Aöf Örgüt Kuramı 8.Ünite Testi

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Açıköğretim fakültesi Örgüt Kuramı kuramı dersi 8.Ünite Test sorularını çözerek bilgilerinizi sınavabilirsiniz. Soruların cevabın sayfanın sonunda yer almaktadır.

ÜNİTE 8 SORULARI

1. Aşağıdakilerden hangisi modernizmin özelliklerinden biri olan “sistemi oluşturan unsurların her birinin değerinin sisteme olan katkıları oranında olduğunu kabul eden” anlayışı ifade etmektedir?
a. Rasyonelizm
b. Emperyalizm
c. Yapısalcılık
d. İşlevselcilik
e. İlerleme

2. Aşağıdakilerden hangisi postmodernizmi ifade etmekte kullanılan kavramlardan birisi değildir?
a. Geç kapitalizm
b. Neo-modernizm
c. Üst tip modernizm
d. Gösteri toplumu
e. Uyumluluk

3. Postmodernizmin dünyanın işleyişiyle ilgili değişmez doğrular bulunduğunu ve bu doğruların sadece doğa bilimlerinin yöntemleriyle keşfedilebileceğini kabul etmemesi modernizmin hangi özelliğine karşı bir duruşu ifade etmektedir?
a. Pozitivizm
b. Yüklenimcilik
c. Şarkcılık d.Uyumluluk
e. Yapısalcılık

4. Modernist felsefeye sahip ilk örgüt kuramı aşağıdakilerden hangisidir?
a.Yeni yönetim yaklaşımı
b. Sanal organizasyon yönetim yaklaşımı
c. Bürokrasi yaklaşımı
d. Yönetişim yaklaşımı
e. Kaynak bağımlılık kuramı

5. Aşağıdaki örgüt kuramlarından hangisi tam olarak hem modern hem de postmodern olarak nitelendirilemez?
a. Koşul bağımlılık teoremi
b. Yönetişim kuramı
c. Kaynak bağımlılık kuramı
d. Örgütsel ekoloji kuramı
e. İktisadi örgüt kuramları

6. Aşağıdakilerden hangisi postmodernizmin dönemsel yorumunu öne çıkaran önde gelen yazarlardan birisidir?
a. Morriro
b. Davedson
c. Bell
d. Lyotard
e. Nietzsche

7. Aşağıdakilerden hangisi postmodernizmin felsefi yorumunu öne çıkaran önde gelen yazarlardan birisidir?
a. Jackson
b. Jameson
c. Peter
d. Baudrillard
e. Drucker

8. Aşağıdakilerden hangisi postmodern dönemde ortaya çıkan yönetim tekniklerinden birisidir?
a. Çağdaş yönetişim kuramı
b. Değişim mühendisliği
c. Toplam kalite yönetimi
d. Öğrenen örgütler
e. Şebeke örgütlenme

9. Seri uyarlama postmodern dönemde hangi işletme işlevinde ortaya çıkan yeni bir yaklaşımdır?
a. Pazarlama
b. Halkla ilişkiler
c. Muhasebe
d. Finans
e. Personel müdürlüğü

10. Aşağıdaki işletme işlevlerinden hangisi postmodernizmin sadece dönemsel yorumu açısından ele alınmıştır?
a. Pazarlama
b. Üretim
c. Muhasebe
d. Halkla ilişkiler
e. Personel müdürlüğü

11. Post-modern dönemin yönetim anlayışına dayalı, çalışanları birer kaynak olarak gören ve her birinin farklı özelliklerini geliştirerek onlardan yararlanmaya çalışan insan kaynakları yönetimi yaklaşımına ne ad verilmektedir?
a.Yumuşak insan kaynakları b.Serbest insan kaynakları c.Sert insan kaynakları d.Katı insan kaynakları e.Sürekli insan kaynakları

12. Esnek uzmanlaşma olarak bilinen, üretilen parçaların olabildiğince küçük hücreler hâlinde üretime sokulmasıyla üretim hattının farklı ürünlerin üretimine kısa sürede hazır hâle getirilebilmesine imkân sağlayan ve böylece üretim hızını artıran bilgisayar destekli sisteme ne ad verilmektedir?
a.Post-Liberalizm b.Post-Fordizm c.Neo-Liberalizm d.Neo- Fayolizm e.Neo-Yönetim

13. Hem tek tek her müşterinin siparişine uygun olarak tam istediği ürünü üretmeyi, hem de bunu seri üretime aktararak maliyet tasarrufu yapmayı sağlayan bilgisayar destekli pazarlama yöntemine ne ad verilmektedir?
a.Bilişim yönetimi
b. Seri uyarlama c.Seri farklılaştırma d.Seri fordizm e.Seri taylorizm

14. Belli bir konudaki düşüncemizi ve belli bir olguya yönelik davranışımızı şekillendiren birtakım eylem ve düşünce kalıplarımıza ne ad verilmektedir?
a. Güç
b. Olgu
c. Söylem
d. Düşünce
e. Tarz

15. İnsanların belli bir konuda belli bir biçimde davranmasını sağlama yeteneğine ne ad verilmektedir? a.Güç
b.Olgu c.Söylem d.Düşünce e.Tarz

16. Lyotard tarafından yazılan İnsanlığın tümüne birden doğru yolu gösterme iddiasındaki aydınlanma gibi tarihsel anlatıları; demokrasi, kalkınma gibi büyük hedefleri ifade eden kavrama ne denilmektedir?
a. Büyük söyleşi b.Büyük güç
c Büyük anlatı d.Büyük ışık e.Büyük örgüt

17. Metinlerin insanların zihinsel arka planlarını yansıtacak şekilde görünenin ötesinde anlamları olduğunu kabul eden ve çeşitli analiz yöntemleriyle bu anlamları ortaya çıkarmaya çalışan yaklaşıma ne ad verilmektedir?
a.
Büyük anlatı
b. Büyük öğreti
c. Yapı bozum
d. Diamond-Sutra
e. Yapı sanat

18. Modernizmin akılcılık, ilerlemecilik, belirlenimcilik, sekülerizm, hümanizm, yapısalcılık, işlevselcilik gibi temel yaklaşımlarının tümünü reddeden ve bunlara alternatif yaklaşım biçimleri öneren düşünce
biçimine ne ad verilmektedir?
a. Klasik
b. Neo-klasik
c. Modernizm
d. Post-Modernizm
e. Yeni-Modernizm

19. Dinsel olan veya dinsellik atfedilen bütün değer ve ilkeleri bireysel ve toplumsal yaşamın dışına iten, sadece bu dünyayı yaşanabilir kabul edip, öte dünya ile ilişkiyi koparma temeline dayalı, insan-merkezci bir düşünme ve yaşama biçimini ifade eden kavram aşağıdakilerden hangisidir?
a.Modernizm b.Sekülerizm c.Çağdaşçılık
d. Post-modernizm e.Yeni-çağcılık

20. İlahi nitelikte ve öbür dünya ile ilgili olanın değil, bu dünya ve insanla ilgili olanın yüceltildiği bir genel eğilimin uç noktasını teşkil eden ve insanı, kendi üzerinde sınırlayıcı hiçbir otorite ihtiyacı olmayan bir varlık olarak tanımlayan; onu, hakikatin yegâne ölçüsü ve kaynağı olarak kabul eden bir dünya görüşüne ne denilmektedir?
a.Aydınlanma b.Sekülerizm c.Hümanizm
d. Post-modernizm e.Yeni-çağcılık

1d 2e 3a 4c 5b 6c 7e 8d 9a 10b 11a 12b 13b 14.c 15a 16c 17c 18d 19b

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye