Açıköğretim Sosyoloji Lisans Programı


Sponsorlu Bağlantılar


12311 ... SonSon
 1. Açıköğretim Sosyoloji Lisans Programı

  Sponsorlu Bağlantılar


  Açıköğretim Sosyoloji Lisans Programı

  (Sosyoloji Bölümü Çıkmış Sorular)AÖF SOSYOLOJİ ÇIKMIŞ SINAV SORULARI VE CEVAPLARI İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

  Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi, Sosyoloji Lisans programı 2009 yılında açılmıştır. Açıköğretim Sosyoloji bölümünün amacı, sosyoloji ile ilgilenen ve örgün eğitime devam etme olanağı olmayan öğrencilere sosyoloji eğitim dalında yükseköğretim imkanı sunmaktır.

  Açıköğretim sistemiyle Sosyoloji bölümünü tercih eden öğrencilerin lokal ve global düzeydeki toplumsal değişmeleri anlayabilmeleri ve belli başlı sosyal problemleri çözümlemeleri gerekmektedir.
  Sosyoloji lisans programında çağın gerektirdiği kuramsal ve uygulamalı bilgiler öğrencilere aktarılarak düşünen, sorgulayan, eleştiren ve toplumsal refahın gelişimine katkıda bulunan uzman sosyologlar yetiştirilecektir. Aşağıda açıköğretim

  Sosyoloji bölümünü tanıtan bilgileri bulabilirsiniz.  Eğitim Sistemi
  Sosyoloji Lisans Bölümü kredili sistemde uzaktan eğitim metodu ile eğitim vermektedir. Yılda 2 ayrı dönemde ( Güz ve Bahar Dönemleri ) eğitim sürmektedir. Her dönem 1 ara sınav ve 1 dönem sonu sınavı yapılmaktadır. Her dönem farklı kitaplar dağıtılmaktadır. Sınavlar Tüm Türkiye’de ve yurtdışında çeşitli merkezlerde çoktan seçmeli test usulü ile yapılmaktadır. Kitaplar aöf bürolarınca dağıtılmakta ayrıca e-kitap olarak üniversitenin sitesinden ulaşılabilmektedir.


  Kimler Kayıt Yaptırabilir?
  Sosyoloji Lisans Programını ( 4 yıllık ), YGS sınav sonucuna göre 140 veya üzeri almış olan her aday tercih edebilir. Tercih sonuçlarına göre yerleşen adaylar üniversitenin belirlediği takvime göre kayıt yaptırmaktadır.

  Sınavsız ikinci üniversite kapsamında, yükseköğretime kayıtlı olan öğrenciler ( örgün veya açıköğretim ) ya da herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar YGS sınavına katılmadan kayıt tarihleri içerisinde direk kayıt olma hakkına sahiptirler.

  Dikey Geçiş kapsamında, Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Fakültesinin önlisans programlarından mezun olan öğrenciler Sosyoloji lisans bölümlerinin 3.sınıfına direk kayıt olma hakkına sahiptirler.
  Sosyoloji Bölümü Azerbaycan ve Batı Avrupa Programları dahilindedir.


  Sosyoloji Azerbaycan Programları Kayıt Esasları
  Anadolu Üniversitesi Azerbaycan Programlarına kayıt yaptırabilmek için adayların, Azerbaycan Cumhuriyeti vatandaşı ve en az lise veya dengi bir okuldan mezun olmuş olmaları gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti veya diğer ülke vatandaşı olanların ise bu programla kayıt olabilmeleri için Azerbaycan Cumhuriyeti’n de en az üç ay süreli geçerli oturma iznine sahip olmaları gerekmektedir.
  Kesin kayıt başvurusuyla ilgili temel koşullar şunlardır:

  1. Azerbaycan Cumhuriyeti veya Azerbaycan’da yerleşik Türkiye Cumhuriyeti veya diğer ülke vatandaşı olanlar.
  2. Azerbaycan’da Türkiye’de veya diğer ülkelerde Türk Eğitimi Sistemi’ne göre lise veya dengi bir okulu bitirenler ya da kesin kayıt süresinde bitirecek olanlar(sınavı kazanan adaylar, kesin kayıt sırasında bu durumlarını belgelendirmek zorundadır) Azerbaycan veya diğer ülkelerde aldıkları eğitimin Türkiye’deki lise veya dengi okul mezunu olduğunu Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliğinden alacakları denklik belgesi ile onaylatanlar.
  3. Üniversitemiz tarafından Azerbaycan’daki sınav merkezlerinde yapılan Azerbaycan Öğrenci Seçme Sınavı’nı kazananlar.
  4. Öğrenim bedelini karşılayanlar.
  5. Öğrenci kaydı için gerekli olan ve kesin kayıt sırasında istenecek diğer belgeleri sağlayanlar(Üniversite tarafından gönderilecek kesin kayıt bilgi formu, adayların lise veya dengi okul mezunu olduklarına ilişkin diploma veya denklik belgesi, Türk Yükseköğretim Mevzuatında öngörülen şekilde çektirilmiş altı adet vesikalık fotoğraf, öğrenim giderlerini ödeme makbuzu, üniversite tarafından gönderilecek bilgi formu gibi) kayıt yaptırabilir.


  Batı Avrupa Programları Kayıt Esasları
  Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika, Avusturya, İsviçre, İngiltere, Norveç, Danimarka, Finlandiya gibi Avrupa ülkelerinde geçerli oturma iznine sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatanşlarının Anadolu Üniversitesi Batı Avrupa Programlarına kayıt yaptırabilmek için geçerli oturma izinlerinin kesin kayıt süresi içinde de devam etmesi veya öğrenime başladığında yukarıda belirtilen bu ülkelerden birinde ikâmet etmek üzere Türkiye’den bu ülkelere gidecek olanlardan,
  1. T.C. vatandaşı olan (Yabancı öğrenci kontenjanı bulunmaktadır),
  2. Lise veya dengi bir okulu bitiren veya kesin kayıt süresinde bitirecek olan (sınavı kazanan adaylar, kesin kayıt sırasında bu durumlarını belgelendirmek zorundadır),
  3. Üniversitemiz tarafından Avrupa’daki sınav merkezlerinde yapılan Giriş Sınavı’nı veya Türkiye’de ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından yapılan ÖSS (Öğrenci Seçme Sınavı)’nı kazananlar.
  4. Öğrenim bedelini karşılayanlar.
  5. Öğrenci kaydı için gerekli olan ve kesin kayıt sırasında istenecek diğer belgeleri sağlayan (Üniversite tarafından gönderilecek kesin kayıt bilgi formu, adayların Türkiye Cumhuriyeti Lise veya dengi okul mezunu olduklarına ilişkin diploma veya denklik belgesi, Türk yükseköğretim mevzuatına göre çekilmiş dört adet vesikalık fotoğraf, öğrenim giderlerini ödeme makbuzu, üniversite tarafından gönderilecek bilgi formu, askerlikle ilişkisi bulunanların askerlik tecil belgeleri gibi) herkes kayıt yaptırabilir.


  Özel Koşullar
  Sosyoloji Lisans Programına özel kayıt koşulları bulunmamaktadır.


  Kontenjan Sınırlaması ve Taban Puanları

  101010819 Sosyoloji
  Kontenjanı: 5125, 2015’te yerleştirilen :5125, Taban Puanı: 249,84


  Sosyoloji Bölümü Diploması
  Sosyoloji Lisans Programını tamamlayanlar 4 yıllık lisans diploması almaktadırlar. Diplomada Açıköğretim Fakültesi Sosyoloji Lisans Programı yazmaktadır.

  Açıköğretim Sosyoloji Bölümü Diploması


  Sosyoloji Bölümü Mezunlarının Olanakları.
  Mezunlar başta araştırma şirketlerinde araştırmacı ve büyük şirketlerde insan kaynakları uzmanı olmak uzere özel ve kamu sektöründe çalışabilirler.
  Ülkemizde sosyologlar üniversitelerde öğretim üyesi olarak ve DPT, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı, Orman, Tarım ve Köy İşleri Bakanlıkları, TRT ve kamu iktisadi kuruluşlarında uzman, danışman ve araştırmacı olarak çalışmaktadırlar. Türkiye gibi hızlı bir toplumsal değişme ve gelişme sürecinde bulunan bir ülkede,toplum planlaması ve yapılan hizmetlerin sonuçlarının izlenmesi için sosyologların çalışmalarına gereksinme vardır ve bu giderek daha iyi anlaşılmaktadır.


  Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
  Bu bölümde okuyan öğrencilerin sözel akıl yürütme yeteneğine sahip, toplumsal olaylara meraklı, araştırma ve inceleme yapmaktan hoşlanan, olaylar arasında bağlantılar kurabilen, başkaları ile iyi iletişim kurabilen kimseler olmaları gerekir.


  Ders Listesi İçin TIKLAYIN (Sosyoloji Ders Listesi ve Ara Sınav Üniteleri)

  Ders Kodları için TIKLAYIN (Aöf Sosyoloji Bölümü Ders Kodları)  Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Sosyoloji Lisans Programını sizlere tanıtmaya çalıştık. Aklınıza takılan soruları konunun altına yorum olarak yazarsanız elimizden geldiğince cevaplamaya çalışırız.

  Tanıtım Kaynağı :
  Acikogretim.me

  Google+

  YouTube


 2. slm yeni üyeyim aöden sosyoloji ve türk dili arasında karaasız kaldım acaba hangisini yazmam daha iyi olur?ilerisi için hangisi daha avantajlı acaba her ikisi içinde formasyon alıp ögretmenligine geçiş yapmak istiyorum...


 3. ben de yeni üye oldum arkadaşım,senin gibi sosyoloji ve türk dili ve edebiyatı arasında kaldım ama türk dili ve edebiyatı için yüksek lisans yapabilirler diye bi ibare olmadığı için sosyolojide karar kıldım.yoksa amacım türkçeydi Eğitim Fakültesi kazanmış ve kayıt dondurmuş biri olarak türkçe hep gözümde kaldı çünkü


 4. selamlar 2 yıllık aof sosyal bilimler bölümünden sosyoloji ya da sosyal hizmetler bölümüne sınavsız geçiş hakkımız varmı acaba bi bilginiz varsa paylaşırsanız çok sevinirim


 5. beyazshaman Nickli Üyeden Alıntı: selamlar 2 yıllık aof sosyal bilimler bölümünden sosyoloji ya da sosyal hizmetler bölümüne sınavsız geçiş hakkımız varmı acaba bi bilginiz varsa paylaşırsanız çok sevinirim


  Selamlar , Hayır söylediğiniz bölümlere geçiş hakkınız bulunmamaktadır;)


 6. herkese selam


 7. slm yeni üyeyim, aöfde sosyolojinin açılacağını duyduğumda çok sevindim ve tercihlerde hiç tereddütsüz sosyolojiyi seçtim. geleceğin sosyologlarına başaralılar.


 8. turk dılımı yoksa sosyolojımı karasız kaldım hangısı daha koly derslerın tesekkurler....:o


 9. ben kamu yönetiminden türk dili veya sosyolojiye geçebilirmiyim bilen varmı


 10. Linsey Nickli Üyeden Alıntı: Selamlar , Hayır söylediğiniz bölümlere geçiş hakkınız bulunmamaktadır;)
  selamlar arkadaşlar,

  ben de bu sene sosyal bilimler tercih ettim ve açık öğretimde sosyoloji bölümünün açıldığını yeni fark ettim. sosyolojiye geçiş hakkı verilecek mi diye ÖSYM'yi aradığımda henüz net birşey olmadığını öğrendim. belki 2010 ÖSS'ye tekrar girerim diye düşünüyorum


12311 ... SonSon
Açıköğretim Sosyoloji Lisans Programı Yer İstanbul , 34, TR incelenme 133409 kişi oylama: 4.5 / 5

vBulletin® Jelsoft Enterprises Ltd Copyright © 2017
www.aofdestek.net 2007-2015