Açıköğretim Radyo ve Televizyon Programcılığı Önlisans Bölümü

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Açıköğretim Radyo ve Televizyon Programcılığı Önlisans Bölümü Bilgileri
Bu programın amacı, radyo televizyon programları konusunda gerekli kurumsal bilginin yanında, radyo ve televizyon programcılığı süreçlerini yönetme, çeşitli programlar üretme ve yayınlayabilme bilgisini edindirerek mezun olunmasını sağlamaktır. Böylelikle, bu programda başta radyo ve televizyon olmak üzere farklı kitle iletişim ortam ve araçlarının kulanım yerlerini ve biçimlerini bilen, radyo ve televizyon alanı ile ilgili karşılaştığı sorunları çözmeye yönelik doğru bilgi kaynaklarına ulaşabilen, radyo ve televizyon programları üreten ekiplerin içinde sorumluluklarını yerine getirebilen bireylerin yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

Kontenjan Sınırlaması ve Taban Puanları

101050836 Radyo ve Televizyon Programcılığı Kontenjanı: 1000, 2015’te yerleştirilen :1000, Taban Puanı: 223,46

Ek yerleştirme Kontenjanı: 300, Ek yerleştirme sonucuna göre yerleşen: 300, Ek yerleştirme Taban Puanı : 203,10

İkinci Üniversite

Örgün veya açıköğretim üniversite öğrencileri veya mezunları sınavsız ikinci üniversite kapsamında
Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümüne direk kayıt hakkına sahiptirler.

Mezuniyet Sonrası

Bu programdan mezun olanlar;
- Mesekleri ile ilgili eksik hissettiği alanlarda kendini geliştirmek için çaba harcamayı tercih ederler.
- Mezuniyet sonrası benzeri alanlarda eğitimine devam etme konusunda isteklilik gösterirler. Radyo ve televizyon ile ilgili lisans programlarına başvurabilirler.

İş Olanakları
Radyo ve televizyon alanında faaliyet gösteren kamu kurumları ve özel sektörde çalışabilirler.

Ders Listesi İçin TIKLAYIN

Uzman Gözünden Radyo ve TV Programcılığı TIKLAYIN

AÖF RADYO VE TELEVİZYON PROGRAMCILIĞI ÇIKMIŞ SINAV SORULARI VE CEVAPLARI İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

cansahin

Yeni Üye
Bu sene inşallah bu bölümü okuyacagım.. :)

cansahin

Yeni Üye
bende bu bölümdeyim artık hiç bi bilgim yok ama hayırlısı :D

harunceri

Yeni Üye
bende bu bölmdeyim arkadaşlar fakat iş olanakları konusunda bilgisi olan var mı???

kafkas_semih

Yeni Üye
beyler ben tekirdağdan eskişehire açıköretime gelcemde nezaman kayıt tarihi 2.si aylık nekadar masraf tutar iş imkanı nasıl eskişehirde?? aydınlatırsanız sewinirim

yusuf87

Yeni Üye
slm arkadaslar size bişey danısıcm bn 2009 öss sınavına grmedim radyo ve televizyon programcılıgına grme imkanım oluyormu öss snavına grmeeden onu sormk istedim sizlere bilgisi olan paylaşırsa sevinirim

cx571

Yeni Üye
Bende Bu bölümü yazdım ve cıktı hep hayalimde bu bölümden mezun olmak wardı İnşallah başlayacağız umarız destekle sınıfıda qeçeriz.

profesor_

Yeni Üye
Bende radyo-tv okuyacağım bakalım nasıl olacak. seneye de eskişehir radyo sinema tv örgün eğitim okumayı planlıyorum 4 yıllık.
Herkese başarılar şimdiden.
Antalya'dan varmı okuyacak olan?

yunus1990

Yeni Üye
Bu bölüme kayıt oldum tv ve radyo fakat hiç bir bilgim yok acaba eğitim nasıl oluyor kayıt yaptığım büro kitapları alıncak dediler ee peki uygulamalı olmucak mı yani kendimiz çalışçaz mı ve üniverstelerde ders oluyor mu nasıl ,birde staj yapılıyor mu

afacanx82

Yeni Üye
arkadaslar bölümümüzle alakalı der notları ve soruları paylaşırsanız seviniriz...şimdiden teşekkürler

umital

Yeni Üye
iş olanakları nelerdir acaba bu konuda bilgi verebilirmisiniz?yönetmen yada senarist gibi iş olanağı varmıdır

rebellious83

Yeni Üye
yardım edermisiniz lütfen

radyo ve televizyon programcılığı bölümü okuyorum bu sene geçmiş yılların sorularını ve cevaplarını koyarsanız çok mutlu olurum lütfen rica ediyorum yardım edin bana :confused:

eflatun.

Yeni Üye
arkadaşlar bu bölümde okuyanlar biraz bilgi verebilirmi ben bu sene bu bölümü çok istiyprum yalnız uygulamalı bir bölüm olduğundan staj imkanı oluyormu yani okul tarafından teşekkürler.........

ADEMÜÇÜNCÜ

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar, radyo-tv okumuyorum ama 5-6 yıldır radyo programcılığı yaptım. Hevesinizi kırmak istemem ama radyoculuk artık yapılır bir meslek değil. Bu işi daha çok hobi olarak yapın derim. Eğer çok iyi bir sesiniz de varsa şansınızı seslendirmeden yana kullanın..

Ayrıca bu bölüm de bir konu açtım oradan sorularınızı sorarsanız yardımcı olabilirim.

zeynell

Yeni Üye
çok olumsuzsun. herkes aynı tecrübeleri yaşayacak değil elbet. vereceğin cevapların sağlıklı olacağını düşünmüyorum

ADEMÜÇÜNCÜ

Yeni Üye
Foruma girmeyeli uzun bir zaman oldu.
Sevgili Zeynel, hevesini kırmak istemem ama işin gerçeğini öğrenmek istiyorsan dinle!
Radyo programcılığı bir yetenektir. Radyo ve tv okumak güzel birşey ama size pek birşey kazandıracağını düşünmüyorum, neden diye sorarsanız; Bir kere eğitimi kitap üzerinden. Radyo programcılığında; uygulama çok önemli. Bu yüzden işin tekniğini de iyi bilmelisiniz, ayrıca stüdyoda geçireceğiniz zamanlar sizin için çok önemli. Bu işte sadece sesi geliştirmek için 4-5 yıl zaman harcayan insanlar var ben de o insanların içindeyim. Türkiye'de radyoculuk sektörü çok kötü ve eskisi kadar popüler değil. Eğer bu işi Amerika'da yapacaksanız o zaman çok popüler olabilirsiniz. Ben Radyo ve Tv programcılığı bölümünü kötülemiyorum ama bu bölümü okuduktan sonra iş ararsanız asgari ücrete talim çalışırsınız. Elbette bu bölümün sizlere avantajı olacaktır. Ama bu bölümü okurken ya da okuduktan sonra radyoculuk veya programcılık konusunda kendinizi geliştirmeniz gerekecek. En önemlisi ses ve diksiyon. Bu bölümden mezun olduktan sonra hemen radyocu veya televizyoncu olamazsınız. Bu bölümü bu sene bitirecek olupta ışık göremediğim insanlar var.
Eğer ki bu bölümde kararlıysanız size tavsiyem; sabah akşam sürekli müzik dinliyor, iyi bir müzik kulağınız varsa veya radyoculuk,televizyonculuğa aşırı bir ilginiz varsa, bu sektörde yükselmek istiyorsanız ve bunda kararlıysanız bu bölümü tercih edin. Dışardan görüldüğü kadar kolay bir iş değil..

buuket

Yeni Üye
Arkadaşlar şuan okuduğum lisans programının yanında açıktan da radyo tv prog. okuyamayı düşünüyorum ben de harçlar konusunda bilginiz var mı acaba dönemlik ne kadar veriyorsunuz ? Şu sıralar deli gibi bu konuyu araştırıyorum vakit ayırıp cevap yazarsanız çok sevinirim.. :)

disiaslan

Yeni Üye
Bölüm:
Tarih
merhaba arkadaşlar bu bölümde meslek lisesi önceliği var mıdır yoksa her lise türünden tercih yapabiliyor muyuz

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Arkadaşlar şuan okuduğum lisans programının yanında açıktan da radyo tv prog. okuyamayı düşünüyorum ben de harçlar konusunda bilginiz var mı acaba dönemlik ne kadar veriyorsunuz ? Şu sıralar deli gibi bu konuyu araştırıyorum vakit ayırıp cevap yazarsanız çok sevinirim.. :)
Harçlar bu yıl kaldırılacağı söylenmekle birlikte kalkıcak olananın sadece devletin aldığı katkı payından ibaret olacağını düşünüyorum. Buda toplamda bi 80-100tl gibi bir rakam olacaktır. Onun dışında üniversitenin aldığı kitap, sınav gibi hizmet bedelleri alınmaya devam edecektir. Buda dönemlik 200tl civarı bir rakam olacaktır.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara