Bilgi Yönetimi Önlisans Bölümü

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Bilgi Yönetimi Önlisans Bölümü

Programın SeviyesiÖnlisans
Programın Süresi2 Yıl
Pogramın AmacıProgram; internet ve diğer bilgi kaynaklarından edinilen bilginin kullanılabilirliğini değerlendirmek, bilgiyi işleyerek farklı amaçlar için kullanılacak hale dönüştürmek, uygun ortamlarda saklamak ve farklı kanallar kullanarak paylaşmak için öğrencinin ihtiyaç duyabileceği becerileri kazandırmayı amaçlamaktadır.
Programın KazanımlarıProgramdan başarıyla mezun olan öğrenciler güncel yazılımları kullanarak bilgiyi edinme, işleme, saklama ve paylaşma becerisini kazanacak, temel bilgi teknolojileri konusunda gerekli alt yapıya sahip olacak ve ihtiyaç duyduğu yazılımları uygun ortamlarda çalışacak şekilde geliştirebileceklerdir.
Programın İstihdam AlanlarıProgramdan mezun olan öğrenciler "Bilgi Yönetimi Meslek Elemanı" unvanını kazanarak tüm kamu kurumlarının ve özel sektör kuruluşlarının çeşitli bölümlerinde ihtiyaç duyulan meslek elemanı veya ara eleman olarak çalışabilmektedirler. Bununla birlikte bilgi yönetimi temeline dayalı projelerde ihtiyaç duyulan nitelikli personel boşluğunu yine bu bölümden mezun olan öğrenciler dolduracaktır.Öğrenciler, bu programı başarı ile tamamlayarak mezun olmaları halinde isterlerse ÖSYM tarafından yapılacak olan Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girerek aşağıdaki lisans programlarında lisans öğrenimlerine devam edebilirler; a) Bilgi ve Belge Yönetimi b) Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği c) İşletme d) İşletme Bilgi Yönetimi e) İşletme Enformatiği f) İşletme-Ekonomi
Programın Öğrenim GiderleriPrograma yerleştirilen adaylar bahar ve güz yarıyılları başında (Akademik Takvimde belirlenen tarihler arasında) Öğrenim Giderlerini öderler.Öğrenim Gideri ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.
Programın Diploma BilgisiProgramı başarı ile tamamlayan öğrencilerin diplomalarında "Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi" mezunu ibaresi yer alacak ve bu diploma diğer önlisans diplomalarının sağladığı tüm yasal hakları sağlayacaktır.

Programa Yerleştirilme ŞartlarıPrograma yerleştirilme işlemleri öğrencilerin YGS puanları esas alınarak merkezi yerleştirilme yolu ile ÖSYM tarafından yapılacaktır.
Programa Öğrenci Kabul ŞartlarıProgramı tercih edecek öğrenci adaylarının Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı'ndaki YGS puan türlerinin en az birinden 140.000 veya üzeri puan almış olmaları gerekmektedir. Geçmiş dönem puan türleri geçerli değildir.
Programın ÖSYM Tercih Kodu
İkinci Üniversite Kabul KoşullarıHalen herhangi bir yükseköğretim kurumunda öğrenimlerine devam eden ya da mezun olan öğrenciler bu programa Yükseköğretim Kurul tarafından belirlenecek koşullarda "2 inci Üniversite" kapsamında kayıt yaptırabilecekleridir.İkinci Üniversite ile ilgili detaylı bilgi almak içintıklayınız.
Programa Sınavsız Geçiş Yapılabilen Ortaöğretim ProgramlarıPrograma aşağıda yer alan ortaöğretim programlarından mezun olan öğrenciler Sınavsız Geçiş Uygulaması kapsamında ÖSYM tarafından yerleştirilebilirler (YGS müracaatında Sınavsız Geçiş Uygulamasından yararlanmak için müracaat eden öğrenciler için geçerlidir). a) Bilişim Teknolojileri

Programın MüfredatıProgram müfredatına ulaşmak için tıklayınız.
Programda Derslerin YürütülmesiProgramda dersler; Fakülte tarafından hazırlanan etkileşimli materyaller kullanılarak, internet üzerinden yürütülecektir. Öğrencilere basılı materyal (kitap vb.) dağıtımı yapılmayacaktır.
Programda MuafiyetMuafiyet uygulaması; daha önce herhangi bir yükseköğretim kurumundan mezun olan öğrencilerin ortak zorunlu derslerini kapsamaktadır. Bu kapsam dışında kalan derslerle ilgili muafiyet uygulaması yapılmamaktadır.
Programda SınavlarFakültemiz ara (vize) sınavları online (çevrimiçi) olarak LMS (Öğrenim Yönetim Sistemi) üzerinden yapılmaktadır. Final ve bütünleme sınavları ise öğrenci yoğunluğuna bağlı olarak öğrencilerin tercihleri ve özel durumları göz önünde bulundurularak belirlenen sınav merkezlerinde hafta sonlarında ve yüz yüze oturumlar şeklinde gerçekleştirilmektedir. Sınavlara ilişkin detaylı bilgi için tıklayınız.
Programda Uygulama(Staj)Programda uygulama (staj) etkinliği bulunmamaktadır.

Program KoordinatörüYrd. Doç. Dr. Abdullatif Kaban

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara