Sınavsız İkinci Üniversite ile İstediğim Tüm Bölümlere Kayıt Yaptırabilir miyim?

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Sınavsız İkinci Üniversite ile İstediğim Tüm Bölümlere Kayıt Yaptırabilir miyim?

Sınavsız ikinci üniversite imkanı, okuduğu bölümle yetinmeyip daha fazlasını isteyenler için eşşiz bir fırsat. Hiç bir sınava girmeden, kontenjan sınırı olmadığı için yerleşememe sıkıntısı yaşamadan Aöf bölümlerine kaydolmak sınavsız ikinci üniversitenin başlıca özellikleri arasında.

Sınavsız İkinci Üniversite Nedir ?
Herhangi bir Üniversite bölümünde okuyan veya mezun olmuş öğrencilerin, ek hiç bir sınava gerek kalmadan, Akademik takvimde belirtilen tarihler arasında belirli yönergeleri izleyerek AÖF bölümlerine kayıt yaptırmalarına imkan sağlayan sistemin adıdır.

Kimler İkinci Üniversite İmkanından faydalanabilir ?
Tüm üniversite öğrencileri ve mezunları ikinci üniversite imkanından yararlanabilir. Önlisans mezunları veya öğrencileri açılan bölümlerden yalnızca önlisans bölümlere kayıt yaptırabilir, Lisans mezunları veya öğrenciler ise açılan bölümlerden ister önlisans isterlerse lisans bölümlerine sınavsız kayıt yaptırabilirler.

İstediğim AÖF bölümüne kayıt yaptırabilir miyim?
İkinci Üniversite ile ilgili bilinmeyen, belki de zamanında pek üstünde durulmayan noktalardan biri de bu. Bölümlere İkinci üniversite kapsamında öğrenci alımı, sadece her yıl Üniversite tarafından belirlenen bölümlere yapılmaktadır. Yani Açıköğretim fakültesinde açılan tüm bölümlere İkinci Üniversite kapsamında yerleşme imkanınız maalesef bulunmuyor. Örneğin Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Sosyal Hizmet Lisans bölümünü veya Çocuk Gelişimi önlisans bölümülerine Sınavsız İkinci Üniversite kapsamında kayıt yaptıramazsınız. Anadolu AÖF Sosyal Hizmet bölümü (şimdilik) sadece YGS ile öğrenci alımı yapmaktayken, Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi (ATA AÖF) Sosyal Hizmet Lisans bölümüne ise YGS sınavı dışında DGS ile de öğrenci alımı yapılmaktadır. Fakat bu sistem her yıl değişebilmektedir. Örneğin Yaşlı Bakımı ve Yönetim Bilişim Sistemleri bölümlerine 2015-2016 senesinde sadece YGS ile öğrenci alımı yapılırken, 2016-2017 yılında Sınavsız İkinci Üniversite kapsamında da öğrenci alımı yapılmaktadır.

Özetleyecek olursak, okumak istediğiniz Aöf bölümlerine öncelikli olarak hangi yollarla öğrenci alımı yapıldığına iyice bakmanızda fayda var.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara