Açıköğretimden bir şey olmaz diyenler bu haberi okusun

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN

Çocukluk döneminde ’büyüyünce ne olacaksın’ diye soranlara ’ev hanımı olacağım’ diyen Ülkü Erk, liseyi yarım bıraktı, evlendi- boşandı, yarım kalan lise eğitimini tamamlayıp üniversiteyi okuduktan sonra hostesliğe başladı. Ülkü Erk, büyük bir azimle başladığı pilotluk okulunu tamamladıktan sonra bugün Türkiye’nin ender sayıdaki kadın pilotları arasına adını yazdırdı.
Ülkü Erk, liseyi yarım bırakarak, mağazalarda tezgahtarlık yaparak iş hayatına atıldı. Uzun bir dönem tezgahtar olarak çalışan Erk, daha sonra kendi işini kurmaya karar verdi. Bir arkadaşının da desteği ve ortaklığı ile inşaat malzemeleri üzerine kendi işyerini açan Erk, liseyi dışarıdan bitirdikten sonra Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu.
Bir süre sonra işlerin ters gitmeye başlamasıyla verdiği çekler yüzünden hapis cezası alan Ülkü Erk, kısa süre cezaevinde kaldı. Maddi yönden çıkmazlar içinde olan genç kadın bu çok zor dönemde evlenmeye karar verdi. Düğünden sonra yurtdışında yaşamaya başlayan Erk, mutsuzluğu ve sorunları devam edince boşanmaya karar verdi ve yurda geri döndü. Yine işsiz ve mutsuz yeni bir hayata başlayan Ülkü Erk, o yıllarda Pegasus Havayolları’nın uçuş hostesliği sınavına girdi. Hiç beklemezken hosteslik sınavını kazanan Ülkü Erk için yeni bir hayatın kapıları böylelikle aralandı.

Çocukken iyi bir ev kadını ve anne olmayı isteyen Erk, hostesliğe başladıktan sonra göklerde görev yapmanın verdiği mutlulukla yeni hayal ve hedeflere yöneldi. Hosteslik yaptığı dönemde gökyüzüne aşık olduğunu hisseden Ülkü Erk, bir gün annesine "Pilot olacağım anne" dedi. Annesi bu sözler karşısında şaşkınlıkla hayal görmeye başladığını söylese de ne kadar kararlı olduğunu hissettirdi.

Eğitimin ilk aşamasını tamamladıktan sonra küçük pervaneli uçaklarda pilotluk yapan Erk, bu aşamada çalıştığı Pegasus Havayolları’ndan aldığı büyük destekle eğitimine Ankara’da devam etti. Burada ticari uçak pilot lisansı da alan Erk’in boşanma işlemleri de tam bu dönemde tamamlandı. Yorgun ama mutlu ve özgür olan Ülkü Erk, iki yıllık eğitim sonunda sınavlarında başarılı olarak ticari pilot lisansını da aldı.
Hostes olarak göklere tanışmasına vesile olan firması Pegasus Havayolları’nda bugün ikinci pilot olarak görevini sürdüren ve Boeing 737- 800 kullanan Ülkü Erk, çok büyük zorluklar içinde, her insan gibi inişli- çıkışlı bir yaşantısı olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Hayatın ’bitti’ dediği noktada, birşeyleri geride bırakıp tekrar başlamıştı benimkisi. İşsizlikle mücadele, kötü bir evlilik geçirmişken hostes olarak havayollarına başladım. Yurtdışında yaşamanın verdiği Fransızca ve İngilizce öğrenmek gibi kolaylıklar vardı. Daha sonra hosteslik yaparken pilot olmaya karar verdim. Yılmadan yoluma devam ettim ve yaklaşık bir yıldır Pegasus’ta ikinci pilot olarak görev alıyorum. İnşallah uzunca yıllar da bu işimi sürdürmek istiyorum. Pegasus Havayolları’nda eğitmenlerimiz, hocalarımızın çok büyük desteğini gördüm. Birçok firma bayan pilota çok sıcak bakmazken şirketimiz bize sahip çıktı. Çok memnun ve mutluyum."

mytar

Yeni Üye
güzel bir paylaşım olmuş birçok insan için rahatlatıcı ve azimlendirici bir başarı öyküsü

baadboy

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
yaptığı işin aöf ile bi alakasını göremedim. aöf de pilotluk varda bizmi okumadık :)

baadboy

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
yani benim demek istediğimde o normalde aöf liye bütün kurumlarda önyargılı davranılmakta

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Özellerde evet bu ayrımcılık var.
Ben kpss ye hazırlanıyorum ve aöf bitirmiş ögrtmen arkadaşlarım atandı yerleştiler ve görevinin başındalar
Ama üniverste bitince girdigin sınav önemli orda senin hangi üniden mezun olduguna degil aldıgın puana bakıyorlar.

baadboy

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
Özellerde evet bu ayrımcılık var.
Ben kpss ye hazırlanıyorum ve aöf bitirmiş ögrtmen arkadaşlarım atandı yerleştiler ve görevinin başındalar
Ama üniverste bitince girdigin sınav önemli orda senin hangi üniden mezun olduguna degil aldıgın puana bakıyorlar.
evet amacımız zaten kamuda bi yere girmek. puan aldıktan sonra olay biter. inş hepimiz hayalindeki işe kavuşuruz

sebboy

Yeni Üye
okuyan insan heryerde okur önemli olan istek azim ve çalışma bunlar olunca zaten başarı elde edilir

sondarbe

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
yaptığı işin aöf ile bi alakasını göremedim. aöf de pilotluk varda bizmi okumadık :)
Gercek mı İşletme mezunu pilot olabılıyormu_
saka saka arkadasa bende katılıyorum aöf le bır alakası yok bu konunun Ülkü Erk baska bır kursa gıdıp pılot olmus aöf okumayanda gıder pılot olur ,
Ama gercektende aöf okuyanların hakkını yıyorlar Bastan Sagma aof ten bırsey mı olur dıyorlar ama buna ınanıyorum kı aöf de okuyan bır suru yetenek var cunku acıktan okumak orgunden okumaktan daha zor gercektende ve bunu basarabılen ınsan sayısıda cok az aöf u herkez okur ama herkez mezun olamaz :)

roysroys

Yeni Üye
Bölüm:
Tarım Programı
???
Milyon bir şans oda bayan olduğu için kusura bakmayin ama istisnalar kayideyi bozmaz...!!!!!

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara