Aöf Örgüt Kuramı 6.Ünite Testi

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Açıköğretim fakültesi Örgüt Kuramı kuramı dersi 6.Ünite Test sorularını çözerek bilgilerinizi sınavabilirsiniz. Soruların cevabın sayfanın sonunda yer almaktadır.

ÜNİTE-6 SORULARI VE CEVAPLARI

1. Yeni kurumsal kuramın temel savı aşağıdakilerden hangisidir?
a. Örgütler hayatta kalması işlem maliyetlerini düşürmeye bağlıdır
b. Örgütlerin hayatta kalması iyi personel seçimine bağlıdır
c. Örgütler, örgütsel alanı yapılandırarak eşbiçimli hâle gelirler.
d. Örgütler, çevreye bağlı olarak çeşitlilik gösterir.
e. Örgütler kurumsallaşarak başarılı olurlar.

2. Bir kurum olarak “selamlaşma ve el sıkışma” hangi kurumsal boyutu içeriğinde barındırmaz?
a. Bilişsel
b. Ahlâki
c. Taklitçi
d. Niteliksel
e. Zorlayıcı

3. Eski kurumsal kuruma göre bir şirketin “kurumsallaşmış” olması hangi anlama gelir?
a. Çok iyi çalışanlarla çalışması
b. Şirketin araçsal değeri ötesinde sembolik bir değer kazandığı
c. Sosyal olarak inşa edilen ve normal koşullarda sürekli yeniden üretilen örüntülere sahip olduğu
d. Kendini idare edebilir hale gelmesi
e. Şirketin örgütsel çevredeki kurumlara uyum sağladığı

4. Bir şirketin yöneticisinin “toplumsal sorunların çözümüne katkıda bulunmak herkesin görevidir. Bu nedenle
hayır işleri yapıyoruz” ifadesi, bir kurum olarak “hayır işleri yapmanın” ne tür bir meşruiyeti olduğunu gösterir?
a. Bağlı meşruiyet
b. Ahlâki meşruiyeti
c. Faydacı meşruiyeti
d. Zorlayıcı meşruiyeti
e. Davranışsal meşruiyet

5. Bir yöneticiye “neden altı sigma yaklaşımını benimsediniz” diye sorulduğunda “hem kaliteyi artırmak hem de imajımızı geliştirmek için benimsedik” diye yanıtladığını varsayalım. Bu yanıt, hangi yayılma tezini destekler?
a. Davranışsal tezi
b. Çağda yayılma tezi
c. Sigma yayılma tezi
d. Çok amaçlı yayılma tezi
e. Yeni yayılma tezi

6. Ülkemizde şirketlerin özellikle dini bayramlarda işçilere çeşitli küçük hediyeler sunması yaygın bir uygulamadır. Bu uygulama ne tür bir eşbiçimliliğe örnektir?
a. Hediyesel eşbiçimlilik
b. Özel eşbiçimlilik
c. Bilişsel eşbiçimlilik
d. Ahlâki eşbiçimlilik
e. Zorlayıcı eşbiçimlilik

7. Sendikanın maaşların %10 artırılması talebine karşı, şirket yöneticilerinin “ancak %5 artırabiliriz, aksi takdirde
maliyetlerimiz ve ürün fiyatlarımız artar, rekabet edemeyiz ve batarız, işçiler de işlerinden olur” demesi, kurumsal
baskılara karşı ne tür bir stratejidir?
a. Spekülatif
b. Büyüme
c. Uzlaşma
d. Uyma
e. Karşı koyma

8. Yürürlüğe yeni giren bir yasanın gereklerine uymak istemeyen bir kuruluşun yetkilileri, yasanın kendilerine uygulanamayacağı çünkü eski yasanın geçerli olduğu dönemde kurulduklarını ileri sürmektedirler. Bu örnek, kurumsal baskılara karşı uygulanan stratejilerin hangisini çağrıştırmaktadır?
a. Eksik uyum
b. Farklılaşma
c. Manipülasyon
d. Kaçınma
e. Karşı koyma

9. İşçi sendikalarının protesto gösterileri yaparak mevcut kurumları etkilemeye çalışmaları, hangi kurumsal çelişkiye bir örnek oluşturur?
a. Meşruiyet kavramının toplum tarafından benimsenmesi
b. İşçilerin direnişe geçmeleri
c. Kurumların içindeki uyumluluğun kurumlar arasında uyumsuzluğa neden olması
d. Eşbiçimliliğin farklı toplumsal çıkarların çatışmasına yol açması
e. Toplumsal hareketlerin değişim istemesi

10. ISO kalite güvence sisteminin, sürekli denetime tabi tutulması ve belgelendirilmesi, hangi tür kurumsal işe örnek oluşturur?
a. Kurumları değiştirme
b. Kurumları muhafaza etme
c. Kurumları dinamikleştirme
d. Kurumları dengeleme
e. Kurumları meşrulaştırma

11. Kurumsal girişimcilerin kurumları etkilemek için giriştikleri eylemlere ne denilmektedir?
a. Kurum b.Kurumsallaşma c.Kurumsal yönetim d.Kurumsal yönetici e.Kurumsal iş

12.
I. Kurumları yaratma
II. Muhafaza etme
III. Çözme

Lawrence ve Suddaby kurumsal girişimcilerin kurumları etkilemek üzere giriştiği eylemleri kurumsal iş olarak adlandırmaktadır. Bu yazarlara göre kurumsal iş yukarıdaki eylemlerden hangisini/ hangilerini kapsamaktadır?
a. Yalnız I
b. Yalnız II
c. Yalnız III
d. I ve III
e. I, II ,III

13. Yeni kurumların doğmasını, mevcut kurumların sürmesini veya çözülmesini sağlayan aktörlere ne denilmektedir?
a. Kurumsal girişimci b.Kurumsallaşma c.Kurumsal yönetim d.Kurumsal yönetici e.Kurumsal iş

14. Kurumsal değişimi alan içinden tetikleyen bir başka unsur ise alanda egemen olan kurumlar arası çelişkilerdir. Seo ve Creed’e göre, kurumsal değişime zemin oluşturan dört tür kurumsal çelişki vardır. Aşağıdakilerden hangisi bu çelişkilerden biri değildir?
a. Meşruiyet kaygılarının verimliliği azaltmasıdır
b. Kurumlara fazla uyumun esneklik kabiliyetini azaltması
c. Kurumların içindeki uyumluluğun kurumlar arasında uyumsuzluğa neden olması
d. Eş biçimliliğin farklı çıkarların çatışmasına yol açması
e. Örgütün faaliyet alanını daraltması

15. Örgütsel alanı çevreleyen ekonomik, politik ve sosyal çevrede yaşanan değişimler ve krizlere ne ad verilmektedir?
a. İçsel faktörler
b. Örgütsel faktörler
c. Dışsal faktörler
d. Organik faktörler
e. Dinamik faktörler

16. İnsanların sosyal dünyayı anlamlandırmasını sağlayan ve davranışlarını biçimleyen, kurumsallaşmış uygulamalar, varsayımlar, değerler ve inançlara ne ad verilmektedir?
a. Kurum b.Kurumsallaşma c.Kurumsal mantık d.Kurumsal davranış e.Kurumsal yönetim

17. Kurumsal baskıda bulunan kesimlerin düşüncelerini kendi çıkarların doğrultusunda etkileme hangi stratejidir?
a.Uyma b.Uzlaşma c.Kaçınma d.Karşı koyma e.Manipülasyon

18. Oliver’a göre Kurumsal baskılar karşısında işletmeler 5 tür strateji izler. Aşağıdakilerden hangisi bu stratejilerden biri değildir?
a.Uyma b.Uzlaşma c.Kaçınma d.Farklılaşma e.Manipülasyon

19. Kurumsal olarak desteklenen bir uygulamayı benimsermiş gibi yapma, kağıt üzerinde benimsemeye ne ad verilmektedir?
a. Mış gibi yapma b.Kandırma c.Farklılaşma d.Ayrı tutma e.Politikleşme

20. Belirli yönetim uygulamalarının rasyonel ilerleme sağlayacağına dair yayılan geçici ortak inanca ne denilmektedir?
a. Yönetim tezi
b. Geleneksel yönetim tezi
c. Yönetim modası
d. Yönetim gurusu
e. Yönetim dinamiği

1c 2d 3b 4b 5e 6d 7c 8d 9d 10b 11e 12e 13a 14e 15c 16c 17e 18d 19d 20c

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414