Emlak ve Emlak Yönetimi Önlisans Bölümü

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Emlak ve Emlak Yönetimi Önlisans Bölümü

Programın SeviyesiÖnlisans
Programın Süresi2 Yıl
Pogramın AmacıEmlak alanıyla ilgili kavram ve ilkeleri özümsemiş, alanında edindiği temel düzeydeki bilgi ve becerileri kullanarak, verileri yorumlayabilen ve değerlendirebilen, mesleki plan ve projeleri gerçekleştiren ve müşteri memnuniyetini ilke edinerek çözüm önerileri geliştirebilen, kısacası; tüm emlak işlemlerini etkin bir biçimde yürütebilecek mesleki bilgiye ve insani iletişim becerilerine sahip, sektörde etkin olabilecek meslek elemanları yetiştirmektir.
Programın Kazanımları- Emlak ve emlak yönetimi alanında iyi düzeyde bilgilere sahip olur, -Emlak ve emlak yönetimi alanına ilişkin edindiği bilgileri kullanma becerisine sahip olur, -Alana ilişkin bilgileri analiz etme, yorumlama ve değerlendirme becerisine sahip olur, - Mesleki plan ve projeleri gerçekleştirir -İnsani iletişim becerilerine sahip olur - Alanı ile ilgili edindiği bilgi ve beceriler düzeyindeki düşüncelerini ve önerilerini ilgililere yazılı ve sözlü olarak aktarır -Kurum, iş ve toplumsal etik değerlere uygun davranır.
Programın İstihdam AlanlarıEmlak sektörü ülkemizde ve dünya çapında gelişmiş sektörler arasındadır ve iş hacmi oldukça geniş bir sektördür. İnsanların gerek yaşamlarını sürdürecekleri gerekse yatırım amaçlı kullanacakları emlaklara ihtiyaçları her zaman olacaktır. Emlak ve Emlak Yönetimi programından mezun olan bireylerin sektörde iş bulmaları zor olmayacaktır. Bu bireyler Emlak ve Emlak Yönetimi programından mezun olduktan sonra kendi emlak ofislerini açabilir; gayrimenkul ortaklıklarında, arsa ve yapı kooperatiflerinde veya bu sektörde hizmet veren özel ve kamu kuruluşlarında çalışabilirler. Emlak ve Emlak Yönetimi Programı’ndan mezun olan bireyler "emlak danışmanı" unvanına sahip olurlar. Bu unvan ile mezun olan bireylerin çalışma alanları şunlardır; - Emlak Danışmanlığı, - Emlak Değerleme Uzmanlığı, - Emlak Geliştirme Uzmanlığı, - Bankalar, - Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Şirketleri - Bina-Site-Alışveriş Merkezi Yönetimleri - Konut Geliştirme ve Finansmanı Şirketleri - Toplu Konut İdaresi - Yerel YönetimlerÖğrenciler, bu programı başarı ile tamamlayarak mezun olmaları halinde isterlerse ÖSYM tarafından yapılacak olan Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girerek aşağıdaki lisans programlarında lisans öğrenimlerine devam edebilirler; a) Gayrimenkul ve Varlık Değerleme b) İşletme c) İşletme Bilgi Yönetimi d) İşletme Enformatiği e) İşletme-Ekonomi
Programın Öğrenim GiderleriPrograma yerleştirilen adaylar bahar ve güz yarıyılları başında (Akademik Takvimde belirlenen tarihler arasında) Öğrenim Giderlerini öderler.Öğrenim Gideri ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.>
Programın Diploma BilgisiProgramı başarı ile tamamlayan öğrencilerin diplomalarında "Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi" mezunu ibaresi yer alacak ve bu diploma diğer önlisans diplomalarının sağladığı tüm yasal hakları sağlayacaktır.

Programa Yerleştirilme ŞartlarıPrograma yerleştirilme işlemleri öğrencilerin YGS puanları esas alınarak merkezi yerleştirilme yolu ile ÖSYM tarafından yapılacaktır.
Programa Öğrenci Kabul ŞartlarıProgramı tercih edecek öğrenci adaylarının Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı'ndaki YGS puan türlerinin en az birinden 140.000 veya üzeri puan almış olmaları gerekmektedir. Geçmiş dönem puan türleri geçerli değildir.
Programın ÖSYM Tercih Kodu
İkinci Üniversite Kabul KoşullarıHalen herhangi bir yükseköğretim kurumunda öğrenimlerine devam eden ya da mezun olan öğrenciler bu programa Yükseköğretim Kurul tarafından belirlenecek koşullarda "2 inci Üniversite" kapsamında kayıt yaptırabilecekleridir.İkinci Üniversite ile ilgili detaylı bilgi almak içintıklayınız.
Programa Sınavsız Geçiş Yapılabilen Ortaöğretim ProgramlarıPrograma aşağıda yer alan ortaöğretim programlarından mezun olan öğrenciler Sınavsız Geçiş Uygulaması kapsamında ÖSYM tarafından yerleştirilebilirler. (YGS müracaatında Sınavsız Geçiş Uygulamasından yararlanmak için müracaat eden öğrenciler için geçerlidir.) a) Muhasebe ve Finansman b) Spor (güzel sanatlar ve spor Liseleri) c) Ulaştırma Hizmetleri d) Pazarlama ve Perakende

Programın MüfredatıProgram müfredatına ulaşmak için tıklayınız.
Programda Derslerin YürütülmesiProgramda dersler; Fakülte tarafından hazırlanan etkileşimli materyaller kullanılarak, internet üzerinden yürütülecektir. Öğrencilere basılı materyal (kitap vb.) dağıtımı yapılmayacaktır.
Programda MuafiyetMuafiyet uygulaması; daha önce herhangi bir yükseköğretim kurumundan mezun olan öğrencilerin ortak zorunlu derslerini kapsamaktadır. Bu kapsam dışında kalan derslerle ilgili muafiyet uygulaması yapılmamaktadır.
Programda SınavlarFakültemiz ara (vize) sınavları online (çevrimiçi) olarak LMS (Öğrenim Yönetim Sistemi) üzerinden yapılmaktadır. Final ve bütünleme sınavları ise öğrenci yoğunluğuna bağlı olarak öğrencilerin tercihleri ve özel durumları göz önünde bulundurularak belirlenen sınav merkezlerinde hafta sonlarında ve yüz yüze oturumlar şeklinde gerçekleştirilmektedir. Sınavlara ilişkin detaylı bilgi için tıklayınız.
Programda Uygulama(Staj)Programda uygulama (staj) etkinliği bulunmamaktadır.

Program KoordinatörüDoç. Dr. Mehmet Suphi ÖZÇOMAK

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara