Aöf Kredili Sistem Nedir?

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Aöf Kredili Sistem Nedir?

Anadolu Üniversitesi Aöf Açıköğretim Bütün bölümleri 2012-2013 eğitim yılında kredili sisteme geçirecek. Kredili sistemi ilk olarak 2010-2011 eğitim yılında İlahiyat bölümünde deneyen üniversite 2011-2012 eğitim yılında 13 bölümü daha kredili sisteme geçirdi. 2012-2013 eğitim yılında ise tüm açıköğretim bölümleri kredili sisteme geçirilecek. Aşağıya kredili sistemin nasıl olduğu ile ilgili sizlerin anlayacağı şekilde sadecelştirilmiş açıklamaları maddeler halinde ekliyorum.

Aöf kredili sistem hakkında merak ettiklerinizi konunun altına cevap olarak yazarsanız cevaplarını sizlere veririm arkadaşlar.

* Kredili sistemde eğitim Güz dönemi ve Bahar dönemi adı altında 2 ayrı dönem halinde verilmektedir. Aynen örgün üniversitede okutulan sistem gibidir.
* Her dönemin kayıt yenilemesi ayrı olacak. Güz döneminde kaydını yenileten fakat bahar döneminde harç ücretini yatırmayan öğrencinin kaydı bahar dönemi için yenilenmeyecek ve o dönemin hiç bir dersini alamayıp sınavlarına giremeyecek.
* Her dönemde farklı dersler okutulacak ( derler birbirlerinin devamı olabilir, örn; ingilizce1 - ingilizce 2 gibi).
* Güz döneminde 2 kez, bahar döneminde 2 kez sınava girilecek. ( Ara sınav ve Dönem Sonu Sınavı Şeklinde )
* 1.Sınıf hariç diğer sınıflarda üst dönemlerden ders alıp okulu erken bitirme imkanı sağlanıyor.
* Üniversite her dönem size 30 kredilik ders ataması yapmaktadır, sizse alttan dersiniz yoksa ve 1.sınıfta değilseniz üstten 15 kredilik daha ders alabilirsiniz. O dönem toplamda 45 kredilik ders alma imkanına sahipsiniz.
* Üst dönemlerden ders almak için alt dönemlerden dersiniz olmaması gerekiyor. ( Yani bu dönem alttan hiç ders görmeyceksem üst dönemden ders alabilirim )
*Okuduğuunz sınıftan kaç dersten kalırsanız kalın, alttan dersiniz olmamak kaydıyla üst sınıftan ders alabilirsiniz.
* Ders Geçme not hesaplaması Ara Sınavda aldığınzı notun %30 + Dönem Sonu Sınavında aldığınız Notun %70'i toplanarak bulunur.
* Kredili Sistemde Harf notu uygulamasına geçilecek. ( Notlar belli aralıklara göre karşılığında harf alacaklar. )

Not Aralığı – Harf Notu - Katsayı
84–100 - AA - 4,00
77–83 - AB - 3,70
71–76 - BA - 3,30
66–70 - BB - 3,00
61–65 - BC - 2,70
56–60 - CB - 2,30
50–55 - CC - 2,00
46–49 - CD - 1,70
40–45 - DC - 1,30
33–39 - DD - 1,00
00–32 - FF - 0,00

* Bir dersten CC veya üstünde not alan öğrenci, o dersi geçer; FF alan her halükarda o dersten kalır. CD, DC ve DD alınan dersler, öğrencinin genel not ortalaması 2.00 ve üzerinde ise başarılmış, 2.00 nin altında ise başarılmamış sayılır.

* Kredili Sistemde Çan Eğrisi sistemi uygulamaya geçirilecek. Yani bir dersten sınava giren herkesin genel not ortalamasına göre dersten 30 alıp CC alabilirsiniz veya 75 alıp yine CC alabilirsiniz. ( Ayrı Bir konuda detaylıca ele alacağım.)

* Not ortalaması sistemine geçilecek. ( Derslerinizin notları kredileri ile çarpılıp toplam kredi sayısına bölünecek böylelikle o döneme ait not ortalamanız bulunacak. ) ( Ayrı bir konuda detaylıca ele alacağım )

* Not ortalaması 2.0'ın üzerinde olmayan öğrenciler euyarı verilir. Bu uyarı not ortalamanı yükselt yoksa sınıfta kalacaksın anlamına gelir.

* Genel Not ortalamanız 2.0 yani CC veya daha yüksekse o dönem CD, DC ve DD aldığınız derslerden ortalamanız yüksek olduğu için geçmiş olursunuz.

* Yıl sonunda Genel Not Ortalamanız 2.0'ın üzerinde gelmezse CD, DC ve DD aldığınız derslerden kalmış olursunuz.

* Yıl sonu sınavlarından sonra öğrencilerin genel not ortalamaları hesaplanır. Genel not ortalaması 2.00 ve üzerinde olan öğrenciler FF aldıkları derslerden bütünleme sınavına girer. Genel not ortalaması 2.00 nin altında olan öğrenciler, o yıl CC nin altında not aldıkları bütün derslerden bütünleme sınavına girer. Bütünleme sınavlarından sonra öğrencilerin genel not ortalamaları tekrar hesaplanır. Genel not ortalaması 2.00 ve üzerinde olan öğrenciler FF aldıkları dersleri bütün gerekleriyle tekrar eder. Genel not ortalaması 2.00 nin altında olan öğrenciler, o yıl bütünleme sınavında CC nin altında not aldıkları dersleri bütün gerekleriyle tekrar eder.

* Son sınıf öğrencileri, genel not ortalamalarını yükseltmek amacıyla, diploma almaya hak kazanmalarından itibaren bir ay içinde bir dilekçe ile başvurarak son iki sınıfın derslerinden istediklerini, daha önce başarmış olsalar bile, tekrar alabilir. Bu öğrencilerin diplomaları kendilerine kesinlikle verilmez ve dilekçeleriyle birlikte iptal edilmek üzere dekanlığa gönderilir. Bu öğrenciler tekrar aldıkları derslerin bütün gereklerini yerine getirmek zorundadır. Bu durumda son alınan not geçerli olur. Bu öğrencilere, tekrar derslerinde başarısız olmaları veya genel not ortalamalarını 2.00 nin altına düşürmeleri halinde, 18 inci madde uygulanır ve diplomaları ancak Genel Not Ortalamaları 2.0'ın üzerine çıkarsa verilir.

* Bir öğrencinin kaydolduğu programı başarıyla bitirebilmesi için genel not ortalamasının en az 2.00 ve almış olduğu her dersin harf notunun en az DD olması ve öğrencinin Fakültenin öngördüğü diğer koşulları sağlamış olması gerekir. Programı başarıyla bitiren öğrenciye kayıtlı olduğu programın lisans veya önlisans diploması verilir. Lisans programına kayıtlı bir öğrenci isterse ilk iki sınıfın derslerini başarmış ve 2.00 genel not ortalamasını tutturmuş ise, kaydını sildirmiş olmak koşuluyla, önlisans diploması alabilir.

* İlk kez eğitim gördüğü sınıfta bütün derslerini başaran ve o öğretim yılında almış olduğu bütün derslerini başarmış ve not ortalaması 3,50 veya üzeri olanlar yüksek onur öğrencisi, not ortalaması 3,00 ile 3,49 arasında olanlar onur öğrencisi sayılır. Ancak disiplin cezası alan öğrenciler belirtilen not ortalamalarını sağlasalar bile yüksek onur öğrencisi veya onur öğrencisi sayılmazlar.

* Genel not ortalaması 3,50 veya üzeri olanlar “Yüksek Onur Öğrencisi”, genel not ortalaması 3,00 ile 3,49 arasında olanlar “Onur Öğrencisi” olarak mezun olur. Ancak, disiplin cezası alan öğrenciler belirtilen genel not ortalamasını sağlasalar bile “Yüksek Onur Öğrencisi” veya “Onur Öğrencisi” olarak mezun olamaz.

Kredili sistem hakkında özet olarak yukarıdaki maddeler hayatımıza giriyor arkadaşlar. kredili sistme hem kolay hemde zor yönleri var. Ama benim şahsi kanaatim kredili sistemin hepimiz için daha iyi olacağı yönünde.

Yukarıda da söylediğim gibi aöf kredili sistem nedir diye hala kafanıza takılan sorularınız varsa bu konunun altına yazarak benden cevap alabilirsiniz.

ugri

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
Evet abicim ya geldi çan eğrisi :s şunu açıklarsan detaylı şekilde çoook mutlu olucaz,saygılar..

jotun

Yeni Üye
Bölüm:
İktisat
arkadaslar iktisat bolumu 4 sınıf ogrencısıyım 5 dersım kaldı dıyelımkı bu sene bu derslerı veremedım bu kredılı sıstem benı etkılermı etkılerse nasıl etkıler?

bu konuda bana bilgi verırsenız sevınırım.

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Evet abicim ya geldi çan eğrisi :s şunu açıklarsan detaylı şekilde çoook mutlu olucaz,saygılar..
Çan eğirisi kısaca özetlersek, bir dersten sınava giren tüm öğrencilerin başarı düzeyine göre, geçme notunun yükselmesi veya düşmesi anlamına gelmektedir. Eğer dersten başarılı olanların oranı yüksekse geçme notu başarı oranına göre yükselir, dersten başarılı olanların oranı düşükse geçme notu başarı oranına göre düşer şeklinde açıklayabiliriz.

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
arkadaslar iktisat bolumu 4 sınıf ogrencısıyım 5 dersım kaldı dıyelımkı bu sene bu derslerı veremedım bu kredılı sıstem benı etkılermı etkılerse nasıl etkıler?

bu konuda bana bilgi verırsenız sevınırım.
Kredili sistem okuyan, sınıf geçen, sınıfta kalan, yeni başlayan tüm öğrencileri kapsayacaktır. Kaldığınız dersler kredili sisteme göre yeniden düzenlenecek ve size her dönem farklı dersler olarak geri dönecektir.

haticeeeeeeee

Yeni Üye
Bölüm:
Sosyal Hizmetler
merhaba sosyal hizmetler 2. sınıfta güz döneminde kaç ders bahar dönemimde kaç ders vereceğiz

terdem

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
merhaba, neredeyse kendimi bildim bileli AÖ de kayıtlıyım, gerek kaldım gerek kaydımı dondurdum, tam hırs yapıp hepsini geçeyim derken şimdi de kredili sistem diye birşey çıkarttılar başımıza. işletme okuyorum. 2. sınıftaydım bütünlemeye 2 ders bırakarak 3.sınıf oldum. daha doğrusu öyle olduğumu düşünüyorum :) :) sınavlar bu hafta sonu ancak kalan 2 dersim için pek ümidim yok. bu durumda ben 3.sınıf oluyorum değil mi? yani bu konuda değieşen birşey yok? kayıt yenileme tarihlerim ne zaman olacak ve ders seçimi tarzında birşey yapacakmışım galiba. inanın o kadar cahil hissediyorum ki kendimi bu konuda :) ne yapmam gerekiyor bilmiyorum. yardımcı olabilrseniz gerçekten çok sevinirim ::) herkese başarılar

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Evet 3.sınıf dersleri ile birlikte kaldığınız dersleride alacaksınız. Kayıt yenilemeler 22 Ekim - 16 Kasım arasında yapılacaktır. Ders seçimini kayit.anadolu.edu.tr adresinden yapacaksınız. Ders seçimi yaptıktan sonra öğrenim ücretini vakıfbank'a yatıracaksınız.

sabina

Yeni Üye
Bölüm:
Uluslararası İlişkiler
Şimdi ben 1.sınıftayım ve alttan derslerim var bir üst sınıfa geçermiyim geçersem üstten ders eklenecek mi onlara..??

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Şimdi ben 1.sınıftayım ve alttan derslerim var bir üst sınıfa geçermiyim geçersem üstten ders eklenecek mi onlara..??
Kayıt yenilettikten sonra 2.sınıftan ders alabileceksiniz. Dersler yeni sisteme göre değişecek ve iki ayrı döneme göre ayarlanacaktır.

Gizgiz

Yeni Üye
Bölüm:
Dış Ticaret
Benim sorum şu:Ben Dış Ticaret 2. sınıf öğrencisiyim.Genel muhasebe alttan olmak üzere toplamda 6 dersten bütünlemeye girdim.Ve umutlu değilim.Kredili sistemde bu durum nasıl olacak?Sınıf tekrarı mı olur?Bilgisi olan varsa ve bilgilendirirse çok mutlu olurum :)

sibelyn

Yeni Üye
Bölüm:
Maliye
slmm ben maliye 2.sınıftayım ve 4 dersten kaldım geçtiğim dersleri yeniden alacakmıyım? ufff kafam iyice karıştı yaa :(

uamomoko

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
slm ben işletme 1. sınıf ogrencisiyim ve 2. senemde bütünlemeden 4 dersten kaldım yeni sisteme göre bir üst sınıfa gecebiliyormuyum ve 2 sene üst üste kalmıs oldugum için askerlik tecilim iptal olurmu? cevaplarsanız sevinirim tesekkürler....

Ayca_Guler

Forum Yöneticisi
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
slmm ben maliye 2.sınıftayım ve 4 dersten kaldım geçtiğim dersleri yeniden alacakmıyım? ufff kafam iyice karıştı yaa :(
Geçtiğiniz dersleri bi daha almayacaksınız tabii.. Kaldığınız dersler ve üstten seçeceğiniz dersleri alabilirsiniz.

Ayca_Guler

Forum Yöneticisi
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
Benim sorum şu:Ben Dış Ticaret 2. sınıf öğrencisiyim.Genel muhasebe alttan olmak üzere toplamda 6 dersten bütünlemeye girdim.Ve umutlu değilim.Kredili sistemde bu durum nasıl olacak?Sınıf tekrarı mı olur?Bilgisi olan varsa ve bilgilendirirse çok mutlu olurum :)

Eğer 1.sınıftan dersiniz yoksa 3.sınıftan ders alabileceksiniz.

Ayca_Guler

Forum Yöneticisi
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
slm ben işletme 1. sınıf ogrencisiyim ve 2. senemde bütünlemeden 4 dersten kaldım yeni sisteme göre bir üst sınıfa gecebiliyormuyum ve 2 sene üst üste kalmıs oldugum için askerlik tecilim iptal olurmu? cevaplarsanız sevinirim tesekkürler....

Askerlik kayıtlı olduğunuz müddetçe 29 yaşına kadar tecil oluyor. Kaldığınız derslerin yanında 2.sınıftanda ders alabileceksiniz.

dredg

Yeni Üye
Bölüm:
Uluslararası İlişkiler
bütünlemelerden sonra notlarımız tekrar kredili sisteme göre uygulanacığını söylüyorusunuz peki çan eğrisine göre notların ortalaması da alnıcak mı?

hacer41

Yeni Üye
tek dersten kaldım aciil yardım

arkadaşlar kamu 4.sınıf tek ders türkiye ekonomisinden kaldım :(
şimdi kredili sistemde ben napıcam tek dersten devam edicem.ders ekle sil yönetmi ile yeni dersler mi seçmem gerekiyor.biri söylesin lütfenn...

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara