Sınav kaygısını azaltmak için sınav öncesi yapılacaklar


Sponsorlu Bağlantılar


 1. Sınav kaygısını azaltmak için sınav öncesi yapılacaklar

  Sponsorlu Bağlantılar


  Sınav kaygısını azaltmak için sınav öncesi yapılacaklar


  Sınav kaygısını azaltmanın en temel yolu bilgi eksikliğini minimuma indirmek ve konulara olabildiğince hakim olmaktır.


  Kısa süre kaldığından bütün konuların tekrarını bu hafta ve üst üste yapmak bilgi depolamak yerine yoğun kaygılara sebep olabilir.


  Bir sınavın önemini öğrenci gözünde çok fazla büyüttüğü zaman, bu durum kaygısını daha da yükseltecektir. Öğrencinin hayatta alternatifler olduğunu unutmaması önemli.


  Kendilik değerinizin ölçüsü yaptığınız “doğru netler” değildir. Kim olduğumuza dair tanımlamalarımızı çok daha geniş bir açıdan bakarak yapmak çok önemlidir. Bu yüzden sahip olduğunuz diğer rollerinizi de düşünmeye çalışın. Kendinizi sadece öğrenci olarak düşünmek yerine aynı zamanda ailenizin erkek/kız çocuğu, arkadaş, müzisyen, sporcu vs. rollerinizi de düşünün.


  Sınavla ilgisi olmayan düşüncelerden uzak durmaya çalışılması önemlidir. Öğrencinin “ben bunu yapamam”, “bu sınavı geçemeyeceğim”, “sınavlarda hiçbir zaman başarılı olamadım”, gibi konuşmaların farkına varması ve bunların yerine daha pozitif, kendisini destekleyecek ifadeler düşünmesinde fayda var. Örneğin, “Bu sınava çok iyi hazırlandım.”, “Yapabileceğimin en iyisini yaptım.” gibi düşünceler kaygıyı azaltacaktır
  Sınav kaygısını azaltmak için sınav sırasında yapılabilecekler  • Bedeninizin gevşemesine izin verin. Kollarınızı iki tarafa doğru açın, gözlerinizi kapatın ve zihninizi olabildiğince boşaltın.

  • Başınızdan başlamak üzere, öncelikle alın ve kafatası bölgesindeki kaslarınızın yaklaşık 10 saniye boyunca iyice gerilmesini sağlayın. Daha sonra bu kaslarınız tamamen gevşetin. İki durum arasındaki farkı düşünün ve bu kaslarınızın daha da fazla gevşemesine konsantre olun.

  • Yaklaşık 30 saniyeden sonra aynı hareketleri, yüzünüzdeki, boynunuzdaki, kollarınızdaki, göğsünüzdeki, kısaca ayak parmaklarınıza kadar olan bütün kaslar için tekrarlayın.

  • Gevşemeye devam ederken, kendinizi en gergin ve kaygılı hissettiğiniz durumları gözünüzde canlandırın. Kaygı hissetmeye başladığınız an, canlandırmayı durdurun ve tekrar gevşemeye çalışın. Bu gevşeme ve canlandırma işlemini, canlandırma sırasında hiçbir kaygı hissetmeyinceye kadar tekrarlayın.

  • Kendinizi kaygılı hissettiğiniz zamanlarda, sık sık bu gevşeme tekniğini uygulayın

  Google+

  YouTube


 2. paylasımın ıcın tesekkurler ama bemım stresımı gecırmedı


 3. ama stres yapacak birsey yok çalişiyosun ztn sınavlarına gelen sorularıda stres yapmazsan dogru yaparsın ama stres yaparsan bıldıgın soruyu bıle yanliş yaparsın o yuzden kendınden emin ol sen yaparsin


 4. Güzel paylaşım. Sınava girecekler için güzel öneriler içeriyor. Ben hiç stres yapmam ama olsun :)


 5. bende cok stres var sınavlarda elım ayagım tıtrer tabı sınava calıstıysam calısmazsam sorulara bakar dururum rahat rahat


 6. bakmana gerek yok at gitsin:) mantıklı geleni ısaretle


 7. hepsı mantıklıysa


 8. yok ya kesın bırı mantıksız oluyo:)


 9. bı de bana sorrrrrrrrr


Sınav kaygısını azaltmak için sınav öncesi yapılacaklar Yer İstanbul , 34, TR incelenme 2471 kişi oylama: 4.5 / 5

vBulletin® Jelsoft Enterprises Ltd Copyright © 2017
www.aofdestek.net 2007-2015