Kamu Yönetimi

Ayca_Guler

Forum Yöneticisi
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
Açıköğretim Kamu Yönetimi Bölümü Bilgileri

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi Lisans Programının amacı; öğrencilerin siyasi, idari ve hukuki mevzularda belli başlı kuramsal ve uygulamalı bilgileri edinerek,; kamu yönetimi alanındaki gelişmeleri yakından takip ederek, değerlendirme yapabilme ve kamusal sorunlara çözüm önerileri ve yöntemleri getirebilme becerisi kazanmalarını sağlamaktır. Aşağıda açıköğretim Kamu Yönetimi bölümünü tanıtan bilgileri bulabilirsiniz.

Eğitim Sistemi

İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi Lisans Bölümü kredili sistemde uzaktan eğitim metodu ile eğitim vermektedir. Yılda 2 ayrı dönemde ( Güz ve Bahar Dönemleri ) eğitim sürmektedir. Her dönem 1 ara sınav ve 1 dönem sonu sınavı yapılmaktadır. Her dönem farklı kitaplar dağıtılmaktadır. Sınavlar Tüm Türkiye’de ve yurtdışında çeşitli merkezlerde çoktan seçmeli test usulü ile yapılmaktadır. Kitaplar aöf bürolarınca dağıtılmakta ayrıca e-kitap olarak üniversitenin sitesinden ulaşılabilmektedir.

Kimler Kayıt Yaptırabilir?
Kamu Yönetimi Lisans Programını ( 4 yıllık ), YGS sınav sonucuna göre 140 veya üzeri almış olan her aday tercih edebilir ( Yerleşmek İçin Kontenjan İçerisinde Kalmak Gerekli ). Tercih sonuçlarına göre yerleşen adaylar üniversitenin belirlediği takvime göre kayıt yaptırmaktadır.

-Sınavsız ikinci üniversite kapsamında, yükseköğretime kayıtlı olan öğrenciler ( örgün veya açıköğretim ) ya da herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar YGS sınavına katılmadan kayıt tarihleri içerisinde direk kayıt olma hakkına sahiptirler.

-Dikey Geçiş kapsamında, Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Fakültesinin önlisans programlarından mezun olan öğrenciler İşletme Fakültesinin lisans bölümlerinin 3.sınıfına direk kayıt olma hakkına sahiptirler.

-Programımız Azerbaycan ve Batı Avrupa Programları dahilindedir.

Azerbaycan Programları Kayıt Esasları

Anadolu Üniveresitesi Azerbaycan Programlarına kayıt yaptırabilmek için adayların, Azerbaycan Cumhuriyeti vatandaşı ve en az lise veya dengi bir okuldan mezun olmuş olmaları gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti veya diğer ülke vatandaşı olanların ise bu programla kayıt olabilmeleri için Azerbaycan Cumhuriyeti’nde en az üç ay süreli geçerli oturma iznine sahip olmaları gerekmektedir.
Kesin kayıt başvurusuyla ilgili temel koşullar şunlardır:

1. Azerbaycan Cumhuriyeti veya Azerbaycan’da yerleşik Türkiye Cumhuriyeti veya diğer ülke vatandaşı olanlar.
2. Azerbaycan’da Türkiye’de veya diğer ülkelerde Türk Eğitimi Sistemi’ne göre lise veya dengi bir okulu bitirenler ya da kesin kayıt süresinde bitirecek olanlar(sınavı kazanan adaylar, kesin kayıt sırasında bu durumlarını belgelendirmek zorundadır) Azerbaycan veya diğer ülkelerde aldıkları eğitimin Türkiye’deki lise veya dengi okul mezunu olduğunu Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliğinden alacakları denklik belgesi ile onaylatanlar.
3. Üniversitemiz tarafından Azerbaycan’daki sınav merkezlerinde yapılan Azerbaycan Öğrenci Seçme Sınavı’nı kazananlar.
4. Öğrenim bedelini karşılayanlar.
5. Öğrenci kaydı için gerekli olan ve kesin kayıt sırasında istenecek diğer belgeleri sağlayanlar(Üniversite tarafından gönderilecek kesin kayıt bilgi formu, adayların lise veya dengi okul mezunu olduklarına ilişkin diploma veya denklik belgesi, Türk Yükseköğretim Mevzuatında öngörülen şekilde çektirilmiş altı adet vesikalık fotoğraf, öğrenim giderlerini ödeme makbuzu, üniversite tarafından gönderilecek bilgi formu gibi) kayıt yaptırabilir.

Batı Avrupa Programları Kayıt Esasları
Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika, Avusturya, İsviçre, İngiltere, Norveç, Danimarka, Finlandiya gibi Avrupa ülkelerinde geçerli oturma iznine sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Anadolu Üniversitesi Batı Avrupa Programlarına kayıt yaptırabilmek için geçerli oturma izinlerinin kesin kayıt süresi içinde de devam etmesi veya öğrenime başladığında yukarıda belirtilen bu ülkelerden birinde ikâmet etmek üzere Türkiye’den bu ülkelere gidecek olanlardan,

1. T.C. vatandaşı olan (Yabancı öğrenci kontenjanı bulunmaktadır),
2. Lise veya dengi bir okulu bitiren veya kesin kayıt süresinde bitirecek olan (sınavı kazanan adaylar, kesin kayıt sırasında bu durumlarını belgelendirmek zorundadır),
3. Üniversitemiz tarafından Avrupa’daki sınav merkezlerinde yapılan Giriş Sınavı’nı veya Türkiye’de ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından yapılan ÖSS (Öğrenci Seçme Sınavı)’nı kazananlar.
4. Öğrenim bedelini karşılayanlar.
5. Öğrenci kaydı için gerekli olan ve kesin kayıt sırasında istenecek diğer belgeleri sağlayan (Üniversite tarafından gönderilecek kesin kayıt bilgi formu, adayların Türkiye Cumhuriyeti Lise veya dengi okul mezunu olduklarına ilişkin diploma veya denklik belgesi, Türk yükseköğretim mevzuatına göre çekilmiş dört adet vesikalık fotoğraf, öğrenim giderlerini ödeme makbuzu, üniversite tarafından gönderilecek bilgi formu, askerlikle ilişkisi bulunanların askerlik tecil belgeleri gibi) herkes kayıt yaptırabilir.

Özel Koşullar
Kamu Yönetimi Lisans Programına özel kayıt koşulları bulunmamaktadır.

Kontenjan Sınırlaması ve Taban Puanları

101010749 Kamu Yönetimi
Kontenjanı: 5125, 2015’te yerleştirilen :5125, Taban Puanı: 244,66

Ek yerleştirme Kontenjanı:1537,Ek yerleştirme sonucuna göre yerleşen: 752, Ek yerleştirme Taban Puanı : 244,70

Diploma
İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi Lisans Programını tamamlayanlar 4 yıllık Kamu Yönetimi lisans diploması almaktadırlar.

Aöf İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi Diploması

Mezuniyet Sonrası İş Olanakları
Kamu Yönetimi Lisans Programı mezunları 4 yıllık fakülte mezuniyeti koşulu olan mesleklere başvurabilir. Bu mesleklere kamu sektöründe ve özel sektörde yer alan memurluk, uzman yardımcılığı (management trainee) ve müfettiş yardımcılığı (assistant inspector) kadroları da dahildir.

Kamu Yönetimi mezunlarının çalışabilecekler bazı kurumlar :

• Kaymakamlık, mülki idare amirlikleri,
  • İdare mahkemeleri ve bölge idare mahkemelerinde idari hakimlik,
  • Bakanlıklarda uzmanlık, müfettişlik, danışmanlık,
  • Polislik, komiser yardımcılığı, komiser ve emniyet teşkilatında diğer uzmanlık görevleri,
  • KİT’ler ile yatırımcı kuruluşlarda orta ve üst kademe yöneticilik, uzmanlık ve müfettişlik,
  • Teftiş kurullarında müfettişlik, uzmanlık ve yöneticilik,
  • Danıştay ve Sayıştay’da denetçi ve uzmanlık,
  • Dış İşleri Bakanlığı’nda meslek memurluğu ve idari memurluk,
  • İçişleri Bakanlığı’nda İl Planlama ve Koordinasyon Uzmanlığı,
  • Rekabet Kurulu, Telekom Üst Kurulu gibi üst (düzenleyici) kuruluşlarda uzmanlık ve denetçilik,
  • Hazine, Devlet Planlama Teşkilatı, Maliye Bakanlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı, TUİK/DİE gibi kuruluşlarda müfettişlik ve uzmanlık,
  • Tüm kamu ve özel bankalar ile özel sektör kuruluşlarında ve çokuluslu şirketlerde yöneticilik, müfettişlik ve uzmanlık…

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler :
Bu bölümde okuyan öğrencilerin, Sosyal Bilimlere ilgi duyması, başkalarını etkileyebilmesi, düşüncelerini söz ve yazı ile aktarabilmesi, insanlarla iyi iletişim kurabilmesi, planlama ve uygulama yeteneğine sahip olması, yeniliklere açık olması, yaratıcı olması ve seyahat etmekten hoşlanması gerekir.

Ders Listesi İçin TIKLAYIN

Ders Kodları İçin TIKLAYIN

O

ogrenci86

Misafir
Bende bir kamucu olarak bilgilendirdiğin için teşekkür ediyorum....

A

adem alen

Misafir
birde haftada iki gün ders alınıyormuş nasıl ve hangi gün olduğunu merak ediyoruz adana dayım

Crazy

Yeni Üye
Mrh

birde haftada iki gün ders alınıyormuş nasıl ve hangi gün olduğunu merak ediyoruz adana dayım

Merhaba. Öncelikle kayıtlar eylül ayının 24 ve ekim ayının 19 arasında yapılacak. Haftada 2 gün değil 1 gün veriliyor ve cumartesi günleri Adana ilindeki üniversitede iktisadi idari bilimler fakültesinde verilir.

N

nusretaras42

Misafir
merhaba arkadaşlar bende kamu yönetimini kazandım ama dersler zor mu sonunda neler lacagımı bilmiyorum bilen biri bana detaylı bir şekilde anlatırmı...
isteyen msn dede konuşa biliriz..
alparslan_tbnc@hotmail.com
sizlerden haber bekliyorum

polatoðlu

Yeni Üye
merhaba arkadaşlar kazananlar için hayırlı olsun bende kamu yönetimini kazandım çok zormuş devlet memuruyum bitirebilirmiyim bilemiyorum ne tavsiye edebilirsiniz teşekür ederim

hakan fatih

Yeni Üye
mrb arkadaşlr ben de kamu yönt. 1. sınıftayım 3 dersten bütünlemeye kaldım en az birini daha geçip 2. sıfa atlamak istiyorum yeni kazanan arkadaşlara hayırlı olsun görüşmek üzere

hakan fatih

Yeni Üye
merhaba arkadaşlar bende kamu yönetimini kazandım ama dersler zor mu sonunda neler lacagımı bilmiyorum bilen biri bana detaylı bir şekilde anlatırmı...
isteyen msn dede konuşa biliriz..
alparslan_tbnc@hotmail.com
sizlerden haber bekliyorum

mrb. öncelikle hayırlı olsun;) derslere gelince zorlanacağını düşündüğüm dersler matamatik-iktisada giriş ve muhasebe diğerlerini mantık yürüterekte başarabilirsin sonunda ne olacağına gelince detaylı bir şekilde arkadaşlar açıklamış zaten benim de onlara ilave edeceğim ilerde bir devlet dairesinde herhangi bir memuriyete başlarsan bulunduğun mevkide yükselmenin çok kolay olacağı bu hizmetlililk bile olsa umarım yardımcı olabilmişimdir görş. üzere

hakan

Yeni Üye
arkadaşlar kamu yön.1.sınıfta hangi dersler var? Teşekkürler.

Ares

Yeni Üye
arkadaşlar kamu yön.1.sınıfta hangi dersler var? Teşekkürler.

Merhaba.
İşletme ve İktisat Fakultesi bünyesinde olan bütün bölümlerin ilk 2 senesi aynı derslerden oluşuyor.Kamu Yönetimi için de bu şekilde.Dersler ise;

1- Genel Matematik
2- Genel Muhasebe
3- Genel İşletme
4- İktisada Giriş
5- Hukuka Giriş
6- Davtanış Bilimlerine Giriş
7- Temel Bilgi Teknolojileri

Ares

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar.
Kamu Yönetiminde okuyorum.Geçen sene ilk yılımdı ve alttan ders bırakmadan 2. sınıfa geçtim (allah şükür).Ancak çalıştığım için ve derslere çok fazla zaman ayıramayabileceğimi düşünerek, Genel Matematik, İktisada Giriş ve Genel Muhasebe dersleri için bir dersaneden yardım aldım.
Bu sene de aynı yöntemi düşünüyorum.
İstatistik, İktisat Teorisi ve Muhasebe Uygulamarı dersleri için tekrar dersaneye kayıt yaptırdım ama Ticaret Hukuku dersi içinde zor gibi duyumlar aldım.Bu dersi gören, yardımcı olabilecek arkadaşların yorumlarını bekliyorum.
Şimdiden teşekkür ederim...

Ç

çalýþkan

Misafir
arkadaşlar açıköğretim okumamıza rağmen yüzyüze eğitimlere gitmek zorundamıyız ve değilsek gidip eğitim alabilirmiyiz açıköğretimli olarak :) üniversitelerden şimdiden teşekkür ediyorum

Garbino

Özel Üye
Bende kamucuyum. Devletçi oldum iyi mi ?? :D Neyse kursada başladım. Şimdilik iyi gidiyor. Matematikte ilk defa iyi gidiyor. :D Umarım hepimiz alnımızın akıyla bu okulu bitirir. Bir iş sahibi olabiliriz... Bir ihtimal belki ama olsun .İhtimallerle yaşamakta güzel :)

by zzz

Yeni Üye
selam arkadaşlar bende kamucuyum yeni kayıt oldum..Aynı zamanda öss ye hazırlanmaya devam ediyorum..Herkse başarılar.

YUSUF 24

Yeni Üye
arkadaşlar hepnize hayırlı olsun,ama kimse demesin ki ben calışmadan sınıf geceçeğim diye,siz size göre nasıl calıştığınız zamam verimli bir calışma olur bunu sizde araştırın.ve bunu uygulayın

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara