Aöf Harç Ücretleri ne kadar? Kayıt Yenileme İçin Kaç Para Ödeyeceğim ?

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi programlarına kayıtlı olan öğrenciler Güz ve Bahar dönemlerinde olmak üzere bir eğitim öğretim yılında 2 kere kayıt yenilemek zorundadır. Aöf Öğrencileri her kayıt yenileme döneminde ders seçme işleminin yanı sıra kayıt yenileme harç ücretini de yatırmak zorundadır. Öğrenciler her kayıt yenileme döneminde Aöf Harç Ücretleri ne kadar? Kayıt Yenileme İçin Kaç Para Ödeyeceğim ? Harç için ne kadar ödemek zorundayım gibi soruların cevabını merak etmektedir. Bu yazımızda bir dönemlik kayıt yenileme harç ücretlerinin yaklaşık olarak ne kadar olduğunu anlatmaya çalışacağız.

Öncelikle şunu söylemek gerekir Kayıt yenileme harç bedeli kesin ve en doğru olarak
Ödeme bilgileri ders ekle-sil ekranında sonucu dökümü alınan Sayfada yer alacaktır. 30 kredilik ders seçilen bir dönemde ortalama Kayıt yenileme harç bedeli yaklaşık 205 TL civarındadır. Bu kayıt yenileme bedeli seçilen ders sayısına ve kredi miktarına göre değişmektedir. Seçilen ders sayısı ve kredi miktarı arttıkça kayıt yenileme harç ücreti de artacak, ders sayısı ve kredi miktarı azaldıkça da harç ücreti de azalacaktır.

Örneğin 2015-2016 Bahar döneminde Sosyoloji 4.yarıyılda okuyan bir öğrenci sistem tarafından kendisine otomatik olarak atanan dönem derslerini alırsa (6 Ders 27 kredi ) ödemesi gereken harç ücreti 198 TL dir.

Bu öğrenci sistem tarafından kendisine atanan dönem derslerinin 1 tanesi hariç hepsini çıkarırsa (1 Ders 4 kredi) ödemesi gereken kayıt yenileme harç ücreti 152,04 TL dir.

Yine bu öğrenci sistem tarafından kendisine atanan dönem derslerine ilave olarak üst dönemden (6.Dönemden) ders alıp alabileceği en fazla toplam kredi sayına ulaşırsa ki 45 kredidir, o zaman bu öğrencimiz (10 Ders 45 kredi) karşılığında 235,56 TL ödemek zorunda kalacaktır.

Bu harç ücretleri bölüme ve seçilen derslere göre elbette farklılık gösterecektir, biz burada sadece harç ücretlerinin hesaplanması konusu ile ilgili bir fikir oluşturması açısından bu örnekleri verdik. Burada belirtilen ücretler bölüme ve kredi sayısına göre değişebilir.

Not : Kayıt yenileme harç ücreti dışında bazı öğrenciler için sistemde 35,5 TL civarında katkı payı borcu görünmektedir. Bu katkı payı ödemesini kimler neden ödemek zorunda merak ediyorsanız buradaki bağlantıya tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Anadolu Aöf Kayıt yenileme ve Ders Ekle Sil işleme nasıl yapılır videolu anlatım aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz?

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara