Aöf Örgüt Kuramı 7.Ünite Testi

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Açıköğretim fakültesi Örgüt Kuramı kuramı dersi 7.Ünite Test sorularını çözerek bilgilerinizi sınavabilirsiniz. Soruların cevabını sayfanın sonunda yer almaktadır.

1. Aşağıdakilerden hangisi Frankfurt Okulu’nun kurucularından birisidir?
a. Weber
b. Ricardo
c. Frankesta
d. Habermas
e. Horkheimer

2. Aşağıdakilerden hangisi, sosyal bilimlere eleştirel yaklaşan bir araştırmacının tavrı olamaz?
a. İlgili literatürü sorgulayıcı bir gözle okumak ve sorular geliştirmek
b. Araştırma sonuçlarına bağlı olarak ilgili konuda dönüştürücü önerilerde bulunmak
c. Araştırma konusunu çok basit kuramlardan seçmek
d. Araştırma konusunu toplumsal faktörleri de gözönüne alarak seçmek
e. İlgili kişilerle tüm bilgileri alabilecek şekilde derinlemesine görüşmeler yapmak

3. Eleştirel yönetim çalışmalarının çıkış koşullarını aşağıdakilerden hangisi anlatır?
a. 1970 lerde sonra bütçede oluşan denk politikalar
b. Pozitivizm eleştirilerinin yoğunlaşması
c. Antipozitivist düşünürlerin yoğunlaşması
d. Yöneticilerin gözden düşmesi ve çalışanların ihtiyaçlarının ön plana çıkması
e. Mevcut bilim yöntemlerinin güçlü olması ve etkin sonuçlar vermesi

4. Aşağıdakilerden hangisi örgütsel davranış alanında çalışan bir araştırmacının yaptığı eleştirel yönetim çalışmasının konusu olamaz?
a. Örgütlerde güç ilişkileri
b. Örgütlerde ayırımcı uygulamalar
c. Esnek çalışma biçimlerinin çalışanlar açısından yarattığı sorunlar
d. Çalışanların bitirdiği okulların incelenmesi
e. Kadın personelin çalışma şartlarının araştırılması

5. Aşağıdakilerden hangisi eleştirel yönetim çalışmaları için doğrudur?
a. İnsan unsurunu yönetme 2000 li yıllarda ortaya çıkan bir olgudur
b. İşletmeler için verimlilik ve performansın nasıl artırılabileceğine odaklanır.
c. İş ve yönetim çalışmalarına odaklanır
d. Örgütlerin herkes için doğal bir eşitlik durumu yarattığına inanır.
e. İktidar ve baskı mekanizmalarının örgütlerdeki kullanım biçimlerini inceler.

6. Aşağıdakilerden hangisi eleştirel yaklaşımın örgüt çalışmalarındaki katkılarından değildir?
a. Örgütlerde kişiler arasında eşitsizlik yaratan ilişkileri ve bunların dayandığı nedenleri anlamamızı sağlamıştır.
b. Ekolojik yapının zarar görmesine neden olan işletmelerdeki yönetim uygulamalarının farkına varmamazı sağlamıştır
c. Örgüt içinde bireyler arasında ayrımcılık yaratan uygulamaların fark edilmesini sağlamıştır.

d. İşletmelerde çalışma saatlerinin artmasıyla verimliliğinde artacağını anlamamızı sağlamıştır
e. Çalışanların ve tüketicilerin politik-ahlaki yargılarının nasıl kirletilebildiğini anlamamızı sağlamıştır.

7. Aşağıdakilerden hangisi eleştirel yönetim çalışmaları için söylenemez?
a. Temel amaçlarından biri, örgütsel hayatta kullanılan kavramların arka planını teşhir etmektir.
b. Eleştirel Yönetim Çalışmalarına göre yönetim, siyasi, kültürel ve ideolojik bir olgudur.
c. Odaklandığı konu, insan kaynakları uygulamalarındaki başarısızlık nedenleridir
d. Örgütler düzeyindeki tespitlerinden yola çıkarak sosyal ve ekonomik sistemlerdeki adaletsizlikleri değiştirmek ister.
e. Herkesin eşit olanaklara sahip olduğu toplumlar ve örgütler yaratmak için bilgi üretir.

8. Eleştirel kuramın ortaya çıkışı ve gelişimi ile ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi doğrudur?
a. Eleştiri geleneğinden gelen farklı kuramlardan esinlenmesine karşın, kimliğini daha çok Frankfurt Okulu ile kazanmıştır
b. Disiplinlerarası bir kuram olarak gelişmiştir.
c. Habermas’ın görüşleri eleştirel kuramın gelişmesine önemli katkı sağlayan kişilerden biridir
d. Max Horkheimer’ın Sosyal Araştırmalar Enstitüsü’ndeki katkıları, eleştirel kuramın gelişmesindeki atılan en önemli adımlardan biridir.
e. Yukarıdakilerin hepsi doğrudur.

9. Aşağıdakilerden hangisi eleştirel kuramın bilginin doğasına ilişkin görüşünü ve benimsediği bilimsel araştırma yapma yöntemini anlatır?
a.Olguları sadece görünenden ibaret alır.
b. Bir sosyal bilimcinin ürettiği bilginin tüm ülkeler ve kültürler için geçerli olması gerekmez; yerelin bilgisi de bir o kadar değerlidir.
c. Pozitivizmden başlar anti-pozitivizme doğru devam eder
d. Bireylerin hislerini ve düşüncelerini etkileyen toplumsal bağlam ve değerler, bilimsel araştırmanın konusu olamaz.
e. Toplumsal olayları, içinden doğdukları sosyal yapı ile ilişkilendirmeye çalışmak yersizdir.

10. Aşağıdakilerden hangisi eleştirel yönetim bakış açısıyla yürütülen çalışmalarda görülen temel düşüncelerdendir?
a. Öğrenme kuramına tepki olarak oluşturulmuştur
b. İşletme için kuruluş aşamasında oluşturubilecek çalışmanın en iyisidir
c. Hiyerarşi, aşırı iş yükü ve belirli kesimlerin çıkarlarının sürekli olarak korunması, örgütler için doğal ve kaçınılmazdır.
d. Çalışanlar, yanlızca işletme çıkarlarının gerçekleştirilmesini sağlayan araçlardır; işletme çıkarları gerçekleşirse çalışanların çıkarlarında da iyileşme olur.

e.
Yönetilen kesimin yararına kullanılabilecek daha insancıl yönetim biçimleri geliştirilebilir.

11. Örgütlerdeki bireylerin, sosyal ve psikolojik sınırlamalardan kendilerini kurtarmalarını anlatan eleştirel yönetim
yaklaşımı kavramına ne ad verilmektedir?
a. Basitleşme
b. Standartlaşma
c. Derecelendirme
d. Özgürleşme
e. Savunma

12. Doğruluğu ve geçerliği evrensel olarak gerçek ve değişmez olan kavrama ne denilmektedir? a.Savunma
b.Standartlaşma c.Norm d.Uyumlaştırma e.Mutlak

13. Doğruluğu sınanmadan kabul edilmiş, doğruluğundan asla kuşku duyulmayan görüş ya da öğreti.lere ne ad verilmektedir?
a.Savunma b.Dogma c.Norm d.Pozitivizm e.Mutlak

14. Adorno, Horkheimer ve Marcuse’un ölümleriyle Frankfurt Okulu ve dolayısıyla
eleştirel teorinin tarihinde yeni bir dönem açılmıştır. Bu, ikinci kuşak teorisyenlerin,
özellikle de …………….. ‘ nın etkin olduğu dönemdir…
Yukarıdaki ………… yerine aşağıdaki isimlerden hangisinin gelmesi uygundur?
a. Weber
b. Ricardo
c. Frankesta
d. Habermas
e. Horkheimer

15. Adını 1923 yılında Frankfurt’ta kurulan Araştırmalar Enstitüsü’nden alan, bu enstitü çevresinde toplanan kimi önemli
düşünürlerin meydana getirdiği harekete ya da düşünce akımına verilen ada ne denilmektedir?
a.İngiltere Okulu
b. Fransa Okulu c.Frankfurt okulu d.İtalya Okulu e.Singapur Okulu

16. Bir insanı, bir eseri, bir konuyu, doğru ve yanlış yanlarını bulup göstermek amacıyla inceleme işi, tenkit.
Felsefedeki
anlamıyla, özellikle bilginin temellerini ve doğruluk durumunu inceleme, sınama, yargılama olarakta nitelendirilen kavram aşağıdakilerden hangisidir? a.Kuram
b.Yargılama c.Eleştri

d.Özerklik e.Asenkronizasyon

17. “Toplumsal olguları betimleyip açıklamakla yetinmeyen aynı zamanda eleştiren bir bilimsel teori mümkün müdür?” sorusundan doğan kuram aşağıdakilerden hangisidir?
a. Öğrenen kuram b.Öğreten kuram c.Örgütsel kuram d.Eleştrisel kuram e.İşlem maliyeti kuramı

18. Eleştirel kuramın tüm bu farklı biçimler ve adlandırmalar
altında tanımlanmaya çalışılan en temel özelliği aşağıdakilerden hangisidir?
a. Pozitivist toplum kuramına yönelik itirazı ve ona ilişkin sorgulamaları
b. Antipozitivist toplum kuramına yönelik itirazı ve ona ilişkin sorgulamaları
c. Farklılık toplum kuramına yönelik itirazı ve ona ilişkin sorgulamaları
d. Kuramsal toplum kuramına yönelik itirazı ve
ona ilişkin sorgulamaları
e. Eleştrisel toplum kuramına yönelik itirazı ve ona ilişkin sorgulamaları

19. Aşağıdakilerden hangisi eleştrisel bir sosyal bilimcinin benimsediği temel anlayışlardan biri değildir?
a. Eleştirel kuramcı için bilimsel araştırma yürütmenin amacı, sadece toplumsal dünyayı incelemek değil aynı zamanda onu değiştirmektir.
b. Eleştirel teoriye göre gerçekliğin birçok düzeyi vardır ve yüzeyde gözlemlenenler, kolaylıkla daha derin düzeylerdeki önemli yapıları veya nedensel mekanizmaları gizleyebilir
c. Eleştirel kuramcılara göre toplum insanlardan önce var olur ancak yalnızca onların aktif katılımıyla sürekli hâle gelir
d. İnsanlar toplumu yaratır fakat toplumdan etkilenmezler
e. Eleştirel kuramcıya göre bilgi, insanları geçmiş düşünme biçimlerinin zincirlerinden kurtarabilir ve çevrelerindeki olayların denetimini ele almalarına yardımcı olabilir.

20. Aşağıdakilerden hangisi eleştrisel yönetim çalışmalarının genel hatlarından birini ifade etmemektedir?
a. Yaratıcılık ve gelişme niteliklerinden yoksun, kısıtlanmış bir çalışma ortamının doğmasına,
b. Kişiler arasında eşitlik yaratan sosyal ilişkilerin ortaya çıkmasına,
c. Bu ilişkilerde öncelikler belirlenirken herhangi bir ayrımcılık yapılmasına,
d.Çalışanların sosyal gerçeklikleri yok sayılarak düşünce yapılarının denetlenmesine ve tektipleştirilmesine,
e. Ekolojik yapının önemli düzeyde zarar görmesine,

1e 2c 3b 4d 5e 6d 7c 8e 9b 10e 11d 2e 13b 14d 15.c 16.c 17d 18a 19d 20b

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara