Aöf Eleştiri Tarihi Dersi / ÜNİTE-7 / Soru-Cevap Şeklinde Notlar

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Katılım
9 Şub 2011
Mesajlar
5,875
Tepkime puanı
22
Puanları
38
Bölüm:
İşletme
Şehir:
Bursa
Aöf Eleştiri Tarihi Dersi / ÜNİTE-7 / Soru-Cevap Şeklinde Notlar


-1952-57 dön. eleştirilerinde genellikle nesnel bir yol izleyen isim kimdir?
Nurullah Ataç


-Nurullah Ataç eleştirmenliğe nasıl başlamıştır?
Göl Saatleri ni eleştirerek.


-Ataç'ın eleştiri anlayısı nedir?
Ona göre, kurallar koymak ve hüküm vermek eleştirmenin görevi değildir


-Edb tarihi edebi eleştiri ve estetiğin sınırlarının birbiriyle karıstıgı ve her üç alan birer disipline dönüştüğünde eleştiri ile ilgili karısıklıgın ortadan kalkacağı fikrnde olan isim kimdir?
Sabahattin Eyüboğlu


-Resimli Şark ta çıkan Bizde Niçin Münekkid Çıkmıyor? adlı yazısında sanatkarın bellı bir toplumun ürünü olması gibi, eleştirmen de aynı belırlı ortak özellıkler etrafında kümelenmş toplumun ürünüdür görüşünü savunan isim kimdir?
Sadri Ertem


-Perşembe dergisinde çıkan "Tenkit Yoklugu, Edebiyatta Tenkit, Tenkit Ne Demektir" adlı yazılarında eleştiri yoklugunu bilim anlayısının yeterınce oturmamıs olmasına baglayan ısım kımdır?
İbrahim Alattin


-Edebiyatcılarımız ve Türk Edb adlı kıtabında orta yollu bir eleştiri anlayısından yana olan, kesın prensipleri bulunan dogmatik eleştiriyi de bilimsel bir katılıkla sanata ve edebıyata yaklaşan pozitivist eleştiriyi de sıkıcı bulan isim kimdir?
M. Behçet Yazar


-Marmara dergisinde yazmıs oldugu Tenkit ve Münekkit yazısında iyi bir eleştirmenin, katılan olmasa dahi her turlu düşünceye saygının gösterildiği bir ortamda gelişecegını düşünen isim kimdir?
M.Faik Özsoy


-Yücel dergisinde cıkan Edebi Eser ve Edebi Tenkit isimli iki yazısında ve Edebiyatımızın Asıl Noksanı adlı diger yazısında eleştiriyi edb.mızın önemlı br eksıklıgı olarak gören isim kimdir?
Orhan Burian


-Arzu edildiği ölçüde bir eleştirinin ve eleştirmenin var olup olmadıgı etrafındaki tartışmalar hangı gazete ve dergilerde varlıgını sürdürmüştür?
Ulus, Haber, Cumhuriyet, Varlık


-Akşam gazetesinde çıkan Edebiyatımızda Tenkit isimli yazısında eleştirinin çerçevesinin bizde tam belirlenmediğini savunan isim kimdir?
Hasan Ali Yücel


-Yeni Adam'da çıkan Teşkilatsız Edebiyat yazısında inkılap edebiyatının yenı ınsanı her nerede olursa olsun bütünüyle kavrayıp anlatması gerektiğini savunan isim kimdir?
İsmail Hakkı


-Milli ve milli edb konusunda fikir beyan edenler kımlerdır?
Kazım Nami,Hasan Ali,Yahya Kemal,Fuad Köprülü


-Ülkü dergisindeki Türk Edebiyatına Bir Bakış yazısında Türk edb nın bütünüyle milli edb oldugunu savunan ısım kımdır?
Kazım Nami


-1928de yayımladıkları Yedi Meşale ortak kitabında şiiri sunilikten ve soluk duygulardan kurtarmak, yeni, canlı, samimi olmak nıyetınde olduklarını belirterek edb dunyasına kendılerını tanıtan topluluk?
Yedi Meşaleciler


-Resimli Ay dergisinde yayımlanan Putları Kırıyoruz adlı yazı kime aittir?
Nazım Hikmet


-1930da Görüş dergisinde çıkan Şiir Hakkında yazısında şiirin amacının kendisi oldugunu; kendsinde baslayıp kendısınde bittiğini söyleyen isim kımdır?
Ahmet Hamdi Tanpınar


-Bu dönemdeki tek kurumsal çalışma olan Roman ve Hikaye adlı eser kıme aittir?
Nahit Sırrı


-Vakit gazetesinde çıkan Tenkit Niçin Mi? yazısında bilgisizce eleştiri yazanlardan şikayetcı olan isim kimdir?
Muhsin Ertugrul


-Edebi Yeniliğimiz adlı kıtabında Abdulhak Hamit'i eski edb.ın etkısını tümüyle kıran ve milli edebiyata kadar butun edebi dönemlerimizi etkıleyen bir şair olarak kabul eden isim kimdir?
İsmail Habib.


-1933te Milliyet'te çıkan Yahya Kemal isimli iki serilik yazısında öncelikle onun bir şair olmayıp şiiri iyi anlamış adam oldugunu, buyuk bir şair olmayıp büyük bir usta oldugunu kabul eden isim kimdir?
Nurullah Ataç


-Yedigün'de yazmış oldugu Mehmet Akif yazısında onun şiirini bireyin değil de toplumun emrine vermesini öven ve eserlerinin nitelik ve nicelik bakımından edebıyatmzı aştıgını söylyen isim kimdir?
Faruk Nafiz


-Bu dönemde Sabahattin Ali'nin hangi eseri eleştiri yazılarına konu olmustur?
Kuyucaklı Yusuf


-Kazım Nabi hangi romanı ilk orjinal roman kabul eder?
Yaban


-Dil devriminin bir manevi devrim oldugunu kabul eden isim kimdir?
Reşar Feyzi


-Eleştiride etkili olan ve sistematik eleştiri anlayısını bir anlamda Türk edebiyatında kuran kişi kimidr?
Mehmet Kaplan


-Ulus'ta çıkan Tenkide ve Tenkitçiye Dair yazısında eleştirmeni sahte değerlerin sahte ışıklarını söndürüp gerçek değerleri bulundukları karanlıktan çekip çıkaran kişi olarak tanımlayan isim kimdir?
Suut Kemal Yetkin


-Eleştirmeden Önce aslı eserınde henüz eleştirinin basında oldugumuzu,bir aşama kaydettikten sonra ancak ortak bir eleştiri dili kurabılecegmzı savunan kişi kimdir?
Hüseyin Cöntürk


-Valery den hareketle,sanat eserinin dısarıda bir amaca yönelmiş bir ürün olmayıp sanatçınınkendi zeka ve iradesiyle bir yaratım oldugu dusuncesinde olan isim kimdir?
Mehmet Kaplan


-Boğaziçi'nde kalıp Anadoluya gitmeyen edebıyatımızın kabahatinin dışarıdan getırılen düşünce hareketlerı olmadıgını savunan kişi kimdir?Melih Cevdet


-1939-1960 yılları arasında Türk şiirinin konusu nelerdir?
Bu dönemde şiirin ve şairin amacından şiirde eski yenı konusuna, şiirde ideoloji, hece aruz problemi, şiirin şekli gibi şiir üzerine teorik tartısmaların yanı sıra öykü ve romanın işlevi, milli bir romanın nasıl olması gerektiği gibi konular ele alınmıştır


-Roman ve öykünün toplum sorunlarına yönelmesi gerektiğini savunan iisim kimdir?
Suat Derviş

HAZIRLAYAN: Seda ÖZBAY

 

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
19,427
Mesajlar
150,243
Kullanıcılar
90,403
Son üye
ÖMER AYKUT
Üst