iktisat deneme soruları

servivor_050

Super Moderatör
Bölüm:
İktisat
1.) Bir kimsenin yaptığı bir şeyden, yapılan işle hiç ilgisi olmayan başka kimselerin olumlu ya da olumsuz etkilenmesine ne ad verilir?
A) Dışsallık
B) İçsellik
C) İçsel ekonomiler
D) Pozitif dışsallık
E) Negatif dışsallık
AÇIKLAMA: Bir faaliyetin veya bir kimsenin kendisi ile ilgili olmayan birimlere yarattığı etkiye dışsallık denir.

2.) Piyasa mekanizmasının kendi başına doğru dürüst işlemeyeceğini, onun işini devletin daha iyi yapacağını düşünenler için ideal çözüm aşağıdakilerden hangisidir?
A) Tam rekabet piyasası koşullarının yaratılması
B) Görünmeyen el ilkesinin uygulanması
C) Ortak malların yok edilmesi
D) Merkezi plancılık uygulamasının yerleştirilmesi
E) Devletin sadece hakem rolü üstlenmesi
AÇIKLAMA: Piyasa sistemine karşı çıkanlar merkezi planlamanın kaynak dağılımı ve kullanımı açısın daha uygun olacağını savunurlar.

3.) Bir elma bahçesindeki ağaçların arttırılması ile komşunun arılarına daha fazla bal üretme olanağı tanınmasına ne ad verilir?
A) Ortak mal üretimi
B) Etkisiz dışsallık
C) Olumsuz dışsallık
D) Olumlu dışsallık
E) Optimal kaynak dağılımı
AÇIKLAMA: Bu duruma olumlu dışsallık denir.

4.) Piyasaların tümü rekabet piyasaları olsa bile aşağıdakilerden hangisi devletin ekonomiye müdahalesi için bir gerekçe oluşturabilir?
A) Dışsallıklar
B) Monopoller
C) Oligopoller
D) Demokrasi
E) Monopolcü rekabet
AÇIKLAMA: Piyasanın tümü rekabet piyasaları olsa bile dışsallıklar yüzünden yinede devlet müdahalesi görülür.

5.) Klasik iktisatçıların ekonomi açısından temel felsefeleri nasıl anlatılır?
A) Para önemlidir.
B) Halk sistematik hata yapmaz.
C) Devlet herşeyi çözer.
D) Bırakınız yapsınlar - bırakınız geçsinler
E) Her az kendi talebini yaratır.
AÇIKLAMA: Klasik iktisatçılar ekonomiye devlet müdahalesinin olmaması gerektiğini vurgulamalarından dolayı bunu şu şekilde sloganlaştırmışlardır. Bırakınız yapsınlar - bırakınız geçsinler.

6.) Tüketicilere yapılan satışlar 80, yatırımlar 40, kamu harcamaları 30, ihracat 35, ithalat 25 birim ise GSMH kaçtır?
A) 160
B) 150
C) 240
D) 185
E) 210
AÇIKLAMA: GSMH’nin harcama açısından formülü;GSMH = C+I+G+(EX-IM) GSMH = 80+40+30+(35-25) GSMH = 160

7.) Grafiğe göre denge üretim düzeyinde tüketim ve yatırım değerleri sırasıyla kaçtır?
A) 175 ile 25
B) 25 ile 175
C) 200 ile 25
D) 300 ile 200
E) 50 ile 75
AÇIKLAMA: Denge GSMH’si 200’dür. Tüketim talebine otonom yatırımların eklenmesi toplam talebin başlangıç değerini 50 birimden 75 birime çıkarmaktadır. Bu yüzden yapılan otonom yatırım 25 birimdir. Dengede otonom yatırımlar 25 birim ise tüketimde 175 olmaktadır. (Y=C+I)

8.) Gelirden bağımsız olarak yapılan tüketime ne ad verilir?
A) Gerekli tüketim
B) Zorunlu tüketim
C) Otonom tüketim
D) Fakir tüketimi
E) Zorunlu ihtiyaç
AÇIKLAMA: Gelir sıfır iken yapılan ve gelirden bağımsız olan tüketime otonom tüketim denir.

9.) Grafiğe göre gelir sıfırken yapılan tasarruf ne kadardır?
A) –80
B) 80
C) 100
D) 240
E) –20
AÇIKLAMA: Gelir sıfırken yapılan tüketim otonom tüketimdir. Otonom tüketim grafiğe göre 80 birimdir. Bu durumda yapılan tüketim alınan borçla yapıldığından 80 birimlik borç bulunmaktadır. Borç ise negatif tasarruftur. Bu yüzden grafiğe göre gelir sıfırken –80 birimlik tasarruf söz konusudur.

10.) Grafikte toplam harcama fonksiyonunu gösteren C+I+G+X doğrusunun diğer doğrulara paralel olmamasının nedeni aşağıdakilerden hangisidir?
A) Kamu harcamalarının otonom olması
B) Yatırımların otonom olması
C) Net ihracat fonksiyonunun negatif eğime sahip olmasından dolayı
D) İhracatın otonom olmasından dolayı
E) Tüketim ve ihracatın gelire bağlı olmasından dolayı
AÇIKLAMA: Toplam harcama fonksiyonunu gösteren C+I+G+X fonksiyonunu elde edebilmek için C+I+G fonksiyonuna net ihracat ilave edilmektedir. Net ihracat fonksiyonu negatif eğime sahip olduğu için toplam harcama fonksiyonunun eğimi diğer fonksiyonların eğiminden daha küçüktür.

11.) Tüketim harcamalarını belirleyen en önemli unsur aşağıdakilerden hangisidir?
A) Gelir düzeyi
B) Para arzı
C) Faiz oranı
D) Servet stoku
E) Tüketicilerin beklentileri
AÇIKLAMA: Tüketim harcamalarını belirleyen en önemli unsur gelir düzeyidir.

12.) Ekonomide devletin noksan istihdamı yok etmek ve tam istihdam milli gelir seviyesine ulaşmak için devletin uygulayacağı genişletici maliye politikası için aşağıdakilerden hangisini yapması gerekir?
A) Kamu harcamalarını arttırması
B) Vergileri arttırması
C) Para arzını arttırması
D) Halktan borçlanmayı arttırması
E) Reeskont oranlarını azaltması
AÇIKLAMA: Genişletici maliye politikası uygulamasında devletin kamu harcamalarını arttırması ve vergileri azaltması gerekir.

13.) I. Vergi II. Tüketim III. Kamu harcaması IV. İthalat V. İhracat Yukarıdakilerden hangileri yaratılan gelirin kullanım biçimlerine dahildir?
A) I, II, IV
B) II, III, V
C) Yalnız II
D) I, II, V
E) III, IV, V
AÇIKLAMA: Yaratılan gelir dört biçimde kullanılır. Gelirin kullanım açısından eşitliği şöyle yazılır. Y=C+S+T+IM Kullanım açısından gelirin unsurları -Tüketim (C) -Tasarruf (S) -Vergiler (T) -İthalat (IM)

14.) Mutlak anlamda kamu harcamaları çarpanının vergi çarpanından büyük olmasının nedeni aşağıdakilerden hangisidir?
A) Vergilerdeki değişmenin toplam harcamaları direkt olarak etkilemesi
B) Kamu harcamalarındaki değişmenin toplam harcamaları dolaylı olarak etkilemesi
C) Kamu harcamalarının otonom olması
D) Vergilerin toplam harcamaları dolaylı olarak etkilemesi
E) Vergi oranlarına itiraz edilememesi
AÇIKLAMA: Kamu harcamalarının toplam harcamaları direkt, vergilerdeki değişme ise kullanılabilir gelir aracılığıyla tüketim harcamalarını ve dolayısıyla toplam harcamaları dolaylı olarak etkilemesi kamu çarpanının vergi çarpanından mutlak olarak büyük çıkmasına neden olur.

15.) Bir ekonomide hükümetin uyguladığı açık bütçe politikası aşağıdakilerden hangisine neden olur?
A) Fiyatlar genel düzeyinde düşme
B) Ekonominin daralması
C) İşsizlik oranı
D) Ekonominin genişlemesi
E) Milli gelirin düşmesi
AÇIKLAMA: Bütçe açığı kamu harcamalarının kamu gelirlerinden (vergilerden) fazla olması anlamına gelir. Harcamaların fazla olması toplam talebi arttıracağından ekonominin genişlemesine sebep olur.

16.) Yukarıdaki tabloda özetlenen verilere sahip bir ekonomide tam istihdam gelir düzeyinin 650 trilyon olduğu kabul edilmektedir. Tabloya göre ekonomide denge gelir seviyesi kaçtır?
A) 550
B) 650
C) 750
D) 850
E) 950
AÇIKLAMA: Bir ekonomide denge gelir seviyesine planlanan toplam harcamaların üretim değerine eşit olduğu noktada ulaşılır. Buna göre toplam gelirin 750 trilyon lira olması durumunda planlanan toplam harcamaların (C+I+G+(EX-IM)) değeri de 750 trilyon (530+100+150+(50-80)) olmaktadır.

17.) Hem mal olarak kullanıldığında bir değere sahip olan hem de değişim aracı olarak kullanılan paralara ne ad verilir?
A) Kaydi para
B) Mal para
C) İtibari para
D) Asli para
E) Bozukluk para
AÇIKLAMA: Hem mal olarak kullanıldığında bir değere sahip olan hem de değişim aracı olarak kullanılan paralara mal para denir.

18.) Paranın hangi fonksiyonu mal ve hizmetlerin el değiştirmesi sürecini kolaylaştırır ve hızlandırır?
A) Hesap birimi olma
B) Değişim aracı olma
C) İktisat politikası aracı olma
D) Değer muhafaza aracı olma
E) Finansal yeniliklere olanak tanıma
AÇIKLAMA: Bir değişim aracı olarak para, mal ve hizmetlerin el değiştirmesi sürecini kolaylaştıran ve hızlandıran bir araç niteliğindedir.

19.) Bankaların toplam yükümlülüklerinden çok daha küçük bir miktarları rezerv olarak bulundurdukları bankacılık uygulamasına ne ad verilir?
A) Kısmi rezerv bankacılığı
B) Kamu bankacılığı
C) Serbest bankacılık
D) Serbest rezerv bankacılığı
E) Fonksiyonel bankacılık
AÇIKLAMA: Bankaların toplam yükümlülüklerinden çok daha küçük bir miktarları rezerv olarak bulundurdukları bankacılık uygulamasına kısmi rezerv bankacılığı denir.

20.) Bankacılık sisteminin % 10 oranında zorunlu rezerv % 5 oranında da serbest rezerv tuttuğu varsayımı altında A bankasına yatırılacak 1.000 TL’lik mevduatın banka bilançosunda yaratacağı değişiklik aşağıdaki T hesaplarının hangisinde gösterilmektedir?
A)
B)
C)
D)
E)
AÇIKLAMA: A Bankasına 1000 TL mevduat yatırıldığı için bankanın mevduatları 1000 TL artar. Mevduatlar bankanın borcu olduğu için pasifte gösterilir. Alınan 1000 TL’nin % 10’nu (100 TL) zorunlu rezerv, % 5’i (50) serbest rezerv geri kalanı da kredi (850) olarak kullanılmaktadır. Bunlar ise bankanın aktifinde gösterilir.

21.) Spekülatif para talebi hangi durumda azalır?
A) Faiz oranı sabit kaldığında
B) Faiz oranı azaldığında
C) Faiz oranı arttığında
D) Tahvilin değeri yüksek olduğunda
E) İhtiyat amaçlı para talebi azaldığında
AÇIKLAMA: Spekülatif para talebi ile faiz oranı arasında ters orantı vardır. Faiz oranı yükseldiğinde spekülatif para talebi azalır. Çünkü tahvilin değeri düşmekte ve kişi elindeki parayla tahvil almaktadır.

22.) Faiz oranlarının düşük olması durumunda kişilerin para taleplerinin artmasının sebebi hangi iktisadi kavrama dayanır?
A) Gresham yasasına
B) Fırsat maliyetine
C) Paranın değşim aracı olmasına
D) Paranın nötr olmasına
E) Faizin haram olmasına
AÇIKLAMA: Faiz oranları düştüğünde paranın fırsat malieti azalacağı için kişiler daha fazla para talep ederler.

23.) Piyasa faiz oranı % 10 iken değeri 8 milyar olan bir bono, faiz oranı % 25’e çıktığında en fazla kaç milyar TL’ye satılır?
A) 1 milyar
B) 2 milyar
C) 800 milyon
D) 6 milyar
E) 3,2 milyar
AÇIKLAMA: Tahvilin fiyatı ile faiz oranı arasındaki ilişki şu formül yardımıyla bulunur. Piyasa faiz oranı % 10 iken 8 milyar değeri olan bononun getirisi 800 milyondur. Faiz oranı % 25’e çıktığında bononun değeri şöyle bulunur.

24.) Merkez Bankasının likidite hacmini, piyasadaki alışverişi sağlayacak düzeyde tutması hangi temel işlevini ifade eder?
A) Düzenleyici otorite mercii olarak hizmet verme
B) Son ödünç veren mercii olarak hizmet verme
C) Devletin bankacılığını yapma
D) Kağıt para kullanımının yaygınlaşmasını sağlama
E) Para piyasasının istikrarının sağlanması
AÇIKLAMA: Merkez bankasının likidite hacmini, piyasadaki alışverişi sağlayacak düzeyde tutması para piyasasının istikrarının sağlanması fonksiyonudur.

25.) Toplam talepteki değişmenin, ekonomiye etkisi aşağıdakilerden hangisine bağlıdır?
A) Toplam talebin eğimine
B) Toplam arz eğrisinin eğimine
C) Yatırımların fiyat esnekliğine
D) Para talebine
E) Para arzına
AÇIKLAMA: Toplam talepteki bir değişmenin ekonomiye etkisi toplam arz eğrisinin eğimine bağlıdır.

26.) Çok taraflı ticaret anlaşmasına örnek olan kurum hangisidir?
A) IMF
B) Dünya Bankası
C) İLO
D) GATT
E) KEİB
AÇIKLAMA: GATT (Tarife ve Ticaret Genel Anlaşması) karşılıklı olarak üye ülkelerin tümünün tarifeleri indirmesi için kurulmuş bir örgüttür.

27.) Devletin iradi olarak aldığı bir kararla yerli paranın yabancı paralar karşısında değerinin düşürülmesine ne ad verilir?
A) Devalüasyon
B) Revalüasyon
C) Deflasyon
D) Çok yönlü döviz uygulaması
E) Esnek döviz kuru
AÇIKLAMA:Devletin iradi olarak aldığı bir kararla yerli paranın yabancı paralar karşısında değerinin düşürülmesine devalüasyon denir.

28.) Bir ülkenin devalüasyon yapması aşağıdaki sonuçlardan hangisini doğurur?
A) Yerli para değer kazanır.
B) Ülkenin ithalatı artar.
C) Diğer koşullar sabitken ödemeler bilançosu açığı artar
D) Ülkenin ihracatı artar.
E) Yerli para uluslararası piyasadan daha fazla mal ve hizmet satın alır.
AÇIKLAMA: Devalüasyon ülke parasının değerinin düşürülmesidir. Bunun sonucu ülke malları ucuzlayacağı için ihracat artar.

29.) 1987’nin sabit fiyatlarıyla gayri safi milli hasıla (GSMH) 1997’de 300 trilyon TL, 1998’de 324 trilyon TL ise, 1998 yılı ekonomik büyüme hızı % kaçtır?
A) 12
B) 8
C) 6
D) 4
E) 2
AÇIKLAMA: Büyüme hızının formülü; Y1= İçinde bulunulan yılın reel GSMH’si Yo= Bir önceki yılın reel GSMH’si

30.) Aşağıdakilerden hangisi içe dönük ve dışa dönük kalkınma strajileri için yanlış bir ifadedir?
A) İçe dönük kalkınma stratejisi ithalatı ikame etme aracı güder.
B) Dışa dönük kalkınma stratejisi ihracat ikamesi olarak adlandırılır.
C) Dışa dönük kalkınma stratejileri etkin ve düşük maliyetli üretime dayanmaktadır.
D) Dışa dönük kalkınma stratejisi uygulayan ülkelerdeki ekonomik büyüme oranı içe dönük strateji uygulayan ülkelere göre daha küçüktür.
E) Dışa dönük kalkınma stratejisi etkin kaynak kullanımını öne çıkarmaktadır

mimoza

Özel Üye
paylaşım için tşkkk

yabasery

Yeni Üye
emeğe saygı paylaşım için çok tşk..

zeynom

Yeni Üye
ellerinize sağlık.teşekkürler

sanko86

Yeni Üye
Güzel paylaşım tebrikler.

peugeot

Yeni Üye
emeğine sağlık gerçekten çok teşekkürler...

mehmusak

Yeni Üye
tebrikler başarılarının devamını diliyorum

servivor_050

Super Moderatör
Bölüm:
İktisat
Bende teşekkür ederim arkadaşla.Emeğime saygı duyup teşekkürlerinizi ilettiğiniz için...

nesliha

Yeni Üye
çok teşekkür ediyorum ellerinize sağlık çok güzel olmuş

csssen

Yeni Üye
Çok teşekkür ederim.Çok işe yaradı

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414