Aöf Sosyal Hizmet Uygulamaları Ders Notları 7. Ünite

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Sosyal Hizmet Uygulamaları

ÜNİTE 7

-Sosyal hizmet eğitimi alan bireylerin meslek yaşamına atıldıkları andan itibaren başarıları; mesleki amaç ve değerleri
içselleştirmelerine, sosyal hizmet alanları ve kuruluşları hakkında hem mevzuat hem de uygulama açısından gerekli ve
yeterli bir bilgiye sahip olmalarına bağlıdır.

-AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR
BAKANLIĞI : Türkiye’de sosyal refah hizmetlerini tek çatı altından koordine etmek için 2011 tarih ve 6223 sayılı kanunla kuruldu.

-Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı hizmet birimleri :
1) Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü
2) Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü
3) Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü
4) Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü
5) Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü
6) Denetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü
7) Strateji Geliştirme Başkanlığı
8) Şehit Yakınları ve Gaziler Dairesi Başkanlığı

-Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından; Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Fonu kaynağı kullanılarak, 3294 sayılı Kanun kapsamında yer alan vatandaşlarımıza yönelik sosyal yardım programları :
1) Aile yardımları (gıda, yakacak, barınma)
2) Sağlık yardımları (tedavi destekleri, şartlı sağlık yardımı)
3) Eğitim yardımları (eğitim materyali yardımı, şartlı eğitim yardımı, öğle yemeği yardımı, ücretsiz kitap yardımı, öğrenci barınma, taşıma, iaşe yardımı, özürlü öğrencilerin okullarına ücretsiz taşınması, yüksek öğrenim bursları)
5) Özürlü yardımları (özürlü ihtiyaç yardımı)
6) Özel amaçlı yardımlar (aşevleri, afet yardımları)

-Ayrıca ALO 144 Sosyal Yardım Hattı kurularak sosyal yardım konusunda vatandaşların bilgilendirilmesi amaçlanmıştır.

-Sosyal yardım uygulamasında temel ilkeler : Sosyal ve ekonomik destek hizmetlerinde esas ilke, kişilerin kendi kendilerine yeterli duruma getirilmesidir.

-Korunmaya muhtaç çocuğa, muhtaç özürlü ve yaşlıya öncelik tanınır.

-Sosyal ve ekonomik destek talebinin fazla olması durumunda; muhtaç olma derecesi, acil olma durumu, başvuru veya tespit sırası dikkate alınır.

-Sosyal ve ekonomik desteklerin, sosyal güvenlik sisteminin boşluklarını dolduracak şekilde planlanıp geliştirilmesine özen gösterilir.

-“Birey ve toplum esenliğini sosyal adaletten yola çıkarak gerçekleştirmek” sosyal güvenlik ile ilgili alanlarda uygulama yapan sosyal hizmetin amaçları arasında yer alır.

-Sosyal Hizmetler, sosyal yardım, sosyal sigortalar gibi konular Sosyal Hizmet uygulamasının genel olarak “Sosyal
Güvenlik” alanını oluşturur.

-Sosyal güvenlikte sosyal hizmet uygulaması genel olarak, “Sosyal Hizmetin teorik olarak edinmiş bilgilerini sosyal güvenlik alanında pratiğe aktarmaktır” şeklinde tanımlanır.

-Sosyal Hizmet meslek elemanları Sosyal Hizmet uygulamasında “uygulama yapılacak kuruluşun temel politikasını
belirlemeye” öncelik vermez.

-“Meslek etiği” Sosyal Hizmet uygulamasını gerçekleştiren meslek elemanlarına yol gösterici ilkeleri yansıtır.

-“Milli Eğitim Bakanlığı” Sosyal Hizmet uygulamasının yapıldığı sosyal güvenlik alanının içerisinde yer almayan bir
kurumdur.

-Sosyal güvenlik sistemi içerisinde Sosyal Hizmet uygulamasının yapıldığı primsiz ödemeler kısmı “Sosyal Hizmetler ve Sosyal Yardımları” kapsar.

-“Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları” Türkiye’de sosyal yardım alanında Sosyal Hizmet uygulamasının
gerçekleştirileceği birincil hizmet kurumudur

Sınavlarda Başarılar Dileriz...

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara