Aöf Din Eğitimi ve Din Hizmetlerinde Rehberlik Kısa Ders Notları

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Açıköğretim fakültesi Din Eğitimi ve Din Hizmetlerinde Rehberlik dersi dönem sonu sınavına yönelik kısa notlar, ders notları ve konu özeti.

· Sağlıklı din eğitimi almış kişilerin ekonomiye faydaları : Daha az maliyet.
· Gerçek hayattan problemler ele alarak,öğrencilerin karar verme ve çözüm üretmesine dayalı eğitim yöntemi : Problem çözme yöntemi.
· Çocuğun ailede dini ve ahlaki eğitimde en çok etkilendiği : Anne.
· Bireyin öğrenmeye daha yetkin hale geldiği,dua ve namaza önem verdiği dönem : Son çocukluk dönemi.
· Bütün dinleri tanrıya eşit mesafede gören : Çoğulculuk.
· İletişime giren tarafları,birinin kaynak diğerinin alıcı olduğu kabulünü doğru bulmayan ve geribildirimi yeni bir mesaj olarak gören model :İşlemsel Model.
· Yüz yüze iletişimde ilk izlenimi veren : Beden dili.
· Din eğitiminde ki yöntem : Akademik dini iletişim.
· Rehberin icra ettikleri : Ayarlayıcı,Önleyici,Yönetici,Uyum sağlayıcı.
· Danışman ve danışan arasındaki rehberlik : Ferdi Rehberlik.
· Bilinmesi ve kabul edilmesi istenen bir düşüncenin,muhatabın dikkati öekilerek tanıtılması : Diaye.
· Eğitim açısından insanı tanımak niçin önemli : Eğitimin tanımını doğru yapmak için.
· Ekonomide hırsızlık ve rüşvet nasıl bir girdidir : Maaliyet artırıcı.
· İslam dünyasında,tıp,astronomi ve matematik alanlarında usta :İbni sina.
· Din öğretiminde yöntem seçimini etkileyen faktörler : *Öğrencinin özellikleri,*Öğretmenin özellikleri,*Dersin muhtevası,*Zaman,maliyet ve fiziksel imkanlar.
· Bireyin kendisinden başlayarak var olan her şeyi sorguladığı,eski deyimle ‘Künhüne vakıf olma’ duygusunun olduğu dönem : Gençlik.
· Türkiye'de 1982 yılından itibaren mezhepler üstü ve dinler açılımlı eğitim metodu uygulanmıştır.
· Doğrusal iletişimin unsurları : Mesaj,Kaynak,Kanal,Alıcı.
· Dini iletişimde,sözlerin yetersiz kaldığı yerde destekleyici ve düzenleyici yöntem : Beden dili.
· Cami içi ve Cami dışı din hizmetlerinde en önemli iletişim kavramı : Model bir kişilik ortaya koymak.
· İnsanlara hak yolu göstermek,eksiklerini gidermelerini sağlamak ve onları olgunlaştırmak ve nasihatte bulunmak kavramı : Rüşd.
· “Din hizmetlerine sizden hiçbir ücret beklemiyorum.” Ayeti din hizmetlerinin hangi yönüne : Hasbilik.
· Peygamberimizin “Cevaimül kelim” özelliği : Az sözle çok şey ifade etmek.
· Camide vaaz vermek ve hutbe okumak hangi türdür : Doğrusal iletişim modeli.
· Eğitim “niçin” sorusuna dayalı yapılırsa nasıl bir sonuç çıkar : İkna olmak.
· İş ahlakı: İşin ehli olmak yetmez,güvenilir olmak da lazımdır.
· 1959 da açılmaya başlayan ve imam hatip okulunun mezunlarının kayıt yaptırabildiği kurum : Yüksek İslam Ens.
· Öğrencilerin bir soruna farklı çözümler getirebileceklerini sağlayan ve öğrenci merkezli olan yöntem : Grup Tartışması.
· Son yıllarda Avrupa'da din eğitimine önem verilmesinin sebebi : Güvenlik konusunda ciddi sorunların yaşanması.
· Mesajın kodlanması ne demek : Mesajın anlaşılır olması için en uygun kelime ve cümleler belirtilerek hazırlanması.
· “Toward a Psychology of being”in yazarı : Maslow.
· İstişare etmek : Müşavere.
· İnsan toplum içindir,Eğitimin amacı insanı sosyalleştirmektir diyen : E.Durkheim.
· Grup tartışmasında dikkat edilmesi gereken en önemli husus : Cevabı açık ve herkesçe ittifak edilen bir konu olması.
· Dini hususta eski inançları gözden geçirme yaşı : İlk yetişkinlik.
· Oturuş,Yürüyüş,El yüz hareketleri ile kurulan iletişim türü : Nesnel İletişim.
· Hangisinde insanın doğal davranışları ilişki kurma hızı ve alışkanlıkları,onun iletişimlerinin şeklini belirler : İlişkisel İletişimde.
· Tümevarımcı mantıkla öğretim : Buluş yoluyla öğretim stratejisi.
· Abbasiler devrinde Bağdatta kurulan : Beytül hikme.
· İletişimde kod açma başarısızlığını ifade eden : Yanılsama.
· Ustalıkla ve anlamlı söz söyleme : Hikmet.
· Renan müdafaanamesi :Namık kemal.
· Psikolojik danışma,kişide değişme olmaksızın onun hayatla baş etmede kaynaklarını daha iyi kullanmasını sağlayan yardım süreci olarak gören : Nelsan.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara