Aöf 35.5 TL Katkı Payı Ödemesini Kimler Neden Yapar?

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi öğrencilerinin sıklık sorduğu sorulardan biri kayıt yenileme dönemlerinde kendilerinden talep edilen yaklaşık 35.5 TL civarındaki katkı payı ödemesidir. Katkı payı ücreti, kayıt yenileme işlemleri sırasında harç ücreti ödemesi ile birlikte hesap özetinde yer almaktadır. Peki Katkı Payı ücretini kimler neden ödemek zorunda?

1) Açıköğretim fakültesi programlarından birinde okurken aynı zamanda halen başka bir yükseköğretim programına kayıtlı olanlar,

2) AÖF Katkı Payı, öğrencinin okuduğu programdaki belirlenen öğrenim süresini aştığı zaman alınmaktadır. Öğrenim süresi 2 senelik Ön lisans bölümlerinde 2 yıl, 4 senelik Lisans bölümlerinde ise 4 yıldır. Bu süre içerisinde mezun olamayan öğrencilerden 35 TL katkı payı tahsil edilmektedir. Örneğin Önlisans programında okuyan bir öğrenci 2 yıl içerisinde programı bitirememiş ve 3. yıl için kayıt yenileme işlemi gerçekleştirdiyse, o öğrenciden katkı payı ödemesi tahsil edilir. Örneğin yine Lisans programında okuyan bir öğrenci 2 yıl içerisinde bölümünden mezun olmayı başaramamış ve 5. yıl için kayıt yenileme işlemi gerçekleştirdiyse, o öğrenciden katkı payı ödemesi tahsil edilir.

Dikey Geçiş Yapan Öğrencilerde ise bir takım karışıklıklar ortaya çıkabilmektedir. Örgün eğitim önlisans programından mezun olup, Açıköğretim Fakültesi’ne dikey geçiş yapan öğrenciler 2 yıl içerisinde lisans programını tamamlayamadıkları taktirde, 3. senelerinde katkı payı ödemek zorunda kalırlar. Dikey geçiş sınavı kapsamında kayıt yaptıran öğrenciler 3. sınıftan başladıkları için öğrenim sürelerinin başına +2 yıl otomatik olarak eklenmektedir. Bu nedenle DGS ile AÖF’ye geçiş yapan öğrenciler, lisans öğrenimi almalarına rağmen katkı payı ödememeleri için tanınan 2 yıl lisans tamamlama öğrenim sürelerini aşmamaları gerekiyor.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara