Radyo ve Tv Programcılığı Hakkında Merak Ettikleriniz? Sorun Cevaplıyalım.

ADEMÜÇÜNCÜ

Yeni Üye
Değerli arkadaşlar diğer başlıkta gördüğüm kadarıyla Açık Öğretim Fakültesi, Radyo ve Tv Programcılığı bölümünü programlarının arasına katıyor. Gördüğüm kadarıyla bu bölüme meraklı bayağı arkadaşlarımız var. Uzun yıllar bu işin içinde olduğum için sizlere radyo ve televizyon programcılığı hakkında bilgiler verebilirim. İşin zorlukları, çalışma koşulları,sektörde yetişme, vs.. gibi aklınıza takılan herşeyi bu başlık altında sorabilirsiniz.

badblackboy

Yeni Üye
Bu bölümünde açık öğretime dahil olmasına çok sevindim. Ancak 4 senelik mi sizin dediğiniz gibi işin zorlukları, çalışma koşulları,sektörde yetişme, vs gibi bir çok şeyde haliyle aklıma takılıyor.
Benim gibi birçok arkadaşım da var bizi aydınlarsanız çok seviniriz.

ADEMÜÇÜNCÜ

Yeni Üye
Arkadaşlar buraya tam 1 saatlik cevap yazdım, mesajımı yöneticiler mi sildi?

ADEMÜÇÜNCÜ

Yeni Üye
Daha önce uzunca bir cevap yazdım nedense silinmiş ama tekrar yazayım.

Öncelikle radyo ve televizyon sektörü bitik bir vaziyette. Bu işler 90'lı yıllarda çok rağbet görürdü, o zamanlar hem radyo ve tv sayısı azdı hem de internet bağımlılığı ve mp3 indirme olasılığı olmadığından sanal alemin yerini radyo ve tv alırdı. İnsanlar günlerini radyo ve tv'nin başında geçirirdi.

Peki ne oldu da radyo ve tv eski karizmasını kaybetti?

İnternetten bedava mp3 indirme, indirilen mp3'leri en az 100 şarkı ile bir cd'ye yazdırıp ev de, arabada,iş yerinde dinleme avantajıyla insanlar radyoyu ikinci planda tuttular. Bir de radyo sayıları artınca, üstüne üstün ulusal radyolar da boş frekanslarda yerlerini alınca artık hem rekabet hem ticaret ortamı oluştu.

Rekabet ortamı, büyük balık küçük balığı yutar deyimi, yani ulusal radyolar her halikuarda yerel radyolardan üstün konumda.

Ticaret olarak ise; radyo sahipleri bu rekabet karşısında rekabete girmek yerine, yayın politikasını,misyonunu unutup para kazanmanın yollarına başvurdular, bunun en kolay yolu da reklam, artık piyasadan reklam almak zorlaşsa da radyo ve tv'ler ajanslardan, coca cola,turkcell gibi kurumsal reklamları alabiliyor.

Radyoların çoğu aldığı reklamın hakkını veremiyor, neden mi? Yerel radyoların çoğunun dinlenme oranı düşük, çekim alanları düşük, yayınları hep cızırtılı, tabi genelleme yapmak istemem iyi yereller de var, yayınlarına önem veren, radyoculuğu seven ama bunların sayısı çok az. Hal böyle olunca ajanslar reklamı verdiği radyonun çekim gücü, yaptığı yayın,playlist, vs.. gibi incelemeler yapmıyor, çünkü onlarda işin ticaretinde. Ajanslar firmalardan reklamı alıp üye yerel radyolara dağatıyor, ama bence bu her iki taraf içinde doğru değil. Dinlenmeyen bir radyonun reklam alması etik değil.

Çalışma koşullarına gelince; yine radyo ve tv patronları ticaret amacı güttüğünden dolayı, yayıncılara değer vermez, sokaktan, kahveden adam alırlar radyoya, ne seslerine ne de diksiyonlarına önem verirler. Bu kişiler de yayıncıyım diye geçinirler, tabir-i caizse kendileri çalar kendileri oynarlar. Tabi bu kişilerin bile bir dinleyici kitlesi olur; sırf saçma sapan anonslar yapmalarından, dinleyiciyi gaza getirmelerinden, onların istek şarkılarını peşin peşin çalmalarından, onları allayıp pullamalarından dolayı çok dinleyicileri olur, ama ne yazık ki bu dinleyiciler de kendileri gibi kalitesiz olurlar.

Sıra kaliteli yayıncılara gelince, kaliteli yayıncılar böyle bir ortamda çalışmak istemezler, çünkü onlar güzel sesli, iyi diksiyonlu, kaliteli program yapan yayıncılardır, karizmalarını düşürmek istemezler ve radyo ya o kadar emek verdikten sonra o emeğin karşılığını alamadıklarından bu iyi isimleri hiç duyamazsınız.

Evet radyoculuğa karar verdikten sonra hemen bir yerel radyo'ya gidersiniz başvuruda bulursunuz, size bir cv form doldurttururlar, mikrofon başında bir metin okutup ses kaydınızı alırlar, daha sonra değerlendirmeye alırlar eğer sizde bir ışık görürseler sizi çağırırlar, sonra staj dönemi başlar işin tekniğini öğrenirsiniz, yayıncılık ilkelerini. Artık radyolar buna önem vermez, staj süreleri 2 haftaya kadar düşmüştür, bana göre en az 2 ay.Staj süresince size temizlik işleri, çay kahve gibi hizmetler yaptırabilirler, bunlarda işin acı tarafı.

Daha sonra yavaş yavaş yayınlara başlarsınız, genelde 2 hafta da bir radyo toplantıları olur, radyo ile ilgili kararlar alınır, bazı yayın yönetmenleri size radyoya reklam getirmeniz için baskı yapar,yayınlarınızı eleştirirler vs..vs gibi. Bu camiaya girince çok şey öğreneceksiniz, insanların iki yüzlülüğünü vs gibi. Şunu unutmayın bu camia da dedikodu çoktur, sizin arkanızdan konuşan çok insan olur, sizi beğenmeyen, aşağılayan gibi.Ama bunları bir döneme kadar yaşarsınız, iyice pişip iyi bir yayıncı olduktan sonra kaliteli insanlarla, kaliteli radyolarla çalışırsınız.

Yerel radyolar genelde prim usulü çalışırlar, almış olduğunuz reklam için %30 komisyon, programınıza aldığınız sponsor içinde %50-70 arası prim alırsınız. İstisna olarak bazı radyolar ayrıyetten yaptığınız yayının saatine göre saat başı çok düşük ücretler verir. Yine istisna olarak bazı radyolar da yayıncılarına maaş verir.Ulusal radyolar da ise maaş sistemi vardır. Radyonun geleceğini iyi görmüyorum, yabancı ülkelerde en genç radyocu 35 yaşındadır ve onlar işini profesyonel yaparlar, ama Türkiye'de ise radyoculuk 15'li yaşlara kadar geriledi ne yazık ki.

Tv sektöründe de durum farksız size her türlü işi yaptırırlar,tek bir işiniz olmaz aldığınız maaş ise yereller de asgari, ulusallar da daha fazladır. Bu günlük bu kadar diğer merak ettiklerinizi sorabilrisiniz. Saygılar.

badblackboy

Yeni Üye
bende tam arkadaşlara okutacaktım mesajınız yok siz sildiniz sandım. verdiğiniz bilgiler için cidden çok çok teşekkür ederim. arkadaşlarla toplanalım bi yeni sorularımız olacak :)

demonbarber

Yeni Üye
merhabalar,ben şu anda ingiliz edebiyatı okuyorum,bu sene de açıköğretime radyo tv yazmayı düşünüyorum ama 4 yıllık değil açıköğretimde.sonradan 4 seneye çıkarmak gibi bir durum olabilir mi?

ADEMÜÇÜNCÜ

Yeni Üye
Radyo ve Tv bölümü 2 yıllık olduğu için bildiğim kadarıyla ön lisans oluyor, daha sonra 4 yıllığa tamamlama nasıl oluyor bilmiyorum, radyo ve tv nin lisans bölümü de yok sanırım, meslek yüksek okulları üzerinden normalde lisans tamamlama oluyor, en iyisi aöf büro'ya sormak

melike su eroğlu

Yeni Üye
ben 4yıllık kamu yönetimi okuyorum ama 2yıllık çocuk gelişimi bölümüne geçmek istiyorum.düz lise mezunuyum.istediğim bölüme geçebiliyormuyum? bilgi verirseniz çok sevinirim msj atarak

Reshad

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar.Ben Azerbaycandan katılıyorum aranıza.Bu bölümün sadece televizyonla , filmle ilgili ders kitapları lazım bana.Kimde varsa lütfen link vere bilir mi ? Benim TC Kimliğim olsaydı size zahmet vermezdim , malesef yok.Dikkatiniz için önceden teşekkürler :)

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara