Aöf Sosyal Hizmet Uygulamaları Ders Notları 5. Ünite

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Sosyal Hizmet Uygulamaları

ÜNİTE 5

-Eğitimin en sık yapılan, en benimsenir, en yaygın tanımı şudur:

En kısa tanım : Eğitim davranış değişikliği yaratmadır.

Biraz geniş tanım : Eğitim insanda (ve hayvanda) davranış değişikliği yaratma
eylemi, işlemi ve sanatıdır.

Biraz daha kapsamlı : Eğitim, eğitim yaşantıları yoluyla istendik davranışların
yerleşmesini, istenmeyen olumsuz davranışların
giderilmesini hedefleyen sistemli, düzenli, bir programa
bağlı olarak yapılan çalışma ve süreçtir.

Farklı bir tanıma göre : Eğitim uygun öğrenme ortamları yaratarak varlığın
gelişimine rehberlik edebilmektir.

-Eğitimin 1. özelliği onun bir olgu olmasıdır.Eğitim bir hayal değil bir olgudur.Yani maddi ortamda, maddi araç ve gereçlerle
sürdürülen bir eylem ve işlemdir.

-Eğitimin 2. özelliği onun bir durum olmasıdır.Eğitim somut, gözle görülebilir bir durumdur.

-Eğitimin 3. özelliği bir süreç olmasıdır.Eğitim, anlık bir olgu değildir, bir süreç içinde, hatta uzun bir süreç içinde
gerçekleşir.Dolayısıyla eğitim bir süreçtir.

-Eğitimin bir özelliği de onun sanat boyutudur.Eğitim bir sanattır.Özel kuralları vardır, gereklilikleri vardır, ancak insanın
deneyim ve özel yetilerine bağlı bir sanattır.Eğitim bir disiplindir.

-Eğitim, bireyde davranış değişimi ile kendini gösteren bir olgudur.Eğitim 2 türlü verilir :
Öykünme yani taklit yoluyla
Anlatma ve öğretme yoluyla

-Bir de bu her 2 türde “verme ve alma” nın 2 boyutu vardır :
Bilinçli ve bilinçdışı
Algılatarak ya da farkına varmadan

-Eğitimin kültürel, politik ve ekonomik, toplumsal ve bireysel boyutları vardır.

-Eğitim yaşam boyu sürer.Doğumdan ölüme kadar.

-Kendiliğindenleşen, otomatikleşen bir davranış değişikliği eğitimin başarılı olduğunu, ya da o bireyin başarılı bir eğitim
sürecinden geçtiğini gösterir.Davranış değişikliği yaratılamamış bir eğitim, eğitim olmaz.Bir şeyin nasıl olması gerektiği o
kişiye öğretilmiştir.Bir durumda nasıl davranılması gerektiği sorulduğunda doğru olarak anlatabilir, ancak kendisi o bilgiye
uygun bir davranış gösteremiyorsa o konuyu öğrenmiş, ama eğitimi başarılı olmamış demektir.

-Öğretim disiplinli ve düzenli öğretme sürecidir.

-Öğretme, hedefteki kişiye, bilmediği bir konuyu, bir bilgiyi kavrayıp akılda tutmasını sağlayacak bir biçimde aktarmasıdır.

-Öğretme, sürekliliği olan bir eylemdir.Sadece öğretme eylemini değil öğrenme eylemini de kapsar.

-Öğretim sürecinin içinde ister istemez eğitim de vardır, eğitim sürecinin ayrılmaz bir parçası da öğrenme ile ilgilidir.

-Sosyal çevre, bireyin aile, akraba, komşu ve arkadaş çevresini, işyerindeki insan çevresini, içinde bulunduğu sivil toplum
örgütleri içindeki üye, arkadaş ve tanıdık çevresini, her gün ya da zaman zaman iletişimde olduğu işyerindeki, pazar
yerindeki çevresini ifade eder.Yani, sosyal çevre insanın yakın ve güncel çevresidir.

-Toplumsal çevre, öncelikle tüm toplumu ve bireyin yakın sosyal çevresi dışında kalan geniş ve farklı çevreleri kapsayacak
genişlikte olan çevreyi, birebir yakın ve sürekli iletişim içinde olmadığı, seyrek zamanlarda içine girdiği ya da yaklaştığı çevre
kastedilir.

-Sosyal kavramın içeriği, sosyal çalışmacının meslek çerçevesini belirler ve mesleği özgünleştirir.

-Eğitimin en doğru tanımı “davranış değişikliği yaratma” dır.

-Öğretme, “belirli bilgileri bilinçli olarak karşısındakine aktarma ve almasını sağlama” dır.

-Sosyal eğitim “sosyal çalışma” mesleğinin bir türevi olarak ortaya çıkmıştır.

-Sosyal eğitimin asıl hedefi “yaşam içinde davranış değişikliği kazandırmak” tır.

-Sosyal eğitimde başarı için başvuru sahibinde öncelikle “sosyal beceriyi” geliştirmek gerekir.

-Sosyal çalışma ile sosyal eğitim arasındaki en belirgin fark; “sosyal çalışma insana maddi yardımı ve yönetimi temel
alırken, sosyal eğitim insanın topluma uyumda davranış değişikliği kazanmasını temel alır.”

-Almanya’da sosyal çalışma ve sosyal eğitim son yıllarda “sosyal çalışmalar” başlığı altında bir araya getirildi.

-Avrupa’da sosyal çalışma ile sosyal eğitim modellerinin tek başlık altında toplanması “Bolonya Süreci” ile başladı.

-Sosyal eğitimde bulunup da sosyal çalışmada öne çıkmayan en önemli farklı uygulama yöntemi; “sosyal danışma” dır

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara