ders çalışma yöntemleri

smyyen

Yeni Üye
1.YÜZEYSEL İNCELEYİN:tüm ana ve alt bölümleri ve aralarındaki bağlantıları inceleyerek konunun genel çerçevesini ALGILAYIN..
2.DERİN İNCELEYİN:her bölümü alt başlıklarıyla ve başlıklar arasındaki mantıksal ilşkilerle inceleyin.. bölüm sonlarındaki özetleri okuyun.. BİLGİNİN BÜTÜNÜNÜ BİLMEYEN PARÇASINDA BOĞULABİLİR..
3.SORGULAYIN:incelemeleriniz sırasında beyninizi soru yağmuruna tutun böylece bilinciniz cevapları yakalayacaktır.. SORULARINIZIN CEVABI OLMAYAN BİLGİLER KOLAYLIKLA HATIRLANAMAZLAR..
4.OKUMAYI PLANLAYIN:ne kadar süre yaklaşık kaç sayfayı aralıksız okuyacağınızı belirleyin..
5.OKUYUN:sadece önemli yerlerin altını çizin. sayfa kenarlarına paragrafla ilşkili hatırlatıcı kelimeler yazın.
6.TEKRARLAYIN-HATIRLAYIN:bir sonraki okuma seansında bi önceki altını çizdiğiniz önemli notları gözden geçirin..
7.YAŞAYIN UYGULAYIN: YAŞAMADIĞINIZ BİLGİ SİZE DEĞER KATMAZ. ŞİMDİ öğrendiğinizin ŞİMDİ size ait olması, onu ŞİMDİ yaşamanıza bağlıdır..
8.ANLATIN ÖĞRENİN:öğrendiklerinizi öğreterek koruyabilirsiniz. çömertçe öğretin cesaretle anlatın. aldıklarınızı verin.. ZİHNİNİZDE GİZLEDİKLERİNİZ ZİHNİNİZLE BİRLİKTE SÖNER, AMA VERDİKLERİNİZ SONSUZA KADAR AKLINIZDA KALIR..
HERKESE BAŞARILAR.....

YaKaMoZ

Yeni Üye
Valla başkasını bilmem de benim liseden beri en güzel ders çalışma şeklim yazarak ve soru cevap şeklinde olmuştur.Hala da devam ediyor :)

smyyen

Yeni Üye
ewet herkesin kendine göre bi sistemi vardır ama burda yazanlarda sosyoloji çalışmak için çok uygun özellikle yaşayın uygulayın kısmı...

BaTuHaNxXx

Yeni Üye
Ben Okulun Verdiği Kitapları Ünite Ünite Okuyorum. Özellikle Önemli Yerleri Kalem ile içerek Tekrar Ediyorum. Ünite Tekrarından Sonra Murat Yayınlarının Yardımcı Kitabından Üniteyi Çalışıyorum. Sınavlara 50 Gün Kaldı ( Yaklaşık ) Kitaplardan. İksitad ve Sosyal Politikalar ın yarısını bitirdim. Diğerlerinin Hepsini. Bol Bol Test Çözüyorum.

mete_ce

Yeni Üye
testi nerdne buluyorsun millet eski bölümlerden sicim gibi soru buluyor bizim bölüm yeni geçmiş yıllar soru muhabbeti de yok nerdne çıkacağı da belli değil çook şanssısız bu yönden....

sentinus

Yeni Üye
Bölüm:
Sosyal Bilimler
1.YÜZEYSEL İNCELEYİN:tüm ana ve alt bölümleri ve aralarındaki bağlantıları inceleyerek konunun genel çerçevesini ALGILAYIN..
2.DERİN İNCELEYİN:her bölümü alt başlıklarıyla ve başlıklar arasındaki mantıksal ilşkilerle inceleyin.. bölüm sonlarındaki özetleri okuyun.. BİLGİNİN BÜTÜNÜNÜ BİLMEYEN PARÇASINDA BOĞULABİLİR..
3.SORGULAYIN:incelemeleriniz sırasında beyninizi soru yağmuruna tutun böylece bilinciniz cevapları yakalayacaktır.. SORULARINIZIN CEVABI OLMAYAN BİLGİLER KOLAYLIKLA HATIRLANAMAZLAR..
4.OKUMAYI PLANLAYIN:ne kadar süre yaklaşık kaç sayfayı aralıksız okuyacağınızı belirleyin..
5.OKUYUN:sadece önemli yerlerin altını çizin. sayfa kenarlarına paragrafla ilşkili hatırlatıcı kelimeler yazın.
6.TEKRARLAYIN-HATIRLAYIN:bir sonraki okuma seansında bi önceki altını çizdiğiniz önemli notları gözden geçirin..
7.YAŞAYIN UYGULAYIN: YAŞAMADIĞINIZ BİLGİ SİZE DEĞER KATMAZ. ŞİMDİ öğrendiğinizin ŞİMDİ size ait olması, onu ŞİMDİ yaşamanıza bağlıdır..
8.ANLATIN ÖĞRENİN:öğrendiklerinizi öğreterek koruyabilirsiniz. çömertçe öğretin cesaretle anlatın. aldıklarınızı verin.. ZİHNİNİZDE GİZLEDİKLERİNİZ ZİHNİNİZLE BİRLİKTE SÖNER, AMA VERDİKLERİNİZ SONSUZA KADAR AKLINIZDA KALIR..
HERKESE BAŞARILAR.....
Evet çok mantıklı ama tartışmak da gerekir bence aöf öğrencileri için bu biraz sor. Bu yüzden bu foruma üye oldum umarım işe yarar.

sentinus

Yeni Üye
Bölüm:
Sosyal Bilimler
evet haklısın gerçekten şansızız. ama bizde bizde öğrendiklerimiz tartışır bulduğumuz soruları paylaşırız. öğrendiklerimizi birbirimizle tartışır paylaşırsak çok etkili öğreniriz ve belki de hazır sorularla ezberciliğe ihtiyacımız kalmaz. Bence bu daha güzel

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara