2016 ÖSYS Ek Tercih Yerleştirme İşlemleri

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
2016 ÖSYS Ek Tercih Yerleştirme İşlemleri

2016 Ek Yerleştirme Ne zaman ve nasıl yapılacak? Kimler Ek Yerleştirmeye başvuru yapabilir? Ek Yerleştirme kontenjanları nedir? Ek Yerleştirmede yerleşebilir miyim?

2016 ÖSYS Ek Yerleştirme işlemlerine geçmeden önce Ek Kontenjanların ve Ek yerleştirmelerin ne anlama geldiğine bir bakalım

Ek Kontenjan Nedir?

İlk tercihler neticesinde Üniversitelerin kontenjanı dolmayan, kontenjanı dolduğu halde kesin kayıt yapılmadığı için boş kalan ya da yeni kurulan bölümlere alınacak öğrenci sayısına “ek kontenjan” denilmektedir. Bu kontenjanlara yapılacak olan ikinci tercihlere ise Ek kontenjan dönemi denir.

2016 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarına göre 2016-2017 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına ÖSYM tarafından ek yerleştirme yapılacaktır.

2016 Ek Yerleştirme Tercihleri ne zaman yapılacak ?
Adaylar, 2016-ÖSYS Ek Yerleştirme tercihlerini, 26-30 Ağustos 2016 tarihleri arasında İnternet üzerinden kendileri yapmaları gerekmektedir.

Ek yerleştirme ücreti, tercih süresi tamamlandıktan sonraki ilk resmi iş günü saat 23.59’a kadar yatırılabilecektir. Bu süre tamamlandıktan sonra ek yerleştirme ücreti yatırılamaz. Bankalardan ücret ödeme işlemleri, resmi iş günlerinde ve resmi iş saatlerinde yapılacaktır.

Kimler 2016 Ek Yerleştirmeye Başvurabilir?
2016-ÖSYS merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2016-ÖSYS merkezî yerleştirmede hiçbir yükseköğretim programına yerleştirilmemiş olmak gerekir.
2016 ÖSYS sonuçlarına göre tercih yapmış fakat hiç bir bölüme yerleştirilememiş adaylar 2016-ÖSYS ek yerleştirmeye başvurabilmek için 2016-ÖSYS'ye başvuru yapılmış olması zorunludur.

Ek Yerleştirmede Kaç Tercih Yapabilirim?
Adaylar, tercih yapma hakları bulunan tablolardan en fazla 24 tercih yapabilir, Bu sayıyı geçmemek şartıyla adaylar istedikleri sayıda tercih yapma hakkına sahiptirler.

2016-ÖSYS'de özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim bölümüne yerleştirilmiş olan adaylar da ek yerleştirme için tercih yapabilirler.

Ek yerleştirme işlemleri, 2016 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu, 2016-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ile Ek’te yer alan 2016-ÖSYS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzunda belirtilen esaslara göre yapılacaktır.

2016 ÖSYS Ek Yerleştirme Kılavuzuna Ulaşmak için buraya tıklayınız

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara