Açıköğretim İlahiyat Önlisans Bölümü

Ayca_Guler

Forum Yöneticisi
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
Açıköğretim İlahiyat Önlisans Bölümü

Programın Amacı

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İlahiyat Önlisans Programı, lise mezuniyeti, yaşı ve mesleği ne olursa olsun herkese açık, büyük toplum kesimlerini doğru dinî bilgiyle buluşturmayı amaçlayan bir programdır. İlahiyat Önlisans Programı lâik, demokratik ve sosyal hukuk devleti anlayışı içinde ve çağdaş eğitim olanaklarıyla kişilerin ilahiyat alanındaki bilgilerini artırmayı amaçlamaktadır

Kimler Kayıt Yaptırabilir?

Adayların bu programa yerleşebilmeleri için, YGS puan türlerinin en az birinden, 140.000 ve daha yukarı puan almış olmaları gerekmektedir. Bu program için kontenjan belirlenmemiştir.
Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının İmam Hatip Lisesi, İmam Hatip Okulu, İmam Hatip Lisesi (Y. Dil Ağırlıklı) ve Anadolu imam Hatip Lisesi alan/kol/bölümlerinden mezun olan öğrenciler İlahiyat programına sınavsız yerleştirilebilmektedir. Ayrıca örgün bir yükseköğretim programında kayıtlı ya da mezun olanlar, ikinci Üniversite uygulamasına başvurarak ÖSYM sınavına girmeden bu programa başvurabilirler.
İlahiyat Önlisans programına Batı Avrupa Ülkelerinden birinde geçerli oturma izni bulunup Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonucuna göre başarılı bulunan adaylar kabul edilmektedir. Programa kayıtlı öğrencilere ders kitapları ve televizyon programlarını içeren video kasetlerinden oluşan öğretim malzemeleri gönderilmekte ve belli merkezlerde Akademik Danışmanlık Hizmetleri verilmektedir. Sınavlar, Batı Avrupa ülkelerinde 11 merkezde, Türkiye’de ise 2 merkezde yapılmaktadır.

Özel Koşullar

Bu programa ortaöğretim kurumlarının İmam Hatip (İmam Hatip Lisesi/İmam Hatip Okulu/İmam Hatip Lisesi (Y. Dil Ağırlıklı) /Anadolu İmam Hatip Lisesi) alanından mezun olanlar yerleştirilmekte, kontenjan açığı olması halinde diğer ortaöğretim alanlarından mezun olanların sınavla yerleştirilmesi yapılmaktadır.

Kontenjan Sınırlaması ve Taban Puanları

101050263 İlahiyat Kontenjanı: 40000, 2015’te yerleştirilen :40000, Taban Puanı: 211,83

Ek yerleştirme Kontenjanı:12000, Ek yerleştirme sonucuna göre yerleşen: 12000, Ek yerleştirme Taban Puanı : 157,01

Ayrıca herhangi bir örgün eğitimde okuyanlar ikinci üniversite kapsamında programa sınavsız ve kontenjan sınırı olmadan kayıt olabilirler..

Mezuniyet Sonrası

Açıköğretim Fakültesi İlahiyat Önlisans Programından mezun olan öğrencilerin dikey geçiş için Tercih Yapabilecekleri Lisans Programları; İlahiyat, Arap Dili ve Edebiyatı, Arapça Öğretmenliği, Fars Dili ve Edebiyatı’dır. Bölümden mezun olan öğrenciler, "Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik" hükümleri uyarınca kendi alanlarında örgün öğretim veren programlara dikey geçiş yapma olanağına sahiptir.

Staj ve Uygulama

Programdan mezun olabilmek için staj veya benzeri çalışma yapılması gerekmemektedir.

Kişisel Gelişim ve Kariyer Olanakları

Açıköğretim Fakültesi İlahiyat Önlisans Programından mezun olan öğrenciler, “İlahiyat Önlisans Diploması” alırlar. Programı bitiren öğrencilere “İlahiyat Meslek Elemanı” unvanı verilir.
İlahiyat Önlisans Programında öğrenim gören öğrencilerin temel öğrenme materyali ders kitaplarıdır. Öğrencilerimiz ayrıca internet üzerinden destek hizmeti alarak e-öğrenme uygulamalarından (e-kitap, etkileşimli kitap, e-televizyon, e-sınav, e-alıştırma ve e-danışmanlık) yararlanabilmektedirler.

AÖF İLAHİYAT ÇIKMIŞ SINAV SORULARI VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ.

Ders Listesi İçin
TIKLAYIN

G

ganere

Misafir
İlahiyat Programı

GENEL BİLGİ

İlahiyat Önlisans Programı, Açıköğretim Fakültesi bünyesinde 1998 yılında açılan bir programdır.

PROGRAM HAKKINDA BİLGİLER

Bu bölümde okutulan dersler yıllıktır ve bölümün öğrenim süresi 2 yıldır. Açıköğretim Sistemine göre öğretim yapan fakültelerin öğrencileri, yılda üç kez oturumlu olarak sınavlara katılmaktadırlar. Ara, yılsonu ve bütünleme sınavı olarak gerçekleştirilen bu sınavlara öğrenciler bağlı oldukları büronun bulunduğu ilde katılırlar.

Bölümden mezun olan öğrenciler, "Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik" hükümleri uyarınca kendi alanlarında örgün öğretim veren programlara dikey geçiş yapma olanağına sahiptir.

AMAÇ

Bu program, lâik, demokratik ve sosyal hukuk devleti anlayışı ile kişilerin ilahiyat alanındaki bilgilerini arttırmak amacıyla açılmıştır.

SUNULAN OLANAKLAR

İlahiyat Önlisans Programında öğrenim gören öğrencilerin temel öğrenme materyali ders kitaplarıdır. Ders kitaplarına destek olmak amacı ile derslere ilişkin televizyon yayınları da programda yer almaktadır. Programdaki bazı temel dersler için Akademik Danışmanlık (yüzyüze eğitim) hizmeti sunulmaktadır. Öğrencilerimiz ayrıca internet üzerinden destek hizmeti alarak e-öğrenme uygulamalarından (e-kitap, e-televizyon, e-sınav, e-alıştırma ve e-danışmanlık) yararlanabilmektedirler.
ya başkomutan kayıt ne zaman peki

esad54

Yeni Üye
s.a.başkomutan arapça sorunu yaşıyorum tavsiye edeceğin net üzerinden bir yer var mı ? birde uzaktan eğitimle ilgili 3 ve 4. sınıfı okumak için bilgini almak isterim ( sanırım dgs girip sözel puan gerekiyormuş 3-4 okumak için ) bunun işleyişi nasıldır ve ne yapmamız gerekiyor bu konuda..selametle kal inş...

müzehhibe

Yeni Üye
arkadaslar ben ılahıyat 1.sınıfa kayıt oldum...fakat gecen senekı sınav sorularına ulasamıyorum...yardımcı olurmusunuz?

macit56

Yeni Üye
ilahiyat 1. sınıf sorularını bulabilirseniz sevinirim 1aydır arıyorum bulmadım
şimdiden teşekkurler

co1era

Özel Üye
bir araştırma yapayım bulersak yayınlarız size özelden bildiriz

furgul

Yeni Üye
İlahiyat 1.sınıf sınav soruları nereden bulabiliriz?
Lütfen yardım

miraccc

Yeni Üye
ilahiyat 1. sınıf sorularına ulaşabilirmiyiz acaba... yardımlarınız için teşekkürler

A

ayparcam_

Misafir
arkadaslar aranızda ilahiyat 1. sınıf sorularını bulan varmı?
bulan varsa yazabilirmi lütfennn

HAFÝZE

Yeni Üye
ilahiyat sorularını bulan varsa bana da gönderebilirmi

nurullahgezer

Yeni Üye
ilahiyat 2. sınıf dinler tarihi çıkmış soruları nereden bulabiliriz

exelance54

Yeni Üye
arkladaşlar ilahiyat 2.sınıf sorularını nette arıyorum bilen duyan veya gidip gören varmı???

NAZÝFE

Yeni Üye
Arkadaşlar Sorulari Bulabilirseniz Banada Yollayin
Az Kaldi Sinava

toxin12

Yeni Üye
ilahiyat 1. sınıf sorularını bulan varsa bana da gönderebilirmi

btdvmoy

Yeni Üye
Arapça 2. sınıf için internetten yardımcı kaynak arıyorum. Bilen bir arkadaştan bu konuda acil yardım bekliyorum. Saygılar..

A

alierten

Misafir
ilahiyat 1.sınıf çıkmış soruları nerden bulabilirim

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716