Aşçılık Önlisans Bölümü

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Anadolu üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Aşçılık Önlisans Bölümü

Programın Amaçları

Aşçılık Önlisans Programı turizm endüstrisinde özellikle gastronomi alanında mutfak, servis, yönetim ve insan ilişkileri konuları başta olmak üzere gerekli bilgi ve becerilere sahip nitelikli çalışan kazandırmayı, bu alanda yenilikleri takip edebilecek kişiler yetiştirmeyi ve bu alanda ihtiyaç duyulan insan kaynağını yetiştirmeyi amaçlamaktadır.Programa Kimler Kayıt Yaptırabilir?

Aşçılık Önlisans Programına Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan 2015 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile öğrenci kabul edilmektedir. 2015 YGS puan türlerinin en az birinden, 140 ve daha yukarı puan almış olanların 2015 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) tercih işlemlerinde kontenjan dâhilinde bu programa yerleştirilmesi halinde kayıt hakkı kazanmaktadırlar.Bu programa kayıt olabilmek Yeni Kayıt sayfasını inceleyebilirsiniz.Okutulan Dersler - AKTS Kredileri

Sınavların Değerlendirilmesi ve Ders Geçme

Sınavların değerlendirilmesi ve ders geçme sistemi "Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği" ile bu yönetmeliğin verdiği yetkiye istinaden hazırlanan "Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Eğitim-Öğretim ve Sınav Uygulama Usul ve Esasları" ve "Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakülteleri Bağıl Değerlendirme Esasları"na göre belirlenir.Sınavlar sayfasından;
  • Sınavların nasıl yapıldığı ve organizasyonu,
  • Sınavların hangi tarihlerde yapılacağı,
  • Sınava girmek için gerekli belgeleri ve sınavda uyulacak kuralların neler olduğu,
  • Sınav süreleri,
  • Sınavda sorulan sorular ve cevapların yayınlanması,
  • Sınav sonuçların ilan edilmesi,
  • Sınav sonuçlarına yapılacak itirazlar
hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.Ayrıca, sınavların değerlendirilmesinde kullanılan yöntemleri bilmek ve derslerinizden nasıl geçebileceğinizi öğrenmek için Ölçme ve Değerlendirme Sistemi sayfasından bilgi edinebilirsiniz.Mezuniyet Koşulları

Aşçılık Önlisans Programında 120 AKTS kredilik ders alıp, tüm dersleri başarı ile tamamlayan FF, YZ, DZ notu olmayan, Genel Not Ortalaması (GNO) en az 2,00 olan ve diğer yükümlülükleri yerine getiren öğrenciler mezun olabilirler. Bu kredilerin altında eksik kredi ile mezun olunamaz.Aşçılık Önlisans Programında mezuniyet koşullarını yerine getiren öğrenciler, “Açıköğretim Fakültesi Aşçılık Önlisans Programı Diploması” alırlar.Dikey Geçiş Olanakları

Aşçılık Önlisans Programından mezun olan öğrenciler, örgün öğretim yapan fakültelere dikey geçiş yapabilmeleri için ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girmeleri gerekmektedir.İş Olanakları

Aşçılık Önlisans Programını başarı ile tamamlayan mezunlar, turizm endüstrisinde konaklama, yiyecek-içecek, banket ve endüstriyel yemek hazırlama işletmelerinin mutfak ve servis başta olmak üzere ilgili birimlerinde çalışma olanağına sahip olabilmektedirler. Ayrıca programı başarı ile tamamlayan mezunlar ayrıca özel ya da devlet kurumlarının mutfak ve yiyecek-içecek ile ilgili birimlerinde çalışma imkânına sahiplerdir.

tlgdyg

Yeni Üye
Ben acikögretim meslek lisesi yiyicek icecek bolumnden mezunum. Universiteyide aciktan ascilik okumak istyrm. Ygs ye girdim fakat baraji gecemdm yinede aöf kayt yaptirabilirmiyim birde kayit yaptirmam icin tercih yapmam gerekiyomu yoksa diplomam yeterli olurmu ? Bana yardımci olursaniz cokk sevinirim tesekkurler simdiden.

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Tercihinizi yapacaksınız, Sınavsız Geçiş olarak yerleşme şansınız var. Yerleşirseniz o zaman kayıt olacaksınız.

knnlky

Yeni Üye
Bölüm:
İktisat
aftan yararlanarak lisans programından geçiş yapmak için ne gerekli kayıt yapacağım bu durumda nasıl yada tercihi nasıl yapacağım

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
aftan yararlanarak lisans programından geçiş yapmak için ne gerekli kayıt yapacağım bu durumda nasıl yada tercihi nasıl yapacağım
Af kapsamında daha önce okumakta olup bıraktığınız ama yeniden kayıt olarak okumaya devam edeceğiniz aöf bölümleri için 27 Nisan'a kadar üniversitenin aöf bürolarına başvuruda bulunmanız gerekiyordu. Bu başvuruyu yapmadıysanız kayıt hakkınız yok demektir. Bu başvuruyu yaptı iseniz kayıt işlemlerini 31 Ağustos 2015 Pazartesi - 08 Eylül 2015 Salı tarihleri arasında yapacaksınız. kayıt işlemelerinin detaylarını aşağıdaki linkten görebilirsiniz.
http://www.aofdestek.net/aof.kayit.islemleri/65234-acikogretim.fakultesi.2015.2016.kayit.tarihleri.islemleri.aciklandi.html

knnlky

Yeni Üye
Bölüm:
İktisat
nisandan önce başvuru yaptım lisans programı işletme ama
ben aşçılık bölümüne kayıt yaptırabilecekmiyim yada aşçılığa geçebilmek için hangi yolu izlemeliyim

tremendous

Forum Yöneticisi
Bölüm:
MEZUN
nisandan önce başvuru yaptım lisans programı işletme ama
ben aşçılık bölümüne kayıt yaptırabilecekmiyim yada aşçılığa geçebilmek için hangi yolu izlemeliyim
Aşçılık bolumu bu yıl yeni bir bolum oluğu için sadece YGS Sınavına girenler tercih edip, yerleşebilecekler maalesef.
Onun dışında alım bu yıl için sözkonusu değil.

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Maalesef İşletme ise İşletmeye kayıt olabilirsin. Bölüm değiştiremezsin.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara