerdir”. Bir başka tanıma göre de direkt işçilik
maliyetleri; “esas üretim gider yerlerinde ortaya çıkan ve ilk madde ve malzemeyi şekillendiren, onun mamul hâline
getirilmesini sağlayan ve üretimde doğrudan çalışanlara ilişkin işçilik maliyetlerini açıklar”.
Direkt işçilik maliyetleri, 7/A seçeneğinde “720-Direkt İşçilik Giderleri Hesabı”nda izlenirken 7/B seçeneğinde “791-İşçi
Ücret ve Giderleri Hesabı”nda izlenmektedir.
Endirekt İşçilik Maliyetleri
Endirekt işçilik maliyeti, “Mamullerin üretiminde kullanılan, direkt işçilik dışında kalan ve bu mamullere doğrudan
doğruya yüklenmeleri olanaksız olan işçilik maliyetleri”ne denir. Endirekt işçilik maliyetleri; “yardımcı işçilik maliyetleri
ve “yönetici işçilik maliyetleri” olmak üzere ikiye ayrılır ve “direkt işçilik maliyetleri dışında kalan üretimle ilgili olan işçilik
maliyetleri endirekt işçilik maliyeti” olarak kabul edilmektedir.
Endirek işçilik maliyetleri, Muhasebe Sistemi 7/A seçeneğinde “730 Genel Üretim Giderleri Hesabı”nda izlenirken, 7/B
seçeneğinde “791 İşçi Ücret ve Giderleri Hesabı”nda izlenmektedir.

Üretim Dışı Faaliyetler İle İlgili İşçilik Maliyetleri
Üretim dışı faaliyetler ile ilgili işçilik maliyetlerini; “Araştırma ve Geliştirme Maliyetleri”,“Pazarlama, Satış ve Dağıtım
Maliyetleri”, “Genel Yönetim Maliyetleri” ve“Diğer Faaliyet Maliyetleri” olarak sınıflandırmak mümkündür. Bu maliyetler,
üretim maliyetleri ile ilişkilendirilmeyip, dönem sonunda gelir tablosu hesaplarına yansıtılmaktadır.
Üretim dışı faaliyetler ile ilgili işçilik maliyetleri, Muhasebe 7/A seçeneğinde; “750 Araştırma ve Geliştirme Giderleri
Hesabı”, “760 Pazarlama-Satış ve Dağıtım Giderleri Hesabı”, “770 Genel Yönetim Giderleri Hesabı” ve “Diğer Faaliyet
Giderleri” ile ilgili hesaplarda izlenirken, 7/B seçeneğinde de “791 İşçi Ücret ve Giderleri Hesabı”nda izlenmektedir.

İŞÇİLİK MALİYET UNSURLARI
İşçilik maliyetleri birbirinden farklı özellikteki birçok unsurdan meydana gelmektedir. İşçilik maliyetlerinin temeli ve özü;
ücrettir. Ücret; kök ve eklerden oluşur.
Kök ücret, “işçiye çalışmasının karşılığı yapılan ödemeleri” temsil eder.
Ek ücret ise, “mevzuat ve sözleşmeler gereği ya da isteğe bağlı olarak, kök ücrete yapılan ilaveler”den oluşmaktadır.
• Esas (Normal) ücretler • Hafta ve Genel Tatil Ücretleri
• Fazla Çalışma Ücretleri ve Zamları • Üretim ve Verimlilik Primleri
• Gece / Vardiya Zammı • Sosyal Yardımlar
• Sağlık Giderleri • İzin Ücreti
• Harçlıklar • İşçi Yollukları
• Kıdem Tazminatı • İhbar Tazminatı
• Eğitim ve Staj Giderleri • Sosyal Güvenlik Kurumu İşveren Payları
• Diğer İşçilikler
Brüt Ücret: Brüt ücret”; esas (normal) ücretleri, yıllık ücretli izin ücretleri, fazla çalışma ücretleri ve zamları, üretim ve
verimlilik primleri, gece/vardiya zamları vb. unsurları içermektedir.
Esas (Normal) Ücretler ve Tatil Ücretleri: Esas (normal) ücretler, “işçilerin normal çalışma süresinde şilen yaptıkları
iş karşılığı tahakkuk ettirilen ücretleri ifade eder”.Mevzuatta, normal çalışma süresi ortalama günlük 7,5 saat, haftalık
45 saat olarak belirlenmiştir. Uygulamada, bu süreler, haftalık 45 saati geçmemek üzere, günde 8 saat olarak
gerçekleştirilebilmektedir.
Yıllık İzin Ücretleri: İş Kanunu gereğince, bir işverene bağlı olarak asgari 1 yıl çalışmış olan işçilere normal ücret
dışında;
1-5 yıl çalışanlara 12 gün,
5-10 yıl çalışanlara 18 gün,
15 yıldan daha fazla çalışanlara 24 gün yıllık ücretli izin verilir.
Fazla Çalışma Ücretleri ve Zamları: Yasalarda fazla çalışma süresi günlük 3 saatten fazla, yılda da 90 günden fazla
olamayacağına da değinilmektedir. İşçinin fazla çalışması söz konusu olduğunda, normal çalışma ücretine ek olarak
% 50 fazla çalışma primi hesaplanır. Normal çalışma süreleri dışında ve hafta tatillerindeki fazla çalışma % 100 zamlı,
ulusal bayram ve genel tatil günlerinde de fazla çalışma % 200 zamlı ödenir.
Fazla çalışma ücreti her koşulda direkt işçilik olarak kabul edilirken fazla çalışma zamları normal kapasite koşullarında
özel bir sipariş ile ilgili ise, Direkt işçilik maliyetlerine, kapasite açıklarını gidermek vb. genel bir amaca yönelik ise,
endirekt işçilik olarak genel üretim maliyetlerinde izlenmelidir.
Üretim ve Verimlilik Primleri: İşçilerin üretimle olan ilişkileri göz önünde tutularak, izin ve hastalıklar hariç olmak
üzere, başarılı çalışanları ödüllendirmek amacıyla ücret aldıkları günler için ödenen çıplak gündelikleri üzerinden % 50
üretim primi ödemesi yapılabilmektedir.
Bu maliyetler; uygulandıkları bölümlere direkt işçilik ile ilgili ise direkt işçilik maliyeti, endirekt işçilik ile ilgili ise genel
üretim maliyeti olarak kaydedilmelidir.
Gece / Vardiya Zammı: Vardiyalı çalışan işletmelerde gece vardiyasında çalışan işçilere gece primi ödenmesi
zorunludur. Gece zammı ödemesi akşam 20.00 ile sabah 06.00 saatleri arasındaki çalışmalar için yapılmaktadır. Gece
primi ödemelerinde de fazla çalışma primine isabet eden tutarlar çalışan işçi direkt işçilik icraatında bulunsa bile, genel
üretim maliyetinin bir unsuru olarak kabul edilmelidir.
İkramiyeler: İkramiyeler; çalışanları güdülemek (motive etmek) amacıyla belirli dönem ya da günler için tahakkuk
ettirilen ücret ekleridir. Primler ile ikramiyeler arasındaki temel fark; primlerin doğrudan çalışma karşılığı olarak
verilmesi, buna karşın ikramiyelerin başarılı bir performansa karşılık ödüllendirme amacıyla ödenmesidir.
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İşveren Payları: Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çalışanlara iş kazası, meslek
hastalığı, diğer hastalıklar, doğum, malullük, yaşlılık ve ölüm gibi birçok konuda sosyal güvenlik yardımı
sağlamaktadır.
Kıdem Tazminatı: Kıdem tazminatı; işçinin işten çıkarılması ya da ayrılması hâlinde işverence işçiye yapılan
ödemeleri ifade etmektedir.
İhbar Tazminatı: İhbar tazminatı; işverenin işçiyi işten çıkarması ya da işçinin işten ayrılmak istemesi durumundaki
karşılıklı yükümlülükleri içerir.
0- 6 Ay için 2 Hafta
6-18 Ay için 4 Hafta
18-36 Ay için 6 Hafta
36 Ay ve fazlası için 8 Hafta
İŞÇİLİK MALİYETLERİNİN İZLENMESİ VE KULLANILAN BELGELER
İşçinin işletmede geçirdiği zamanın belirlenmesi önemlidir. Bu açıdan işçilik miktarlarının belirlenmesi iki noktada
önem kazanmaktadır:
• İş yerinde geçirilen toplam zamanın belirlenmesi,
• Toplam zamanın hangi işler üzerinde geçirildiğinin belirlenmesi.
İşyerinde Geçirilen Toplam Zamanı Gösteren Belgeler
İşçilerin iş yerindeki toplam çalışma sürelerinin belirlenmesinde önceleri “Puantaj Cetveli (Devam Çizelgesi)
kullanılırken, sonraları bu kartların yerini “Otomatik Saat Kartları (İşçi Zaman Kartları)”nın aldığı görülmektedir.
Otomatik saat kartları, her bir işçi için ayrı düzenlenmekte olup, işçilerin haftalık ya da aylık çalışma sürelerini günler
itibarıyla göstermektedir. İşçilerin işletmede geçirdikleri toplam süreleri de içeren bu karta dayanarak ücret bordroları
hazırlanabilmektedir.
Toplam Zamanın Hangi İşler Üzerinde Geçirildiğini Gösteren Belgeler
İşçilik maliyetlerinin hangi işler üzerinde geçirildiğinin belirlenmesinde kullanılan iki temel belge; “İşçi Çalışma Kartı” ve
İşçi Çalışma Kartı Özeti”dir. Bu belgelerin düzenlenmesindeki amaç, işçilerin işletmede geçirdikleri süreleri hangi
bölümlerde ve hangi işlerde geçirdiklerini saptamak ve işçilik maliyetlerinin mamüllere yüklenmesinde yardımcı
olmaktır.
ÜCRET SİSTEMLERİ
Ücretin hesaplanması ve ödeme şekillerinin farklı şekillerde olması, “Zaman Esasına Göre Ücret Sistemi”, “Akord
(Parça) Esasına Göre Ücret Sistemi”, “Prim Esasına Göre Ücret Sistemi” gibi değişik ücret sistemlerini ortaya
koymaktadır.
Zaman Esasına Göre Ücret Sistemi
Ülkemizde en yaygın olarak olan ücret sistemi; “zaman temeline dayanan ve saat ücreti ya da gündelik şeklinde
uygulanan ücret sistemidir”. Bu ücret sisteminde ödenecek ücretin hesaplanmasında işçinin işletmede geçirdiği süre
esas alınır. Bu ücret sisteminde ücret ile işçinin verimi arasında doğrusal bir ilişki söz konusu olmayıp, saat, gün, hafta
ya da ay olarak işletmede geçirilen süre işçinin alacağı ücreti belirlemektedir.
Akord Esasına (Parça Başına) Göre Ücret Sistemi
Burada geçen süreye bakılmaksızın, belirli bir zaman içerisinde şilen üretilen mamul miktarına göre ödenmektedir. Bu
sisteme “Akord Esasma (Parça Başına) Göre Ücret Sistemi” de denilmektedir. Bu sistemin en önemli özelliği, yapılan
işle ödenen ücret arasında doğrudan bir ilişkinin varlığıdır. Bu sistemde işçi, ne kadar çok üretirse o kadar çok ücret
alacağını bilerek hareket etmektedir. Sistemin “Para Akordu” ve “Zaman Akordu” olmak üzere iki tür uygulaması
vardır.
Para Akordu:Para akordunda, üretilen mamül başına bir ücret belirlenir. Bu ücret, birim başına akord değeri olarak
ifade edilmektedir. Ödenecek ücret; üretim miktarı ile birim başına akord değerinin çarpımı sonucu hesaplanır.
Zaman Akordu:Zaman akordunda, üretilen miktardan daha önemli olan, bir birim ücret için gerekli olan zamandır. Bu
zaman, genellikle, dakika olarak belirlenir. Bu, “akord zamanı” olarak da ifade edilir. Daha sonra, normal saat ücretine
akord zammı da eklenerek, bir dakika için akord ücreti hesaplanır. Bu da, “akord faktörü” olarak ifade edilir. Akord
zamanı ile akord faktörünün çarpılması sonucu ise, bir birim üretim için akord ücret hesaplanmış olur.
Grup Akordu:Akord ücret sistemlerinin grup çalışmalarına uygulanması hâlinde sistem, “grup akordu” olarak da ifade
edilmektedir. Grup akordu, belirli bir işin grup hâlinde yapılması veya belirli bir mamul grubunun, yine bir grup işçi
tarafından üretilmesi durumunda uygulanır. Grup akordunda, hesap edilen akord ücretinin aynı grupta çalışan işçiler
arasında paylaştırılması gerekmektedir. Grup akordunun uygulanmasında, saat ücreti doğal olarak, grupta çalışan
işçilerin normal saat ücretleri toplamıdır.
Prim Esasına Göre Ücret Sistemleri
Prim esasına göre ücret sistemlerinde normal üretim miktarı aşıldığında kök (çıplak) ücrete ek olarak prim ödenmesi
yapılmaktadır. Bu sistemin amacı, işletme hedeşerine ulaşabilmek, etkinlik ve verimliliği artırmak için, finansal katkı
yoluyla işçilerin motivasyonu artırmaktır.
İŞÇİLİK MALİYETLERİNİN TAHAKKUKU, ÜRETİME YÜKLENMESİ VE MUHASEBELEŞTİRİLMESİ
İşçilik Maliyetlerinin Direkt ve Endirekt Ayrımı
Üretim sürecinde direkt ve endirekt işçilik maliyetleri farklı biçimlerde ve çeşitli nedenlerden ötürü ortaya çıkabilir.
Endirekt işçiliklerin ayrımında aşağıdaki ayrım hususların göz önünde bulundurulması mümkün önemlidir:
• Bir işçi endirekt işçilik icra ediyor ve belirli bir maliyet yerinde sürekli olarak çalışıyorsa bu işçiye ilişkin işçilik
maliyetlerinin tamamı o maliyet merkezine yüklenir.
• Bir işçi birden fazla maliyet merkezini ilgilendiren endirekt işçilik icra ediyorsa o işçiye ait maliyetlerin faydalanan
maliyet merkezleri arasında dağıtılması gerekmektedir.
KAMPÜS AKADEMİ Maliyet Muhasebesi
20
• Belirli bir maliyet merkezinde direkt işçilik icra eden bir işçinin belirli zamanlarda makinelerin ayarlanması,
malzemelerin taşınması, bakım-onarım vb. işleri yapması durumunda, bu işçinin bu maliyet merkezlerinde geçirdiği
sürelerin ayrı ayrı gösterilmesi ve burada geçen sürelere ilişkin maliyetlerin endirekt işçilik kabul edilmesi
gerekmektedir.
İşçilik Maliyetlerinin Tahakkuku ve Ödenmesi
Dönem sonlarında işçilik maliyetlerinin tahakkuku amacıyla direkt işçiliklerin “720 DİREKT İşÇİLİK GİDERLERİ”na,
endirekt işçiliklerin de “730 GENEL ÜRETİM GİDERLERİ”na kaydedildiği “Mahsup Fişi” düzenlenir.
İşçilik Maliyetlerinin Üretime Yüklenmesi ve Muhasebeleştirilmesi
İşçilik maliyetlerinin üretimle ilgili olan kısımlarının direkt ve endirekt ayrımı ve tahakkukundan sonra, bu maliyetlerin
işletmelerin kullanacakları maliyet sistemlerine göre üretim maliyetlerine yüklenmesi gerekmektedir. Bu maliyetlerin
üretime yüklenmesi süreci; “Sipariş Maliyet Sistemi” ve “Safha Maliyet Sistemi”ne göre farklılıklar arz etmektedir.
İŞÇİLİK MALİYETLERİ İLE İLGİLİ BAZI ÖZEL SORUNLAR
Boşa Geçen Zaman İşçiliklerinin Muhasebeleştirilmesi
Boş geçen zaman, bir işçinin çeşitli nedenlerle üretim faaliyetlerinde bulunmadan boşa harcadığı zamanı
açıklamaktadır. Önlenebilmesi mümkün olan bu sürenin ortaya çıkmasındaki başlıca nedenleri şu şekilde sıralamak
mümkündür:
• Tesis, makine ve cihazların arızalanması,
• İlk madde ve malzemelerin ya da ara mamullerin üretime zamanında verilememesi,
• Sipariş yetersizliğinden üretimin normal kapasitenin altında kalması,
• Yardımcı araç-gereç ya da hizmetlerin yetersizliği,
• İlk madde ve malzemelerdeki kalite sorunları,
• İş talimatı ve prosedürlerindeki eksiklikler,
• Enerji sıkıntısından doğan kısıtlamalar ve aksaklıklar.
Boş işçilik maliyetlerinin ortaya çıkmasının nedeni, yukarıda sayılanlardan biri ya bir kaçı ise bu işçilik maliyetleri
üretim maliyetleri ile ilişkilendirilir; ancak 730 GENEL ÜRETİM GİDERLERİ HESABI’na kaydedilerek, bu maliyetlerin
dönemde üretilen mamullere yüklenmesi sağlanmış olur.
İkinci yaklaşım ise boşa geçen zamanın nedeni normal üretim koşullarının dışında ve önlenmesi mümkün olamayan
doğal afetler, enerji kısıntısı vb. nedenlerden kaynaklanıyorsa, boşa geçen işçilik maliyetleri üretim maliyetleri dışında
tutulur ve 680 ÇALIşMAYAN KISIM GİDER VE ZARARLARI HESABI’na kaydedilerek doğrudan dönem giderlerine
aktarılır.
Fazla Çalışma Ödemelerinin Muhasebeleştirilmesi
Fazla çalışma, işletme tam kapasite çalışırken yapılmış ise ve hangi siparişe ait olduğu biliniyor ise, direkt işçilik olarak
kabul edilip, 720 DİREKT İŞÇİLİK GİDERLERİ HESABI’na kaydedilmelidir. Fazla çalışmanın belli bir işle bağıntısının
kurulamadığı durumlardaki fazla çalışma ücreti ile vardiya primleri, genel üretim giderleri içerisinde ele alınıp,
730-GENEL ÜRETİM GİDERLERİ HESABI’na kaydedilerek, mamul maliyetlerine aktarılmalıdır. İşletme fazla
çalışmayı kendi etkinsizliği ve verimsizliği nedeniyle yapmış ise, fazla çalışma ücreti dönem giderleri ile
ilişkilendirilmek üzere 680 ÇALIŞMAYAN KISIM GİDER VE ZARARLARI HESABI’na kaydedilmelidir.
KAMPÜS AKADEMİ Maliyet Muhasebesi
21
Yıllık İzin, Tatil ve İkramiye Ödemelerinin Muhasebeleştirilmesi
Üretimde çalışanlara ilişkin yıllık izin ücretleri ve toplu olarak ödenen ikramiyeler genel üretim gideri olarak kabul
edilerek 730 GENEL ÜRETİM GİDERLERİ HESABI’nda ayrılan karşılıklar da 373 MALİYET GİDERLERİ KARŞILIĞI
HESABI’nda izlenir.
Kıdem Tazminatlarının Muhasebeleştirilmesi
Kıdem tazminatının ilk defa ayrılmasında kıdem yükü, işçiliğin fonkisyonuna göre üretim ile ilgili ise 720. DİREKT
İşÇİLİK GİDERLERİ ve 730 GENEL ÜRETİM GİDERLERİ HESABI’na, üretim ile ilgili değilse de ‘FAALİYET
GİDERLERİ’ne kaydedilir. Bu hesaplar borçlandırılırken “472 KIDEM TAZMİNATI KARŞILIĞI HESABI
alacaklandırılır.
İzleyen dönemde kıdem tazminatı ödeneceği zaman yapılacak ilk yevmiye kaydı “472 KIDEM TAZMİNATI KARşILI⁄I
HESABI” borçlu, “372 KIDEM TAZMİNATI KARŞILIĞI HESABI” alacaklı şeklinde olacaktır. İkinci yevmiye kaydında
da “372 KIDEM TAZMİNATI KARşILI⁄I HESABI” borçlandırılırken “100 KASA HESABI” alacaklandırılacaktır. Karşılık
ayrılıp da ödenmeyen kısım var ise bu tutarlar “900 KANUNEN KABUL EDİLMEYEN GİDER HESABI”na devredilir.

3.ÜNİTE İLE İLGİLİ SORULAR

1. “İşveren tarafından işgücü ve insan kaynağı ile ilgili olarak katlanılan fedakârlıkların tamamı” ifadesi aşağıdaki kavramlardan hangisini açıklamaktadır?
a. Emek
b. Ücret
c. İşçilik Maliyetleri
d. İşgücü
e. Üretim Maliyetleri

2. Aşağıdakilerden hangisi üretim faaliyetleri ile ilgili işçilik maliyetlerinden biridir?
a. Ar-Ge Maliyetleri
b. Pazarlama, Satış ve Dağıtım Maliyetleri
c. Genel Yönetim Maliyetleri
d. Direkt İşçilik Maliyetleri

e. Finansman Maliyetleri
3. Aşağıdakilerden hangisi fiili çalışmayla ilgili ücretlerden birisidir?
a. Fazla Çalışma Ücretleri
b. Hafta ve Genel Tatil Ücretleri
c. Fazla Çalışma Zamları
d. Sosyal Yardımlar
e. İzin Ücreti

4. İşçi günlük 8 saatlik çalışmasına ek olarak 2 saat de fazla çalışma yapmıştır. Saat ücreti 10 TL.-’dir. Bu verilere göre işçinin günlük toplam ücreti aşağıdakilerden hangisidir?
(Fazla çalışma zammı % 50 olarak uygulanmaktadır.)
a. 100.-
b. 120.-
c. 80.-
d. 110.-
e. 150.-

5. Bir iş yerinde 25 ay çalışmış olan bir işçi için ihbar süresi kaç gündür?
a. 8 hafta
b. 4 hafta
c. 2 hafta
d. 10 hafta
e. 6 hafta
6. İşçiye çalışmasının karşılığında direkt olarak herhangi bir ilave yapılmadan ödenen ücret aşağıdakilerden hangisidir?
a. Giydirilmiş ücret
b. Çıplak ücret
c. Asgari ücret
d. Brüt ücret
e. Net ücret

7. İşçilik maliyetlerinin üretim maliyetlerine yüklenmesi aşamasında yapılacak yevmiye kaydında borçlandırılacak hesap aşağıdakilerden hangisidir?
a. 622 SATILAN MAMULLERİN MALİYETİ HESABI
b. 720 DİREKT İfiÇİLİK GİDERLERİ HESABI
c. 730 GENEL ÜRETİM GİDERLERİ HESABI
d. 721 DİREKT İfiÇİLİK GİDERLERİ YANSITMA HESABI
e. 151 YARI MAMULLER ÜRETİM HESABI

8. İş yerinde önlenmesi mümkün olamayan doğal afetler, enerji kısıntısı vb. nedenlerden kaynaklanan boşa geçen zaman karşılığında katlanılan işçilik maliyetleri aşağıdaki hesaplardan hangisinin hangi tarafına kaydedilir?
a. 680 ÇALIfiMAYAN KISIM GİDER VE ZARARLARI HESABI’NIN alacak tarafına
b. 730 GENEL ÜRETİM GİDERLERİ HESABI’NIN borç tarafına
c. 680 ÇALIfiMAYAN KISIM GİDER VE ZARARLARI HESABI’NIN borç tarafına
d. 720 DİREKT İfiÇİLİLK GİDERLERİ HESABI’NIN borç tarafına
e. 730 GENEL ÜRETİM GİDERLERİ HESABI’NIN alacak tarafına

9. (Z) Üretim İşletmesi’nde çalışan işçi emekli olmaya karar vermiştir ve yapılan incelemelerde işçinin günlük 60 TL.- brüt ücret aldığı ve 25 yıllık kıdeminin olduğu saptanmıştır. Bu bilgilerden hareketle işçiye ödenecek olan kıdem tazminatı kaç TL’dir?
a. 18.000.-
b. 45.000.-
c. 36.000.-
d. 90.000.-
e. 67.500.-

10. Aşağıdakilerden hangisi endirekt işçiliğe ait özelliklerden biri değildir?
a. İşletmenin temel üretim konusunu oluşturan mamul ya da hizmetin üretilmesinde kullanılır.
b. Üretimle doğrudan doğruya ilgili değildir.
c. Üretilen mamul ya da hizmetlere doğrudan doğruya yüklenemez.
d. Direkt işçilik maliyetleri dışında kalan işçiliklerdir.
e. Tamir, bakım ve temizlik vb. işlerde çalışan işçileri temsil eder.
1c 2d 3a 4d 5e 6b 7e 8c 9b 10a

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara