Açıköğretim Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans Bölümü

Ayca_Guler

Forum Yöneticisi
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
Açıköğretim Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans Bölümü

Programın Amacı

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Laborant ve Veteriner Sağlık Hekimliğin çalışma alanı içerisine giren laboratuvar, klinik uygulamalar, hayvansal kökenli gıda güvenliği ve güvenirliği ile hayvan besleme ve yetiştirme alanlarında Veteriner hekime yardımcı olacak gerekli bilgi ve donanıma sahip ara eleman yetiştirmektir.

Program, açıköğretim yoluyla ev hayvanlarına veya genel olarak hayvanlara ilgi duyan kişilere ulaşarak onların bilgi gereksinimlerini karşılayacaktır. Diğer taraftan program, ülkemizde bulunan gençlerimize eğitim ve iş olanağı sağlamanın yanı sıra daha kaliteli daha bilimsel ve ne yaptığını bilen ara elemanlarla ekonomimize ve insan sağlığına hizmeti amaçlamıştır.
Programı tamamlayanlar 2 yıllık Ön Lisans mezunu statüsünde olacaklarından örgün öğretim sistemine göre öğretim yapan lisans programlarına dikey geçiş yapabileceklerdir.

Kimler Kayıt Yaptırabilir?

• Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans Programına YGS’de herhangi bir puan türünden 145 ve üzeri puan alan kişiler başvuru yapabilir. Ayrıca Veteriner Sağlık Meslek Liselerinden mezun olan öğrenciler dikey geçiş için müracaatta bulunabilir.
  • Bu programa başvuracak kişilerden biyoloji ve hekimlik alt yapısına sahip olması beklenir.

Kontenjan Sınırlaması ve Taban Puanları

101050272 Laborant ve Veteriner Sağlık Kontenjanı: 5000, 2015’te yerleştirilen :5000, Taban Puanı: 230,33

Ek yerleştirme Kontenjanı:1500, Ek yerleştirme sonucuna göre yerleşen: 1500, Ek yerleştirme Taban Puanı : 200,26

Ayrıca herhangi bir örgün eğitimde okuyanlar ikinci üniversite kapsamında programa sınavsız ve kontenjan sınırı olmadan kayıt olabilirler.

Mezuniyet Sonrası

• Bu programdan mezun olanlar tekniker unvanı kazanacaklardır.
  • Ek olarak programı tamamlayanlar 2 yıllık Önlisans mezunu statüsünde olacaklarından örgün öğretim sistemine göre öğretim yapan lisans programlarına (Veteriner Fakülteleri) dikey geçiş yapabileceklerdir.

İş Olanakları

Bu programdan mezun olanlar tekniker unvanını kaznarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde olan çok sayıdaki ilgili kuruluşların yanı sıra özel veteriner hastanelerinde, kliniklerinde ve laboratuvarlarında yardımcı teknik personel olarak çalışabilirler. Ayrıca özel çiftliklerde veya tavukçuluk, sığırcılık (et-süt), koyunculuk işletmeleri ile yem sanayinde yardımcı eleman olarak kendilerine yer edinebilirler. Dahası edindikleri yeni bilgilerle kendi iş yerlerini kurabilirler.

Staj ve Uygulama

• Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans Programına 2011-2012 öğretim dönemi ve sonrasında kayıt yaptıran öğrenciler 6 hafta (30 işgünü) staj yapmak zorundadır. Öğrenciler stajlarını bir defada yapabildikleri gibi ikiye bölerek (3+3) farklı zamanlarda da yapabilirler. Zorunlu olan stajlar 1. sınıfın bahar dönemini (II.yarıyıl) tamamladıktan sonra herhangi bir zamanda yapılabilir.

Öğrenciler staj yapacakları yerlerii aşağıda verilen listeye uygun şekilde kendileri bulacaktır.
    • Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına Bağlı İlgili Birimler (İl ve İlçe Tarım Müdürlükleri Laboratuvarları)
    • Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına Bağlı Bölge Laboratuvarları,
    • Gıda Kontrol Laboratuvarları ( Kamu ve Özel),
    • Özel Veteriner Klinik ve Veteriner Hastaneler,
    • Özel Veteriner Patoloji Laboratuvarları,
    • Veteriner İlaç Firmaları,
    • Hayvancılık ve Hayvancılığa Dayalı Sanayii İşletmeleri (Kamu – Özel Sektör İşletmeleri)
    • Gıda Sektöründe Faaliyet Gösteren Şirketler,
    • Yem Fabrikaları
    Öğrenciler okudukları bölümün, iş kollarından birinde devamlı statüde (kadrolu personel olarak) çalışıyorsa, bu durumu belgeleyerek stajlarını aynı işletmede yapabilirler. Stajı, staj yaptığı yer tarafından başarısız bulunan öğrenci stajını tekrar yapar. Stajını tamamlamayan öğrenciler programdan mezun olamaz.

Öğrenciler staja başladıktan sonra, AÖF Staj Koordinatörlüğü biriminin bilgisi ve onayını almaksızın staj yeri değişikliği yapamazlar.

İşyerlerinde grev ve lokavt uygulaması, deprem, yangın ve sel gibi doğal afet vb. gibi mücbir sebepler olması durumunda, öğrenciler stajlarını AÖF Staj Koordinatörlüğünün bilgisi ve oluru dâhilinde başka işletmelerde sürdürebilirler.

Kişisel Gelişim ve Kariyer Olanakları

• Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans Programından mezun olanlar Temel Veteriner Bilimleri ve Klinik öncesi laboratuarlarının güvenliği ile çalışma prensipleri hakkında genel bilgilere sahip olacaklardır.
  • Bunun yanı sıra çiftlik hayvanlarından ev hayvanlarına değişen geniş yelpazedeki hayvanlar dünyası ile zoonoz hastalıklar hakkında edindikleri bilgiler, bilimsel ve entelektüel alt yapılarına çok olumlu katkı yapacaktır.
  • Ayrıca gıda güvenliği ve güvenirliği ile ilişkili temel bilgilerin yanı sıra ilgili mevzuat hakkında fikir sahibi olacaklardır.
  • Orta öğrenim sonrası alınan 2 yıllık eğitim sonucunda mezun olan öğrenciler tekniker ünvanı kazanacaklardır.

Ders Listesi İçin
    TIKLAYIN
AÖF LABORANT VE VETERİNER ÇIKMIŞ SINAV SORULARI VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ.

MERÝH80

Yeni Üye
Merhaba ben bu bölümü yeni kazandım. bu bölümle ilgili ders notları isti
yorum bu sitede bulamadım bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

GULCÝN

Yeni Üye
ben düz lise mezunuyum bende bu bölümü yeni kazandım detaylı bilgi istiyorum.Ve bende ders notları rica ediyorum

Y

yemudira

Misafir
bende yeni kazandım:D
sırf biyoloji olması mükemmel:=)
herkesin kazandıgı bölüm hayırlı olsn.

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Öncelikle forumumuza hoşgeldiniz arkadaşlar.

Arkadaşlar elimizden geldiğince sizlere destek olmak için çalışacağız. Bölümün ders notlarını en kısa zamanda temin ederek sizlerin yararına sunacağımıza emin olabilirsiniz.

G

GÜLTEN

Misafir
Ben 2.sınıf öğrencisiyim.hayvan hastalıkları ve çevre sağlığı dersim zayıf.Eylül ayında sınava gireceğim.umarımki geçerim.ben bu yıl çıkan umut yayınları yardımcı kitabından çalıştım.Benim için iyi oldu.Ama ilk önce ders kitabını okumak gerekiyor.E_öğrenme portalındaki programlarda güzel.Kolay bir bölüm.

lutfu

Yeni Üye
bu bölümü yeni kazandım bitirdigim zaman iş imkanı saglaya bilirmiyim ve bu bölümhakkında detaylı bilgi verirseniz sevinirim

C

corayizm

Misafir
bende 2 gün önce kazandım.biyolog olmak istiyordum ama bu sene olmadı.biyolojiye ilgim olduğu için bu bölümü seçtim.uygulamalı bir kaç ders olsaydı fena olmazdı.yine de bu bölümden çok umutluyum.herkese başarılar dilerim.

drummeresra

Yeni Üye
açıköğretimde 2.tercihimdi..ama sağlık kurumları işletmesi geldii...bu bölümü çok istiordum ..sağlık olsun sizede başarılar diliyorum :)

drummeresra

Yeni Üye
bu bölümü yeni kazanan arkadaşlar için dersler :)

1.SINIF

Temel Bilgi Teknolojileri
Tıbbi Biyoloji ve Genetik
Suni Tohumlama
Hayvan Fizyolojisi
Hayvancılık Bilgisi
İngilizce

2.SINIF

Türk Dili
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
Çevre Sağlığı
Hayvansal Ürünler Teknolojisi
Genel Hayvan Hastalıkları
Laboratuvar Teknikleri ve Gereçleri

derslerin içeriklerini http://www.aof.anadolu.edu.tr/ adresten alabilirsiniz
başarılar diliyorum..

MERÝH80

Yeni Üye
Merhaba Lütfen Arkadaşlar Yeni Okuyacağimiz Bu Bölümle Ilgili Ders Notlari V E Yardimci Kaynaklar Istiyorum.yardimci Olursaniz çok Sevinirim...

Ö

öner56

Misafir
merhaba ben öner bu bölümü yenı kazandım aklıma takılan bır soru var biz bu bölümü bitirdikten sonra hangı unvanı alıyoruz ve hangı kadro adı altında atamamız yapılacak veya özelde neler yapabiliriz....

drummeresra

Yeni Üye
laborant ve veteriner sağlıkçısı oluyorsun..tarım il müdürlüklerinde çalışabiliorsun..özelde ise veteriner kliniklerinde çalışabilirsin teknisyen olarak
hayırlı olsun

gky_nix

Yeni Üye
bende bgn sınava gırdım.tıbbı bıyolojı ve genetık yıne herzamankı gıbı zordu.. :(

drummeresra

Yeni Üye
ouuv kolaylıklar diliorums ahiden..bende bu bölümü istiordum gelmedi :(

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye