Avrupa'ya örnek sistem: Uzaktan Öğretim

Ayca_Guler

Forum Yöneticisi
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
Avrupa'ya örnek sistem: Uzaktan Öğretim

Avrupa Uzaktan Eğitim Üniversiteleri Birliği'nin Genel Kurulu, Anadolu Üniversitesi’nde toplandı.

Avrupa'da 20 ülkede 22 üyesi bulunan Uzaktan Eğitim Üniversiteleri Birliği Genel Kurulu, Anadolu Üniversitesi’nde toplandı. Toplantıya Avusturya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Almanya, Macaristan, İrlanda, İtalya, Hollanda, Polonya, Portekiz, Rusya, İspanya, İsveç, İngiltere, Fransa ve İsviçre'de uzaktan eğitim uygulayan üniversitelerin temsilcileri katıldı. Toplantı öncesinde Anadolu Üniversitesi Rektörlük Senato Odası’nda bir basın açıklaması yapan Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fevzi Sürmeli, Avrupa Uzaktan Eğitim Üniversiteleri Birliği hakkında bilgi verdi. Prof. Dr. Sürmeli, “Avrupa Uzaktan Eğitim Üniversiteleri Birliği, Avrupa ülkelerinde uzaktan öğretimle ilgili olarak araştırma geliştirme çalışmaları yapmakta, Avrupa Birliği fonlarından eğitim amaçlı olarak yararlanmaya yönelik projeler üretmekte ve üye üniversiteler arasında işbirliği sağlamaktadır” dedi.

Anadolu Üniversitesi'nin, uzaktan öğretimde öğrenci sayısı itibariyle Hindistan'daki Indira Gandhi Üniversitesi’nin ardından dünyanın en büyük üniversitesi olduğunu belirten Prof. Dr. Sürmeli, uzaktan eğitimin Avrupa'da da giderek yaygınlaşan bir eğitim modeli haline geldiğini kaydetti. Prof. Dr. Sürmeli, “İlerleyen dönemlerde bu eğitim bütün ülkelerin fazlasıyla eğitim ihtiyacını karşılar duruma geleceğine inanan bir grubun içinde bulunmaktan, bu birliğin bir üyesi olmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz” şeklinde konuştu. Birliğin uzaktan eğitim alan insanlara ortak eğitim programları hazırlamak konusunda işbirliği yapmak için toplantılar yaptığını belirten Rektör Prof. Dr. Sürmeli, Anadolu Üniversitesi'nin uluslararası ilişkilere verdiği önemin altını çizdi.

Prof. Dr. Sürmeli, 20 ülkede 22 üyesi bulunan ve 1987 yılında kurulan Avrupa Uzaktan Eğitim Üniversiteleri Birliği'ne Anadolu Üniversitesi'nin 2 yıl önce üye olduğunu belirterek, 2 milyonu aşkın öğrencisi bulunan birliğin öğrencilerinin yarısının Anadolu Üniversitesi'nde öğrenim gördüklerini bildirdi.

“Anadolu Üniversitesi Avrupa’da uzaktan eğitim veren bütün üniversiteler için bir örnek ol”şturmaktadır"

Düzenlenen basın toplantısında Rektör Prof. Dr. Sürmeli’nin yanı sıra Avrupa Uzaktan Eğitim Üniversiteleri Birliği Genel Başkanı David Vincent ve Genel Sekreteri Piet Henderiks de birer konuşma yaptılar. Vincent, bugün uzaktan öğretime büyük bir katkıda bulunan yenilikçi bir üniversitede konuk olarak bulunmaktan onur duyduğunu belirtti. Winset konuşmasına şöyle devam etti: “İşimizi en iyi şekilde yapmak ama aynı zamanda bu üniversitenin çalışmalarından faydalanmak için de buradayız. Anadolu Üniversitesi’ni görmemiz gerekiyordu. Üniversitelerinin başarılarını en iyi şekilde anlayabilmek için bu ziyareti yapmamız gerekiyordu. Anadolu Üniversitesi Avrupa’da uzaktan eğitim veren bütün üniversiteler için bir örnek oluşturmaktadır. Ve kurulumuz gelecekte Anadolu Üniversitesi ile daha iyi bir iş birliği içinde olabilmek için çaba harcamaktadır.”

Anadolu Üniversitesi’nin hem örgün eğitim hem de uzaktan öğretimdeki olanaklarını, teknik donanımını tanıma fırsatı bulduklarını belirten Henderik ise “Bu üniversitenin gittikçe gelişmekte olan bir talebi ne kadar iyi bir şekilde karşıladığını görmüş olduk” dedi. Henderiks, “Anadolu Üniversitesi’nin toplumun ihtiyaçlarını nasıl karşıladığı hepimiz için bir örnek teşkil etmektedir. Rektörlerden oluşan kurulumuz bugün uzaktan eğitimi desteklemek için buradadır ve yaşam boyu öğrenme açısından baktığımızda Anadolu Üniversitesi bize farklı olanaklar sunmaktadır. Yaşam boyu öğrenme ile ilgili ulusal bir kavramın nasıl oluştuğunu da bize göstermektedir. Anadolu Üniversitesi’nin yüksek eğitimdeki değerini kesinlikle göz ardı edemeyiz. Bugün üniversite öğrencilerinin yüzde 41’ine ev sahipliği yapmaktadır. Uluslararası iş birliği söz konusu olduğunda bizim Anadolu Üniversitesi’nden öğreneğimiz çok şey bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

Düzenlenen basın açıklamasından sonra Avrupa Uzaktan Eğitim Üniversiteleri Birliğinin Genel Kurulu bir toplantı gerçekleştirdi. Basına kapalı olan toplantıda, yeni bilgi ve eğitim teknolojilerinin uzaktan öğretimde kullanılması ve birlik üyesi üniversiteler arasında gerçekleştirilecek ortak projeler ele alındı.

Konuklar kampusu gezdi
Konuklar toplantı öncesinde Anadolu Üniversitesi’ni gezme fırsatı da buldular. Rektör Prof. Dr. Sürmeli, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Ekrem Özkul ve Açıköğretim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazmi Ulutak, konuklara üniversitenin çeşitli birimlerini tanıttı. TV Yapım Merkezi’ni, Açıköğretim Fakültesi’ni, Basımevi’ni ve Çağdaş Sanatlar Müzesi’ni gezen temsilciler Açıköğretim Fakültesi Video Konferans Salonu’nda uzaktan eğitim sistemi işleyişi hakkında bilgilendirildiler. Gezi kapsamında konuklar için Çağdaş Sanatlar Müzesi’nde düzenlenen kokteyle Uluslararası İlişkiler Birimi tarafından davet edilen ve 2006-2007 öğretim yılında Erasmus Değişim Programı ile Anadolu Üniversitesi’ne gelen değişim öğrencileri de katıldı.

ferhat_o

Yeni Üye
eee sonuç olarakk bize sağladığı yarar ne bu konfrensın ben ulaşamıorumm herangi çalışma video ve bbenzeri şeylere

brkpp

Yeni Üye
Gerçekten Açıköğretim sistemi, insanımızın yaptığı başarılı işlerden biridir.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara