Açıköğretim Felsefe Lisans Programı

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Açıköğretim Felsefe Lisans Programı

AÖF FELSEFE ÇIKMIŞ SINAV SORULARI VE CEVAPLARI İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi ,Felsefe Lisans programı 2009 yılında açılmıştır. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Felsefe Lisans Programının amacı, öğrencilere geçmişten günümüze felsefi mirası tanıtarak, felsefi metot ile eleştirisel bakış açısını kazandırmak ve böylece kavramsal düşünmeyi öğreterek, öğrencilerin felsefe yapmalarının zeminini hazırlamaktır.
Felsefe temel gerçeklerin akla dayanan bir araştırmasıdır. Bu amaçla felsefe gündelik yaşamın, bilim, sanat, din, politika ya da herhangi başka bir alanın görüşlerini ve kavramlarını disiplinli bir sorgulama ile ele almanın yollarını açar. Her alanda kavramların doğru kullanılmasına yönelik bilinç geliştirilmesini amaçlar. Yeni sorular ortaya atar ve bu soruları yanıtlamaya çalışırken kendine özgü yeni kavramlar tanıtır. Aşağıda açıköğretim Felsefe bölümünü tanıtan bilgileri bulabilirsiniz.

Eğitim Sistemi
Felsefe Lisans Bölümü kredili sistemde uzaktan eğitim metodu ile eğitim vermektedir. Yılda 2 ayrı dönemde ( Güz ve Bahar Dönemleri ) eğitim sürmektedir. Her dönem 1 ara sınav ve 1 dönem sonu sınavı yapılmaktadır. Her dönem farklı kitaplar dağıtılmaktadır. Sınavlar Tüm Türkiye’de ve yurt dışında çeşitli merkezlerde çoktan seçmeli test usulü ile yapılmaktadır. Kitaplar aöf bürolarınca dağıtılmakta ayrıca e-kitap olarak üniversitenin sitesinden ulaşılabilmektedir.

Felsefe Bölümüne Kimler Kayıt Yaptırabilir?
Felsefe Lisans Programını ( 4 yıllık ), YGS sınav sonucuna göre 140 veya üzeri almış olan her aday tercih edebilir. Tercih sonuçlarına göre yerleşen adaylar üniversitenin belirlediği takvime göre kayıt yaptırmaktadır.

Sınavsız ikinci üniversite kapsamında, yükseköğretime kayıtlı olan öğrenciler ( örgün veya açıköğretim ) ya da herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar YGS sınavına katılmadan kayıt tarihleri içerisinde direk kayıt olma hakkına sahiptirler.

Özel Koşullar

Felsefe Lisans Programına özel kayıt koşulları bulunmamaktadır.

Staj, uygulama vb. faaliyetler
Programdan mezun olabilmek için staj ve/veya benzeri çalışma yapılması gerekmemektedir.

Kontenjan Sınırlaması ve Taban Puanları

101010801 Felsefe Kontenjanı :1025, 2015’te yerleştirilen :1025, Taban Puanı: 222,81

Felsefe Bölümü Diploması
Felsefe Lisans Programını tamamlayanlar 4 yıllık Felsefe lisans diploması almaktadırlar. Diploma Üzerinde Açıköğretim Fakültesi Felsefe Lisans Programı ibaresi yer almaktadır.

Açıköğretim Felsefe Bölümü Diploması

Felsefe Bölümü Mezunlarının İş Olanakları

Programdan mezun olan öğrenciler örgün öğretimin yüksek lisans ve/veya doktora programlarına başvurarak akademisyen olabilecekleri gibi, yayınevlerinde editör olarak, gazete ve dergilerde yazar olarak, özel şirketlerde danışman olarak, insan kaynakları, halkla ilişkiler, sivil toplum kuruluşları ve eğitim kuruluşlarında eleştirel düşünme ve mantıksal ilişkileri kullanabilecekleri işlerde başarılı olabilirler.
Felsefe bölümü mezunları başta Milli Eğitim Bakanlığı Kültür Bakanlığı olmak üzere bakanlıkların eğitim ve kültür ile ilgili birimlerinde TRT’de üniversitelerde kamu kuruluşları ile özel kuruluşların eğitim kültür insan ilişkileri planlama ve değerlendirmeyle ilgili birimlerinde değişik kadro ünvanları ile çalışma imkânı bulmaktadırlar.

Düşünce üretebilme ve bunları yazılı olarak aktarabilme yeteneği olanlar yazar olarak basında iş bulabilirler; yeteneklerini kanıtlayanların isterlerse akademik çalışmaya yönelme olanakları da vardır.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler :
Bu bölümde okuyan öğrencilerin; Sözel ifade yeteneği gelişmiş, sosyal bilimlere ilgili ve bu alanda başarılı, soyut konularla uğraşmaktan hoşlanan, düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde aktarabilen, İyi bir öğrenme ortamı sağlayabilen, dikkatli, işine özen gösteren, mesleğinin sorunları ile ilgilenen ve çözüm bulmaya çalışan , insanlarla iyi iletişim kurabilen; sevecen, hoşgörülü, sabırlı, öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlayabilen, kendini geliştirmeye istekli, coşkulu, yaratıcı olmaları gerekir.

Ders Listesi İçin TIKLAYIN

Ders Kodları için TIKLAYIN

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Felsefe Lisans Programını sizlere tanıtmaya çalıştık. Aklınıza takılan soruları konunun altına yorum olarak yazarsanız elimizden geldiğince cevaplamaya çalışırız.

damla3534

Yeni Üye
şuan örgünde lisans öğrencisiyim,ikinci üniversite olarak felsefeyi okumak istiyorum ama bu olabilirmi bunu öğrenmek istiyorum ben.
bu yıl bu yeni açılan bölümde kayı yapma şansım varmı acaba bi bilen var mı arkadaşlar:))

meleeek

Yeni Üye
öss girdiysen ve de barajı geçtisen okuyabilirsin

damla3534

Yeni Üye
bu kötü oldu o zaman ya,ikinci üniversite olayında böyle bişey olmuyodu diye istedim ama demekki bu yeni bölümlerde bu geçerliymiş,teşekkürler:)

esuexile

Yeni Üye
DAMLA herhangi bir sınava girmen gerekmiyor 2. üniversite okuman için. eğer örgün öğretimde kayıtlıysan veya mezunsan sınavsız başvurabilirsin. bu kural yeni açılan bölümler için de geçerli. Felsefe, sosyoloji, türk dili ve edebiyatı gibi bölümler için ayrı bir uygulama yok. Ben de bu yıl Felsefeye kayıt yaptırmayı düşünüyorum.

Herhangi bir üniversitenin örgün bölümlerinde okuyan öğrenciler ve örgün eğitim mezunları, aşağıda belirtilen koşulları sağlamaları halinde Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS)’na tekrar girmeden, aynı zamanda Anadolu Üniversitesinin uzaktan eğitim veren Açıköğretim Fakültesi Ön Lisans (Kontenjanlı programları hariç), İktisat ve İşletme Fakültesi lisans programlarından sadece birine kayıt yaptırarak farklı bir alanda kendilerini geliştirme fırsatı bulmaktadır.

2 veya 4 yıllık örgün yükseköğretim bölümlerinde kayıtlı öğrenciler veya mezunlar istedikleri takdirde, okumakta veya mezun oldukları alanlarda olmamak üzere uzaktan eğitim sistemine göre eğitim yapan Fakültelerin ön lisans veya lisans programlarına kayıt yaptırabilirler.

İkinci Üniversite kapsamında kayıt yaptırılabilecek lisans programları,

* Felsefe, (Açıköğretim Fakültesi)
* Sosyoloji, (Açıköğretim Fakültesi)
* Türk Dili ve Edebiyatı, (Açıköğretim Fakültesi)
* Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, (İktisat Fakültesi)
* İktisat, (İktisat Fakültesi)
* Kamu Yönetimi, (İktisat Fakültesi)
* Maliye, (İktisat Fakültesi)
* Uluslararası İlişkiler, (İktisat Fakültesi)
* İşletme, (İşletme Fakültesi)
* Konaklama İşletmeciliği, (İşletme Fakültesi) *

Lisans programlarının birinci sınıfına veya

İkinci Üniversite kapsamında kayıt yaptırılabilecek Açıköğretim Fakültesi ön lisans programları

* Adalet,
* Ağırlama Hizmetleri, (Turizm Otel İşletmeciliği) *
* Bankacılık ve Sigortacılık,
* Büro Yönetimi ve Sekreterlik,
* Dış Ticaret,
* Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtım,
* Emlak ve Emlak Yönetimi,
* Ev İdaresi,
* Fotoğrafçılık ve Kameramanlık,
* Halkla İlişkiler ve Tanıtım, (Halkla İlişkiler)
* İlahiyat,
* İnsan Kaynakları Yönetimi, (İnsan Kaynakları)
* İşletme Yönetimi,
* Kültürel Miras ve Turizm,
* Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans,
* Lojistik,
* Marka İletişimi,
* Medya İletişim,
* Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası,
* Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, (Muhasebe)
* Özel Güvenlik ve Koruma, **
* Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi,
* Radyo ve Televizyon Programcılığı,
* Sağlık Kurumları İşletmeciliği,
* Sosyal Bilimler,
* Sosyal Hizmetler,
* Spor Yönetimi,
* Tarım Önlisans,
* Yerel Yönetimler,

hhmhhm

Yeni Üye
felsefeye kayıt yaptıran kimse yok mu

hhmhhm

Yeni Üye
kitapları aldınız mı arkadaşlar kayıt yaptıranlar dersler kaç ünite söyleyebilir misiniz

furkans42

Yeni Üye
Mrba,
Ben 2009 ÖSS'de Tercih yapmadım. Şuanda 2. tercihleri yani ek kontenjan denilen olayı bekliyorum.
2. Tercihlerden Açıköğretim Fakültesi Felsefe Bölümünü Yazıp Okuyabilir miyim?
Açıköğretim Fakültesi Felsefe Lisans Programı Kontenjansız mıdır? Puanla mı alıyor?
Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim..
Teşekkürler.

hhmhhm

Yeni Üye
Mrba,
Ben 2009 ÖSS'de Tercih yapmadım. Şuanda 2. tercihleri yani ek kontenjan denilen olayı bekliyorum.
2. Tercihlerden Açıköğretim Fakültesi Felsefe Bölümünü Yazıp Okuyabilir miyim?
Açıköğretim Fakültesi Felsefe Lisans Programı Kontenjansız mıdır? Puanla mı alıyor?
Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim..
Teşekkürler.

ek yerleştirmede tercih yapabilirsin arkadaşım. kontenjansız bölüm. hayırlı olsun şimdiden

masal_24

Yeni Üye
merhaba bende tercih yapmadım ek yerleştirmede açıköğretim felsefe lisans düşünüyorum kayıt için neler yapmalıyım son başvuru tarihi nezaman? yardımcı olursanız sevinirim...şimdiden teşekkürler...

gökçennn

Yeni Üye
http://www.aofforum.com/showthread.php?t=14378

arkadaşlar aofforum sitesinde paylaştığımız konuyla ilgili desteklerinizi bekliyoruz......... sosyoloji, felsefe ve türk dili ve edebiyatı okuyacak arkadaşların desteklerini bekliyoruz ......şimdiden teşekkür ediyorum vakit ayırdığınız için.......

ilkay_33

Yeni Üye
merhabalar felsefeyi yazmıştım sevdiğim bir bölüm dersleride hiç zor gibi görünmüyor
bugün bütün kayıtlarımız tamamlıcam
herkese başarılar diliyorum

hhmhhm

Yeni Üye
merhabalar felsefeyi yazmıştım sevdiğim bir bölüm dersleride hiç zor gibi görünmüyor
bugün bütün kayıtlarımız tamamlıcam
herkese başarılar diliyorum
hayırlısı olsun. kayıt işlemlerin bittiğinde kitapların verilecek mi bilgilendirir misin?

masal_24

Yeni Üye
merhaba ek yerleştirme ile açıköğretim felsefe lisans bölümüne yerleştim.internet üzerinden son başvuru tarihi ne zaman?sonraki aşamalarda neler yapmam gerekiyor? bilgilendirirseniz sevinirim...

ziynetzi

Yeni Üye
Ben açıköğretim 2 yıllık turizm ve işletme mezunuyum,bu sene felsefe veya sosyoloji bölümlerinden birine girmek istiyorum fakat okuduğum iki yılın üstüne mi 4 yılı tamamlayacağım yoksa yeniden 4 yıl mı okuyacağım? acil cevap verirseniz sevinirim

unpredictable

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar
Ben 2008 yılında radyo tv den mezun oldum ve 2008-2009 öğretim ylında açıköğretimde işletmenin intibak senesini okudum fakat başarısız oldum. Ben bölüm değiştirmeyi düşünüyorum fakat öss ye bu sene girmedim. Acaba işletmeden kaydımı sildirip örneğin felsefe ya da türk dili bölümüne kaydımı yaptırabilir miyim? Öss ye girmem şart olur mu yoksa kaydımı sildirdiğim takdirde önlisans mezunu sayılarak 2.üniversite kıstasında sayılabilir mi? Bilginiz varsa ne olur yardımcı olun,teşekkür ederim

xxoaa

Yeni Üye
arkadaslar merhaba oncelikle boyle bir siteyi buldugum icin kendimi cok sansli hissediyorum umarim kafama takilanlarin cevaplari sizde vardir...

ben felsefe bolumune kaydimi yaptirdim, kitaplarimda elimde sadece ogrenci kimligimi almadim, kimligimi kayit yaptirdigim burodan mi alacagiz bir bilginiz var mi?

bir de 3-4 nisan da sinavlari var derslerin ama kitabin sonuna kadar mi sorumluyuz onu bilmiyorum nereleri calismaliyiz?

simdiden tesekkur ederim.

ilkay_33

Yeni Üye
arkadaslar merhaba oncelikle boyle bir siteyi buldugum icin kendimi cok sansli hissediyorum umarim kafama takilanlarin cevaplari sizde vardir...

ben felsefe bolumune kaydimi yaptirdim, kitaplarimda elimde sadece ogrenci kimligimi almadim, kimligimi kayit yaptirdigim burodan mi alacagiz bir bilginiz var mi?

bir de 3-4 nisan da sinavlari var derslerin ama kitabin sonuna kadar mi sorumluyuz onu bilmiyorum nereleri calismaliyiz?

simdiden tesekkur ederim.
evinize gelen açıköğretim kitapçığında hangi derslerden kaçıncı üniteye kadar sorumlu olduğunuz yazıyor

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara