Açıköğretim Sosyal Psikoloji 2 Ders Notları/Ders Kitabı 7. Ünite

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Açıköğretim Sosyal Psikoloji 2 Ders Notları/Ders Kitabı 7. Ünite

ÜNİTE 7

-Kişisel bilgilerimi nerden gelir? :
1) Toplumsallaşma
2) Değer yargılarının yansıması
3) İnsanlardan geri bildirim
4) Kişisel algı
5) Etiketli uyarılma durumları
6) Çevresel belirsizlikle
7) Diğerleriyle karşılaştırma
8) Sosyal kimlik

SOSYAL KARŞILAŞTIRMA : Sahip olduğumuz düşünceler, duygular, inançlar ve davranışlarımızı
başka insanlarla kıyaslamaktır.

SOSYAL KİMLİK : Kişisel düşüncenin bir parçası, grup üyelerinin değerlerinin
duygusal anlam taşıyan hareketlerinin hep beraber elde edilmesidir.

ŞEMA : Organize edilmiş, yapılanmış bir uyarıcı ya da kavram hakkındaki bilgilerin bir bölümüdür.

-Ben psikologlarının benlik gelişim bozuklukları üzerine düşüncelerinde ben yetersizliğinin büyük yeri vardır.Buna göre bu
yetersizliğe sebep olan neden; “altbenin dürtüleri ile çevresel baskılar arasında uzlaşmaz çatışmaların yarattığı gerilim ve
doğuştan varolan yapısal eksiklik ve kusurlar” dır.

-‘Anneden gelen onaylayıcı tepkiler normal bir gelişim için büyük önem taşır ve çocuğun kendisine önem verebilmesini
sağlar.Bu durumda anne onaylayıcı tepkiler vermediğinde çocuğun tepkisi: “çocuk bütünlük duygusunu sürdürmede ve
kendine olan saygısını korumada güçlük çeker”

-‘Kimlik kelimesinin farklı anlamlarda kullanılması, bireyin toplum içinde çeşitli yönleriyle ortaya çıkmasını ifade etmekle
beraber her tür sosyal özellikte bir başka kimliğe işarettir.’ Buna göre burada vurgulanan kimlik türü “Sosyal Kimlik” tir.

-İnsanların ayrıca kendilerinin kişisel görünümlerine verdikleri önemin derecesi yönünden birbirlerinden farklılık
gösterilmesine “Kişisel Benlik Bilinci” denir

-Psiko-Sosyal teoride Eric Ericson kişilik gelişimini daha yoğun olarak “dönem görevleri ve benliği geliştirme” açısından
incelemiştir.

-“Benzerlik durumu” Fransız düşünür Lean Fistenger’in Sosyal Kıyaslama Teorisinden biridir.

-Birey bulunduğu sosyal yapı içinde başka bireylerle ilişkisini sürdürür ve bu bireylerle olan ilişkileri toplumun belirlediği
kalıplar içinde yürürse “iyi bir izlenim” sağlanmış olur

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,417
Kullanıcılar
90,724
Son üye
Glassdfl