Özel Güvenlik ve Koruma Önlisans Bölümü

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Atatürk üniversitesi Açıköğretim Fakültesi özel Güvenlik ve Koruma önlisans Bölümü

Programın Seviyesi
önlisans
Programın Süresi
2 Yıl
Pogramın Amacı
özel Güvenlik ve Koruma Programı ile; güvenlik sektörünün ihtiyaç duyduğu kalifiye güvenlik elemanlarını akademik eğitim ile destekleyerek, küreselleşen dünyanın güvenlik ihtiyacına cevap verebilecek don anıma sahip, güvenlik alanında ülkemizdeki ve dünyadaki gelişmeleri takip edebilen, alanında uygulamak durumunda olduğu kanunları bilen, kişilerin temel hak ve özgürlüklerine saygılı, sosyal ve kültürel alanda yetkin ve özgüven sahibi kişiler olarak yetiştirilmeleri amaçlanmaktadır.
Programın Kazanımları
Bu program mezunlarının aşağıdaki belirgin nitelikleri kazanmaları beklenmektedir: özel güvenlik alanındaki teorik bilgileri çalışma hayatında kullanabilme becerisini geliştirme, özel güvenlik hakkında yabancı dil bilgi ve becerisine sahip olma, Ekip halinde çalışma becerisini geliştirme, özel güvenlik uygulamalarında karşılaşılan sorunları tanımlama ve analiz etme ve çözüm önerileri getirtebilme becerisini geliştirme, Meslek etik ilkelerine uygun davranma bilincini geliştirme, Yaşam boyu öğrenme bilincini ve fiziksel gelişimi geliştirme, özel güvenlik ile ilgili güncel gelişmeler ve sorunlar hakkında bilgi sahibi olma becerisini geliştirme, özel güvenlik alanında mesleki yasal mevzuatı kavrayabilme, İş yaşamında etkin iletişim kurma becerisine sahip olma, Bilgi ve iletişim teknolojisi araçları ile diğer mesleki araçları ve teknikleri kullanabilme becerisine sahip olma, özel güvenlik ile ilgili süreçleri yönetme becerisi, Girişimcilik becerisine sahip olma.
Programın İstihdam Alanları
Bu alandan mezun olan ara elemanları; işletmelerin güvenlik birimlerinde, üniversitelerde, belediyelerde, okullarda, alış veriş merkezlerinde, büyük sitelerde, otellerde, eğlence merkezlerinde güvenlik ve koruma görevlisi olarak çalışabilirler. Ayrıca önemli kişi ve kuruluşların korunmasında görev alabilirler. Bu programdan mezun olacak öğrenciler kamu, özel sektörde yer alan tüm kurum ve kuruluşlarda "özel Güvenlik Personeli" olarak istihdam edilme imkânı bulacaklardır. öğrenciler, bu programı başarı ile tamamlayarak mezun olmaları halinde isterlerse öSYM tarafından yapılacak olan Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girerek aşağıdaki lisans programlarında lisans öğrenimlerine devam edebilirler; a) Acil Yardım ve Afet Yönetimi b) Sosyal Hizmet

Programın öğrenim Giderleri
Programa yerleştirilen adaylar bahar ve güz yarıyılları başında (Akademik Takvimde belirlenen tarihler arasında) öğrenim Giderlerini öderler.öğrenim Gideri ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.
Programın Diploma Bilgisi
Programı başarı ile tamamlayan öğrencilerin diplomalarında "Atatürk üniversitesi Açıköğretim Fakültesi" mezunu ibaresi yer alacak ve bu diploma diğer önlisans diplomalarının sağladığı tüm yasal hakları sağlayacaktır.

Programa Yerleştirilme Şartları
Programa yerleştirilme işlemleri öğrencilerin YGS puanları esas alınarak merkezi yerleştirilme yolu ile öSYM tarafından yapılacaktır.
Programa öğrenci Kabul Şartları
Programı tercih edecek öğrenci adaylarının Yüksek öğretime Geçiş Sınavı'ndaki YGS puan türlerinin en az birinden 140.000 veya üzeri puan almış olmaları gerekmektedir. Geçmiş dönem puan türleri geçerli değildir. Kayıt için tam teşekküllü resmi bir hastaneden, bu mesleği yapmayı engelleyecek fiziki ve ruhsal engeli olmadığını, erkek adayların 1.75 m’den, kız adayların 1.65 m’den kısa olmadığını belgeleyen heyet raporunun kayıtlarda ibraz edilmek üzere alınması ve adayların sabıka kaydının olmaması gerekir.

Programın öSYM Tercih Kodu

İkinci üniversite Kabul Koşulları
Halen herhangi bir yükseköğretim kurumunda öğrenimlerine devam eden ya da mezun olan öğrenciler bu programa Yükseköğretim Kurul tarafından belirlenecek koşullarda "2 inci üniversite" kapsamında kayıt yaptırabilecekleridir.
İkinci üniversite ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız.
Programa Sınavsız Geçiş Yapılabilen
Ortaöğretim Programları

Sınavsız Geçiş Uygulaması bulunmamaktadır.

Programın Müfredatı
Program müfredatına ulaşmak için tıklayınız.
Programda Derslerin Yürütülmesi
Programda dersler; Fakülte tarafından hazırlanan etkileşimli materyaller kullanılarak, internet üzerinden yürütülecektir. öğrencilere basılı materyal (kitap vb.) dağıtımı yapılmayacaktır.
Programda Muafiyet
Muafiyet uygulaması; daha önce herhangi bir yükseköğretim kurumundan mezun olan öğrencilerin ortak zorunlu derslerini kapsamaktadır. Bu kapsam dışında kalan derslerle ilgili muafiyet uygulaması yapılmamaktadır.
Programda Sınavlar
Fakültemiz ara (vize) sınavları online (çevrimiçi) olarak LMS (öğrenim Yönetim Sistemi) üzerinden yapılmaktadır. Final ve bütünleme sınavları ise öğrenci yoğunluğuna bağlı olarak öğrencilerin tercihleri ve özel durumları göz önünde bulundurularak belirlenen sınav merkezlerinde hafta sonlarında ve yüz yüze oturumlar şeklinde gerçekleştirilmektedir. Sınavlara ilişkin detaylı bilgi için tıklayınız.
Programda Uygulama(Staj)
Programda uygulama (staj) etkinliği bulunmamaktadır.

Program Koordinatörü
Yrd. Doç. Dr. A. Fatih AYDEMİR

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara