AİDS için ücretsiz danışmanlık

BospHoruS

Özel Üye
11 noktada HIV/AIDS için gönüllü danışmanlık ve test merkezleri kuruldu.

Türkiye HIV/AIDS Önleme ve Destek Programı kapsamında, ilk etapta Ankara, İstanbul, İzmir ve Trabzon'da 11 yerde, şüphe taşıyan herkesin ücretsiz ve isim vermeden bilgi ve danışmanlık alabileceği, dilerse test yaptırabileceği gönüllü danışmanlık ve test merkezleri kuruldu.

Halkın kronik hastalıklar konusunda bilinçlendirilmesini de amaçlayan merkezlerde, test sonuçlarına göre gerekli yönlendirmeleri yapacak uzmanlar, arzu eden kişilere koruyucu malzeme, broşür ve kitapçık gibi materyalleri de sunacak.

Sağlık Bakanlığı ve Küresel Fon arasında imzalanan anlaşma çerçevesinde, Temmuz 2005'te hayata geçirilen Türkiye HIV/AIDS Önleme ve Destek Programı kapsamında kurulan merkezlerin ilerleyen yıllarda Türkiye geneline yaygınlaştırılması planlanıyor.

Merkezler, Ankara'da Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Semt Polikliniği, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İstanbul Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi İnfeksiyon Hastalıkları Kliniği, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği, Beşiktaş ve Şişli belediyelerinin Sağlık İşleri Müdürlüğü, İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, AIDS'le Mücadele Derneği ve Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hizmet verecek.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,417
Kullanıcılar
90,724
Son üye
Glassdfl