Açıköğretim Fakültesi

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Açıköğretim Fakültesi

Kamuoyunda yaygın adıyla açıköğretim olarak bilinen uzaktan öğretim sistemi Türkiye‘de yalnızca Anadolu Üniversitesinde uygulanmaktadır. İktisat, İşletme ve Açıköğretim Fakültelerinde uygulanan bu sistem bünyesinde 1 milyon 90 bine yakın öğrenciyi barındırmaktadır. Açıköğretim sistemiyle eğitim alıp diploma sahibi olanların sayısı 790 bini aşmıştır.

Anadolu Üniversitesi, “Uzaktan Öğretim” modeliyle yalnızca ülkemizdeki öğrencilere değil, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti‘ndeki ve Batı Avrupa‘da yükseköğrenim görmek isteyen yurttaşlarımıza eğitim-öğretim olanağı vermektedir. Üniversitede okumak isteyen öğrencilerin isteklerine cevap vermenin yanı sıra, ülkemizin eğitim - öğretim düzeyini daha da yükseltip, eğitimi yaygınlaştırmayı amaçlamaktadır.

Açıköğretim sistemi, sadece üniversite çağındaki gençlerimize değil; daha önce yükseköğrenim görme fırsatı bulamamış olanlara, bir işte çalışıp da örgün öğretimi izleme olanağı bulamayanlara, ön lisans diploması olan ve bunu lisans derecesine yükseltmek isteyenlere de olanak yaratmaktadır.

Açıköğretim sisteminde derslerin yürütülmesi sırasında, basılı ders malzemeleri ve televizyon yayınlarından yararlanmanın ötesinde, Internet, bilgisayar destekli eğitim, telekonferans gibi gelişmiş teknolojileri kullanarak öğrencilerin de bu teknolojilere uyumunu sağlama, bu teknolojileri öğretme ve teknolojik etkileşim yaratma çabası içindedir. Ayrıca uygun bulunan bölgelerde akademik danışmanlık ve uygulama hizmetleri (yüz yüze eğitim) de verilmektedir.

Açıköğretim Fakültesi bünyesinde Microsoft firması işbirliği yapılarak uygulanan “Bilgi Yönetimi Programı” Internet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu program kendi alanında ülkemizde uygulanan ilk ve tek programdır.

Uzaktan öğretim sisteminde eğitim veren fakültelerden mezun olanlar, benzer eğitim veren örgün fakültelerden mezun olanlarla eşdeğer haklara sahiptir.

Açıköğretim Fakültesinde İngilizce Öğretmenliği ile Okulöncesi Öğretmenliği programlarında lisans diğer programlarda ise önlisans eğitimi verilmektedir. Fakülte, eğitim-öğretim hizmetlerinin yanı sıra ülkemizin dört bir yanına yayılmış büroları ile öğrencilere hizmet sunmaktadır.

Lisans programları : İngilizce Öğretmenliği (ilk iki yılı yüz yüze eğitim şeklinde gerçekleştirilmekte, 3. ve 4. sınıflarda uzaktan eğitim yapılmaktadır), Okul Öncesi Öğretmenliği.

Önlisans programları :
Bilgi Yönetimi (internet üzerinden yürütülmektedir), Bankacılık ve Sigortacılık, Büro Yönetimi ve Sekreterlik, Dış Ticaret, Ev İdaresi, Halkla İlişkiler, İlahiyat, Muhasebe, Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Sosyal Bilimler, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Laborant ve Veteriner Sağlık, Tarım, Yerel Yönetimler, Kara Kuvvetleri Meslek Eğitimi (*), Deniz Kuvvetleri Meslek Eğitimi (*), Hava Kuvvetleri Meslek Eğitimi (*), Jandarma Meslek Eğitimi (*), Polis Meslek Eğitimi (*), Adalet Mesleki Eğitimi (*).
(*) Kurumlar arası protokol kapsamında.

weeping eyes

Özel Üye
paylaşım için teşekkürler kardeşim umarım yeni arkadaşlar ve fazla bilgi sahibi olmayanlar istifade eder yazdıklarından

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara