Aöf Sınavsız Dikey Geçiş Kaldırıldı!

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Bilindiği üzere Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Fakültesinin önlisans programlarından herhangi birinden mezun olan öğrenciler Anadolu üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin lisans programlarına sınavsız olarak "Dikey Geçiş" kapsamında kayıt yaptırabilmekteydi.

Ancak yapılan son değişiklik ile birlikte 2015-2016 yılında Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerine Dikey Geçişle sınavsız olarak son kez öğrenci alımı yapılmıştır. Öğrenciler son kez 2015-2016 sınavsız dikey geçiş kapsamında 4 yıllık bir lisans bölümüne kayıt yaptırabilmiştir. 2016-2017 yılından itibaren artık sınavsız dikey geçiş kapsamında öğrenci alımı yapılmayacaktır.

Resmi Gazetenin 28 Ağustos 2015 tarih ve 29459 sayılı Mükerrer 3. Sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren “Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” uyarınca 2016-2017 öğretim yılından itibaren Anadolu üniversitesine dikey geçiş yoluyla sınavsız öğrenci alımı yapılmayacaktır.

Bunun yerine Anadolu üniversitesine 2016-2017 yılından itibaren Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile öğrenci alımı yapılacaktır.

Sınavsız Geçiş Hangi Üniversitelerde Kaldırıldı?

Resim gazete de yayınlanan duyuru sonrası Sınavsız Dikey geçiş artık hiç bir açıköğretim fakültesinde uygulanmayacaktır.

Yani Anadolu Üniversitesi Açıköğretim fakültesinde, Atatürk Üniversitesi Açıköğretim fakültesinde ve İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan eğitim fakültesinde artık artık sınavsız dikey geçiş kaldırıldı. Buna göre artık bu fakültelerde sınavsız dikey geçiş uygulanmayacak.

Konu ile ilgili 28 Ağustos 2015 tarihinde yayınlanan Resmi Gazete duyurusuna buraya aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü

Peki şimdi ne olacak?

Sınavsız dikey geçişin kaldırılması elbette önlisans öğrencileri ve mezunları için kötü bir haber, zira bu sayede her yıl binlerce önlisans mezunu sınavsız dikey geçiş kapsamında 4 yıllık bir lisans bölümüne geçiş yapabilmekteydi artık bu imkan ortadan kalktı.

4 yıllık Lisans bölümüne geçmek isteyen 2 yıllık önlisans mezunları artık Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girmek zorunda, bu sayede bir lisans bölümüne geçiş yapabilir ve öğrenimlerine devam edebilirler.

DGS Sınavından kaç puan almalıyım?

Sınavsız dikey geçişin kaldırılması ile birlikte pek çok öğrenci tarafından bizlere gelen soru şu "Peki DGS den kaç puan almamız gerek?"
Bu soru hakkında şu anda net bir cevap vermek mümkün değil, çünkü sistem ilk kez bu yıl uygulanacağı için henüz puan bilgisi mevcut değil.

2016 DGS ile ilgili buradaki bağlantıya tıklayarak bilgi alabilirsiniz

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara