İstanbul'a havadan giden tramvay geliyor!

sonsuz_nur

Özel Üye
[h=1]İstanbul'a havadan giden tramvay geliyor![/h]

İstanbul'da toplu taşımaya havaray desteği geliyor. Kısa mesafe olarak 8 ayrı hatta düşünülen sistem, mevcut trafiği ve yolları etkilemeden sefer yaparak, trafik sorununu çözecek.

Megakentin ulaşım sorunu havaray ile çözülecek. Raylı sistemi havaya taşıyarak alternatif bir yol ortaya çıkartan projenin hangi semtlere yapılacağı belli oldu. 'Havada giden tramvay' anlamına gelen havaray için İstanbul'da toplam 47.8 kilometrelik 8 ayrı hat belirlendi. Hatlardan 4 tanesi Anadolu Yakası'nda bulunurken, 4 tanesi de Avrupa Yakası'nda yapılacak. Sütunlar üzerinde hareket edecek olan havaray, böylece mevcut trafiği ve yolları da etkilemeyecek. Toplu taşımada metro ve metrobüs gibi sistemlerle de entegre olacak havaraylar, daha çok kısa mesafeli olarak düşünülüyor.

MİNİBÜSÇÜLER KULLANACAK
Şu anda minibüslerin ulaşımı sağladığı bölgelere yapılacak havaraylar sonrası minibüslerin kaldırılması gündeme gelecek. Edinilen bilgiye göre, havarayların minibüsçüler tarafından işletilmesi de planlanıyor. Avrupa ülkelerinin yanı sıra Japonya ve Çin'de de gözde toplu taşıma sistemi olarak kullanılan havarayla günde 40-50 bin yolcu taşınabiliyor. Saatte ortalama 10 bin yolcu taşıyabilecek olan sistemin duraklar arası yolculuk süresi ise 2 dakika olacak. Belediye yetkilileri bu projelerin üzerindeki çalışmaların son aşamaya geldiğini, kısa zamanda ihaleye çıkarılacağını kaydetti.

GÜNDE 40-50 BİN YOLCU TAŞIYACAK
-
8 ayrı hatta planlanıyor.
- Kullanıldığı ülkelerde günde 40-50 bin yolcu taşınıyor.
- Yüksek kapasiteli olanlar günde 200 bin yolcu taşıyor.
- Metrobüsün 1 günde taşıdığı 500 bin yolcuyu 3 günde taşıyabiliyor

Aşkaimtisal

Yeni Üye
güzel bi girişim.. ama minibüslerin kalkması falan bence zor.. binlerce minibüs var ama bu havaraylardan kaç tane olacakki... ilk önce bizim pendiğe yapsınlar bu havaraylardan, önce ben binecem...:) herkes de binemez buna hee korkabilirler havada diye.....:haha

pegasus_dna

Forum Editörü
bir uzantınsı sakaryaya yapsınlar ya...bu benim hayalimdi ama ben uçan trenlere biniyorum rüyalarımda olmadı şimdi....

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara