2016 DGS Başvuru Kılavuzu Yayınlandı

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme

Açıköğretim fakültesi bölümlerine kayıt yaptırmak isteyen adayları yakından ilgilendiren Dikey Geçiş Sınavı (2016 DGS) başvuruları başladı. 2 yıllık Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (2016 DGS) 31 Temmuz 2016 tarihinde yapılacaktır sınava başvuru işlemleri, 31 Mayıs – 13 Haziran 2016 tarihinde yapılacaktır.

Her yıl yüzbinlerce 2 yıllık önlisans mezunu öğrenci 4 yıllık lisans bölümlerine geçiş yapmakta. 2 yıllık önlisans mezunlarının 4 yıllık lisans bölümlerine geçiş yapmalarını sağlayan DGS başvuru kılavuzu yayınlandı.

2016 DGS başvuruları ne zaman ?
2016 DGS sınavına girecek adaylar 31 Mayıs - 13 Haziran 2016 tarihlerinde başvuru yapabilecek.

2016 DGS sınavı ne zaman yapılacak?
2016 DGS 31 Temmuz 2016 Pazar günü yapılacak.

2016 DGS'ye kimler başvurabilir?
Meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olanlar ile O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar 2016 DGS'ye başvurabilir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları ile aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilen adaylar da DGS’ye başvurabilirler.

Meslek yüksekokulu son sınıf öğrencileri ve mezunları, kendi alanlarındaki özel yetenek sınavı veya merkezi sistemle öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş yapmak istiyorlarsa DGS’ye girmek zorundadırlar.

Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş de sınav kılavuzundaki esaslara göre merkezî olarak yapılır.

Açık öğretim dâhil öğretim süresi dört ve daha fazla yıl olan programlardan ön lisans diploması alan veya alacak olanlar DGS’ye başvuramazlar.

Sınava başvurmak isteyen adaylar, 2016-DGS Kılavuzu ile Aday Başvuru Formuna başvuru süresi içinde ÖSYM’nin ÖSYM:::T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi internet adresinden ulaşabilirler. Sınava başvuracak adayların Ek’te yer alan kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

2016 DGS hakkında daha fazla bilgi almak için buradaki yazımızı okuyabilirsiniz

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara