Aöf Ders Ekle-Sil İşlemini Kimler Yapar, Kimler Yapamaz? Anadolu Üniversitesi Açıköğretim fakültesi

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Kimler Ders Ekle-Sil yapabilir, kimler yapamaz?

Aöf öğrencilerinin özellikle kayıt yenileme zamanlarında merak ettiği sorulardan biri de kimlerin ders ekle-sil yapabileceğidir. Bizlere de Kimler ders ekle sil yapar, ders ekle sil yapacakmıyım tarzında bir çok soru gelmektedir.

Öncelikle aöf ders ekle sil nedir, ne işe yarar ona bakalım. Ders ekleme-silme işlemi üst dönemlerden ders alarak okulu erken bitirme, o dönemki mevcut dersleri azaltarak okulu geç ama rahat rahat bitirme olarak tanımlanabilir. Üniversite bize her dönem 30 krediye kadar ders ataması yapmakta ve bize üst dönemden ders alarak her dönem 45 krediye kadar ders seçme hakkı vermektedir. Buda bize okulu 3 yılda ( 6 dönemde ) bitime imkanı sağlar. Ders çıkarmada ise okulun atadığı ve alttan olmayan dersleri bu dönem görmek istemediğinizi belirterek bir sonraki döneme bırakma işlemidir. Çıkardığınız yani sildiğiniz dersleri bir sonraki dönem alma durumunuz vardır.

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim fakültesi öğrencileri öğrenciliklerini devam ettirebilmeleri için her dönem başında akademik takvimde belirtilen tarihler arasında kayıt yenileme ve ders ekle-sil işlemi yaparlar.

Peki Kimler Ders Ekle-Sil yapacak?

Anadolu Üniversitesine Aöf sistemine daha önceki yıllarda kayıt yaptıran öğrenciler, yani 1 yılını doldurmuş öğrenciler 3. dönem/yarıyıldan itibaren ders ekle sil işlemi yapabilirler. Bu öğrenciler 3. yarıyıl ile birlikte bir sonraki yılın aynı döneminden ders ekleyebilir. veya mevcut dönemindeki dersleri daha sonraki dönemlerda almak üzere silebilir. Öğrencinin bir dersi silmezi o dersi almadan mezun olabileceği anlamına gelmez. Tüm öğrenciler mezun olabilmek için okudukları bölüm/programa ait tüm dersleri almak zorundadır.

Yeni kayıt oldum, ders ekle sil yapacak mıyım?

Anadolu Üniversitesi açıköğretim fakültesine yeni kayıt olan öğrenciler ilk yıl ders ekle sil işlemi yapamazlar. Bu öğrenciler ilk yıl Güz ve Bahar dönemi derslerinin tamamını almak zorundadırlar. Ayrıca sisteme yeni kayıt yaptıran Aöf öğrencileri bir üst dönemin/yarıyılın derslerini de alamazlar.

Açıköğretim fakültesine Dikey Geçiş ile geçiş yaptım, 3.Sınıftan devam ediyorum, ders ekle-sil yapacak mıyım?

İlk yıl Ders ekle sil işlemi yapamayan bir diğer grup ise Dikey geçiş ile geçiş Aöf lisans bölümlerinden birine geçiş yapıp 3.sınıftan devam eden öğrencilerdir. Dikey geçiş ile Anadolu Aöf lisans bölümlerinden birine geçiş yapıp 3.sınıftan devam eden öğrencilerde yeni kayıt yaptıran öğrenciler gibi ilk yıl (Güz ve Bahar) dönemlerinde ders ekle-sil işlemi yapamazlar.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara