Aöf Diploma Hakkında Merak Edilen Sorular ve Cevaplar

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Diplomamı kaybettim, yeniden düzenlenebilir mi?

Diplomanın kaybedilmesi veya herhangi bir sebeple kullanılamaz duruma gelmesi halinde, Anadolu Üniversitesi açıköğretim fakültesi mezunlara daha önce verilen diplomadaki bilgilerin aynen yer alması şartıyla yeni bir diploma düzenlenir. Mezunlara verilen bu yeni diplomanın ön yüzünde “İkinci Nüsha (Duplicate Copy)” ibaresi yer alır. "İkinci Nüsha Diploma"nın da kaybedilmesi halinde mezun olan kişiye diplomanın kaçıncı defa verildiğini gösteren ikinci nüsha diploma düzenlenir.

Diplomamı yeniden çıkarmak için herhangi bir ücret ödemem gerekir mi?

"İkinci Nüsha Diploma" isteyen mezunlar, Anadolu Üniversitesi Döner Sermaye İşletme Müdürlüğünün T.C. Ziraat Bankası Anadolu Üniversitesi Şubesi TR 070001001900400036895009 IBAN numaralı hesabına ₺80.00 tutarındaki ücreti yatırıp, ödeme karşılığında bankadan aldıkları dekontun aslını dilekçelerine ekleyerek AÖF bürosuna başvurabilirler. "İkinci Nüsha Diploma" başvurudan itibaren en geç 10 gün içerisinde düzenlenmektedir. Düzenlenen “İkinci Nüsha Diploma”nızı bağlı olduğunuz AÖF bürosundan bizzat veya yasal vekiliniz aracılığı ile imza karşılığında alabilirsiniz.
“İkinci Nüsha Diploma” düzenlenebilmesi için ödemeniz gereken tutarın bankaya mektup, posta havalesi, EFT, kargo vb. yolla gönderilmesi halinde işlem yapılmaz ve yatırılan tutar iade edilmez.
Kaybolan diplomanın bulunması veya “İkinci Nüsha Diploma” düzenletilmesinden vazgeçilmesi hâlinde bankaya yatırılan tutar iade edilmez.

Diplomada fotoğraf oluyor mu?

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim fakültesinden mezun olan adaylara verilen diplomalarda fotoğraf bulunmaz.

Mezun olduktan sonra Diplomamı Eskişehir’e gelerek Açıköğretim Fakültesinden alabilir miyim?

Anadolu Aöf mezunlarına Açıköğretim Fakültesi Merkez Bürodan diplomalarının verilmesi mümkün değildir. Diplomalar hazırlanır hazırlanmaz mezunlara verilmek üzere, bağlı oldukları Açıköğretim AÖF bürolarına gönderilmektedir. Bu yüzden Anadolu Aöf mezunları sadece bağlı oldukları AÖF bürosuna öğrenci kimlik kartıyla bizzat başvurarak imza karşılığında diplomalarını alabilirler. Onun dışında diplomalarını başka bir yerden almaları söz konusu değildir.

Diplomam adresime posta veya kargo ile gönderilir mi?

Mezun olan öğrencilere Diplomaları posta ya da kargo yoluyla gönderilmez, diplomaların herhangi bir adrese veya herhangi bir kuruma gönderilmesi mümkün değildir.

Diploma yerine çıkış belgesi ya da geçici mezuniyet belgesi alabilir miyim?

Mezun olan adaylarımızın diplomaları bir an önce hazırlanıp bağlı oldukları AÖF bürolarına gönderildiği için diploma haricinde geçici mezuniyet belgesi, öğrenim belgesi, yazı gibi mezuniyeti belirten hiçbir belge düzenlenmemektedir.

Diplomamı benim adıma bir başkası alabilir mi?

Mezun olan aöf öğrencilerine diplomaları bizzat öğrencinin kendisinin AÖF bürosuna başvurması ile yapılmaktadır. Dipolamanın mezun olan aday dışından herhangi bir kişiye verilmesi söz konusu değildir. Mezun olan öğrenci yerine Anne, baba, kardeş, eş veya arkadaş gibi yakınları diplomayı alamaz. Öğrencinin bizzat kendisi başvurmak zorundadır. Ancak; mezun olan öğrenci adına yasal vekilinin vekaletname ile başvurması halinde diploma verilir.
Öğrenci Noter aracılığı ile bir başkasına vekalet verebilir.

Diplomamdaki hatalı bilgilerin düzeltilmesi için ne yapmam gerekmektedir?

Diplomanın arka yüzündeki nüfus bilgileri hatalı olan mezunlara yeniden diploma düzenlenmektedir. Bu durumda öğrenciye yeniden diploma düzenlenebilmesi için, nüfus bilgilerindeki değişikliği belirten dilekçe, nüfus cüzdanı fotokopisi ve diplomanın aslı ile AÖF bürosuna ya da "Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Merkez Büro Yöneticiliği 26470 ESKİŞEHİR" adresine posta ile müracaat edilmesi gerekmektedir.

Diploma düzenlendikten sonra AÖF bürosundan diplomanızı teslim almadan diploma üzerindeki kimlik bilgilerinizin doğruluğunu (nüfus cüzdanı, sürücü belgesi vb. resmî bir belge ile karşılaştırarak) kontrol etmenizde fayda vardır.

Diplomamı aldıktan sonra soyismim değişti. Yeni soyadıma göre tekrar diploma düzenlenir mi?
Diplomanın düzenlenmesinden sonra yasal nedenlerle olan değişikliklere göre yeniden diploma düzenleme işlemi yapılmamaktadır.

Soru : Diploma icin dilekçe vermemize gerek var mı?
Cevap : Hayır, Diplomalarınız sınavların açıklandıktan sonra mezun olduysanız 20 gün içinde hazırlanıp bağlı olduğunuz AÖF bürosuna gönderilir. Ayrıca SMS ile bilgilendirme yapılır. Büronuza gidip alabilirsiniz.

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Soru : Ben Tek ders sınavından mezun oldum ve diplomamı bekliyorum. Sınavlarda öğrenci kartı gösterilme mecburiyeti kalktığından beri Öğrenci kartımı bulamıyorum kayıp. İnternette okuduğum kadarıyla diplomayı alırken öğrenci kartını geri alınıyormuş ne yapmam gerekiyor ?
Cevap : Diplomanızı kimlik kartınızla alabilirsiniz, öğrenci kartınızı kaybettiğinizi söylersiniz, herhangi bir problem çıkmaz.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara