Açıköğretim Uluslararası İlişkiler Lisans Programı


Sponsorlu Bağlantılar


12 SonSon
 1. Açıköğretim Uluslararası İlişkiler Lisans Programı

  Sponsorlu Bağlantılar


  Uluslararası İlişkiler Bölümü

  (Uluslararası İlişkiler Bölümü Çıkmış Sorular)AÖF ULUSLARARASI İLİŞKİLER ÇIKMIŞ SINAV SORULARI VE CEVAPLARI İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

  Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü Lisans programı, 2009 yılında açılan bir bölümdür. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünün amacı, öğrencilerine kazandırmayı amaçladığı temel bilgi, beceri ve yetkinlikler arasında; bölgesel ve global düzeydeki siyasi, tarihi, toplumsal ve ekonomik gelişmeleri değerlendirmek; devletlerin ve milletler arası organizasyonların birbirleriyle olan ilişkilerini açıklamak; milletler arası işbirliklerini ve milletler arası sorun çözme mekanizma ve yöntemlerini tanımak yer almaktadır. Bölümün amacı mezunlarının alanla ilgili kavramsal çerçeve ve kuramsal yaklaşımlara hakim, globalleşmenin ve milletler arası ilişkilerin karmaşık dinamiklerini dikkate alarak, çok boyutlu değerlendirme yeterliliğine sahip olmalarıdır. Bu bölümde, diplomatik hizmet kurumlarında, milletler arası organizasyonlarda, sivil toplum kuruluşlarında, çok uluslu şirketlerde ve kamu kurumlarının milletler arası birimlerinde görev yapabilmek için gerekli donanımı sağlayacak bir öğretim programı sunulmaktadır. Mezunlar ayrıca, Uluslararası İlişkiler alanı ve ilgili diğer alanlarda yüksek lisans ve doktora programlarına da başvurabilirler. Öğrencilerin enternasyonel ilişkileri anlayabilen, açıklayabilen ve yorum yapabilen, en az bir yabancı dili iyi bilen, analitik düşünebilen, küreşelleşme sürecinin dinamiklerine uyum sağlayabilen, yaşam boyu öğrenme bilincine sahip bireyler olarak yetiştirilmesi hedeflenmektedir. Aşağıda açıköğretim Uluslararası İlişkiler bölümünü tanıtan bilgileri bulabilirsiniz.


  Eğitim Sistemi
  İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Lisans Bölümü kredili sistemde uzaktan eğitim metodu ile eğitim vermektedir. Yılda 2 ayrı dönemde ( Güz ve Bahar Dönemleri ) eğitim sürmektedir. Her dönem 1 ara sınav ve 1 dönem sonu sınavı yapılmaktadır. Her dönem farklı kitaplar dağıtılmaktadır. Sınavlar Tüm Türkiye’de ve yurtdışında çeşitli merkezlerde çoktan seçmeli test usulü ile yapılmaktadır. Kitaplar aöf bürolarınca dağıtılmakta ayrıca e-kitap olarak üniversitenin sitesinden ulaşılabilmektedir.


  Kimler Kayıt Yaptırabilir?
  Uluslararası İlişkiler Lisans Programını ( 4 yıllık ), YGS sınav sonucuna göre 140 veya üzeri almış olan her aday tercih edebilir ( yerleşmek İçin Kontenjan Dahilinde Olmak Gerekli ). Tercih sonuçlarına göre yerleşen adaylar üniversitenin belirlediği takvime göre kayıt yaptırmaktadır.

  Ayrıca sınavsız ikinci üniversite kapsamında, yükseköğretime kayıtlı olan öğrenciler ( örgün veya açıköğretim ) ya da herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar YGS sınavına katılmadan kayıt tarihleri içerisinde direk kayıt olma hakkına sahiptirler.

  Dikey Geçiş kapsamında, Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Fakültesinin önlisans programlarından mezun olan öğrenciler İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler lisans bölümlerinin 3.sınıfına direk kayıt olma hakkına sahiptirler.


  Özel Koşullar
  İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Programı Lisans Programına özel kayıt koşulları bulunmamaktadır.


  Kontenjan Sınırlaması ve Taban Puanları

  101010837 Uluslararası İlişkiler Kontenjanı: 5125, 2015’te yerleştirilen :5125, Taban Puanı: 218,91

  Ek yerleştirme Kontenjanı:1537 , Ek yerleştirme sonucuna göre yerleşen: 728, Ek yerleştirme Taban Puanı : 218,92


  Diploma
  Uluslararası İlişkiler Lisans Bölümüne tamamlayanlar 4 yıllık lisans mezunu statüsünde olacaklardır. Diploma üzerinde İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü şeklinde yazılacaktır, açıköğretim ibaresi bulunmamaktadır.

  Aöf İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Diploması


  Uluslararası İlişkiler Mezunlarının İş İmkanları Nelerdir?

  Bölüm mezunları, kamuda, uluslararası kurum ve şirketlerde ve özellikle Dış İşleri Bakanlığı ve merkezi kamu yönetiminin birçok kuruluşunun dış ilişkiler birimlerinde görevler alabildikleri gibi, yüksek lisans ve doktora programlarına devam ederek akademik kariyer de yapabilirler.

  Mezunlar aynı zamanda Türkiye’de başta Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Maliye ve Turizm Bakanlıkları olmak üzere, Milli İstihbarat Teşkilatı, Dış Ticaret ve Hazine Müsteşarlıkları, Avrupa Birliği Genel Sekreterliği ile üniversitelerde görev alabilirler. TOBB-ETÜ mezunları bu görevleriyle Türkiye’yi dünyada temsil ederken, aynı zamanda aldıkları dünya çağında eğitim ve yabancı dil seviyeleri ile NATO, Birleşmiş Miletler, IMF, Dünya Bankası ve Avrupa Birliği uluslararası kuruluşlarda da görev yapabilirler.

  Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
  Bu bölümde okuyan öğrencilerin düşüncelerini söz ve yazı ile en etkin biçimde iletebilen, tarih, sosyoloji, psikoloji, hukuk, ekonomi alanlarına ilgi duyan, en az bir yabancı dili iyi bilen, insan ilişkilerinde başarılı kimseler olmaları gerekir.  Ders Listesi İçin (Aöf Uluslararası İlişkiler Bölümü Ders Listesi)TIKLAYIN

  Ders Kodları İçin
  (Aöf Uluslararası İlişkiler Bölümü Ders Kodları)TIKLAYIN

  Google+

  YouTube


 2. Merhaba Dpu de 2 yıllık okuyorum, Aöf te 2 . oniyi okumak ıstıyorum sınavsız , bu bolum bu sene acıldı Bu boLume kayıt yapma sansım varmı bu sene ?


 3. Bir sorum olacaktı. Şuan bir üniversitede okumaktayım ve 2. üniversite olarak bu bölümü yazmayı düşünüyorum. bölümümde bu derslerin bazılarını gördüm. Acaba okulumdan aldığım not dökümü ile bu derslerden geçmiş sayılır mıyım? Yoksa yeniden mi göreceğim bu dersleri?


 4. örgün eğitim görüyosanız bu bölüme yazılabilirsiniz ama a.ö.f. okuyosan bölüme yazılamasssın......... ne yazıkkii...


 5. etoilea1 Nickli Üyeden Alıntı: örgün eğitim görüyosanız bu bölüme yazılabilirsiniz ama a.ö.f. okuyosan bölüme yazılamasssın......... ne yazıkkii...
  Şuan Marmara Üniversitesinde okuyorum son senem ve aöf de düşündüğüm bölümdeki biçok dersi fakültemde aldım bunlardan muaf olacakmıyım bunu soruyorum


 6. camura Nickli Üyeden Alıntı: Şuan Marmara Üniversitesinde okuyorum son senem ve aöf de düşündüğüm bölümdeki biçok dersi fakültemde aldım bunlardan muaf olacakmıyım bunu soruyorum
  malesef arkadaşım gördüğün derslerden muaf olamıyorsun.


 7. evet muaf olamıyosun !!! ne yazıkkii..


 8. iyi günler.örgün lisans mezunuyum sağlıkçıyım.bu bölümü okumak istiyorum ama dersler zorluyor mu.


 9. merhaba ben yeni ilgilenmeye başladım açık öğretimle de, bu bölüm sadece anadolu üni. bünyesinde mi var? bir de harç ücreti ne kadar oluyor? ekstra ücret gerekiyor mu harç dışında? teşekkürler.


 10. fztmaster Nickli Üyeden Alıntı: iyi günler.örgün lisans mezunuyum sağlıkçıyım.bu bölümü okumak istiyorum ama dersler zorluyor mu.
  Yok kardeşim çalıştıktan sonra zor diye birşey yok en azından matematik zorlamıyo diğerlerinede çalışır yaparsın


12 SonSon
Açıköğretim Uluslararası İlişkiler Lisans Programı Yer İstanbul , 34, TR incelenme 77181 kişi oylama: 4.5 / 5

vBulletin® Jelsoft Enterprises Ltd Copyright © 2017
www.aofdestek.net 2007-2015