Aöf Maliyet Muhasebesi Dersi 7.Ünite Ders Notları

tremendous

Forum Yöneticisi
Bölüm:
MEZUN
Aöf Maliyet Muhasebesi Dersi 7.Ünite Ders Notları

SAFHA MALİYETİ SİSTEMİNE İLİŞKİN GENEL BİLGİLER, TEMEL ESASLAR VE İŞLEYİŞ

Büyük miktarlarda, yığın hâlinde ve benzer (homojen) mamuller üreten işletmelerde, üretim maliyetlerinin
hesaplanabilmesi için safha maliyeti sistemi kullanılmalıdır. Safha kavramı yerine kimi zaman “evre” kavramı da
kullanıldığı için sistem de “evre maliyeti sistemi” olarak da adlandırılmaktadır. “Safha” özel bir amaca ulaşmak için
birbiri ile bağlantılı olarak çalışan faaliyetlerin gerçekleştiği üretim yerleridir.
Safha (Evre) Maliyeti Sisteminin Tanımı
Safha (Evre) maliyet sistemi”;bir veya birbirine benzeyen birkaç mamulün bir arada ve birbirini izleyen aşamalarda
yığın ya da kitlesel olarak üretildiği işletmelerde,maliyetlerin safhalar (maliyet yerleri veya evreler) itibarıyla biriktirilerek
hesaplandığı bir sistemdir.
Safha (evre) maliyet sistemi”; tek tip ya da benzer mamullerin sürekli olarak yığın hâlinde üretilmeleri söz konusu
olduğunda, üretim eylemlerinin niteliğine göre, birim ve toplam mamul maliyetinin belirlenmesinde kullanılan, fiilî ve
standart maliyet uygulaması söz konusu olan bir maliyet hesaplama sistemi olarak da ifade edilebilir.
Safha (evre) maliyet sistemi; üretimin birbirine paralel ve zincirleme olarak bağlı safhalarda gerçekleştiği, devamlı
olarak ve kitlesel bir tek ya da birkaç mamulün üretildiği işletmelerde kullanılmaktadır.
*******Safha maliyeti sisteminde; üretim faaliyetleri, sırasında maliyetlerin toplanması ve toplanan maliyetlerin o dönem
üretilen mamul miktarına bölünerek birim maliyetlerin hesaplanmasında “zaman” ve “yer” ölçütleri büyük önem
taşımaktadır.
Buradaki “safha” kavramı, “Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği Tekdüzen Hesap Planı’nda “Esas Üretim Gider
Yeri” olarak ifade edilmiştir. Her safhanın toplam üretim maliyeti,o safhada üretilen toplam birime bölünerek, birim
maliyet saptanır ve buna “Birim Eş değer Mamul Maliyeti (BEDMM.)” denir. Bir mamulün ancak birçok safhada işlem
görerek nihai mamul (tamamlanmış mamul) hâline gelmesi nedeniyle,önceki safhalardan devralınan maliyetlerin de
dikkate alınarak o safhanın toplam üretim maliyeti hesaplanmaktadır. Eğer maliyetler tek bir safha için hesaplanacak
ise tek safhalı, birden fazla safha için hesaplanacak ise çok safhalı, maliyet hesaplama teknikleri uygulanacaktır.
Safha maliyeti sisteminde; direkt ilk madde ve malzemeye şekil veren direkt işçilik ve genel üretim maliyetleri
“şekillendirme” ya da “dönüştürme” maliyeti olarak tek bir maliyet unsuru olarak ifade edilebilmektedir.
Safha (Evre) Maliyet Sisteminin Özellikleri
• Safha maliyeti sistemi, mamullerin kitleler hâlinde üretildiği ve genellikle birbirini izleyen safhaların yer aldığı
işletmelerde kullanılmaktadır.
• Safha maliyeti sisteminde tüm mamullerin maliyetlemesi bir ortalamadan ibarettir. Başka bir ifade ile üretim maliyeti
ortalama olarak hesaplanmaktadır.
• Safha maliyeti sisteminde; arıza, bakım-onarım, mesai bitimi vb. durumlar dışında, üretim sürekli ve akış hâlindedir.
• Safha maliyeti sisteminde, homojen, türdeş veya benzer karakterlere ve yapıya sahip olan mamuller üretilmektedir.
• Safha maliyeti sisteminde üretim süreci safhalara ayrılmaktadır ve bu safhalar esas üretim maliyet yeri olarak
tanımlanır.
• Safha maliyeti sisteminde mamul miktarları ve maliyetleri tamamlanma dereceleri dikkate alınarak eş değer birim
türünden hesaplanır.
• Safha maliyeti sisteminde; direkt ilk madde ve malzeme, direkt işçilik ve genel üretim maliyetleri önce safhalara
sonra da mamullere yansıtılır.
• Safha maliyeti sisteminde, maliyetler “üretim maliyeti raporu” düzenlenerek hesaplanmaktadır.
• Safha maliyeti sisteminde; dönem başı ve dönem sonu yarı mamul stokları ile fire söz konusu olması durumunda,
mamul miktarlarının hesaplanması bazı karmaşık durumları doğurur ve belli varsayımların kullanılmasını gerektirir.
• Safha maliyeti sisteminde üretimin birbirine bağlı safhalardan oluşması nedeniyle ilk safhadan başlayarak her bir
safhada toplanan maliyetler bir sonraki safhaya aktarılmak üzere üretilen mamulün toplam ve birim maliyeti
hesaplandıktan sonra son safhada üretimi tamamlanmış nihai mamullerin toplam maliyeti, stok maliyeti olarak 152
MAMULLER HESABI’NA, satılanlarda 620 SATILAN MAMULLERİN MALİYETİ HESABI’NA aktarılır.
Safha maliyeti sisteminin yararları şu şekilde sıralanabilir:
• Safha maliyeti sisteminde, maliyetler her dönemin sonunda (genellikle ayın sonunda) düzenli olarak hesaplanabildiği
için, yöneticilerin toplam ve birim maliyetlerle ilgili bilgi gereksinimi düzenli olarak karşılanmış olur.
• Safha maliyeti sisteminde, üretilen mamullerin tek tip ve türdeş olması nedeniyle,birim ve toplam maliyetlerin
hesaplanması daha sağlıklı ve kolaydır.
• Safha maliyeti sistemi diğer maliyet sistemlerine göre daha yalın ve tekdüze olması nedeniyle daha düşük maliyetli,
uygulaması kolay ve ekonomik bir sistemdir.
• Safha maliyeti sistemi standart maliyet sistemine dayalı olarak kullanıldığında,yöneticilere maliyetlerle ilgili zamanlı
bilgi sunabilmektedir.
Safha maliyeti sisteminin sakıncaları da aşağıdaki gibi sıralanabilir:
• Safha maliyeti sistemi, özellikle fiili maliyet sistemine dayalı olarak uygulandığında, maliyetlerin ancak dönem
sonlarında hesaplanabilmesi nedeniyle raporlamada gecikmeler yaşanabilir.
• Mamullerin homojen olmaması durumunda, birim eş değer mamul miktarı ve maliyetlerinin hesaplanması
güçleşmekte ve sağlıksız hesaplamalar söz konusu olabilmektedir.
• Yarı mamul stoklarının bulunması ve bunların tamamlanma derecelerinin doğru belirlenememesi hâlinde, birim ve
toplam maliyetlerin hesaplanmasında hatalar ortaya çıkabilmekte; stok ve satılan mamul maliyetleri bunlardan
olumsuz etkilenebilmektedir.
******Mamullerin homojen olmaması durumunda birim eş değer mamul miktarı ve maliyetlerinin hesaplanması
güçleşmekte ve sağlıksız hesaplamalar söz konusu olabilmektedir.
Safha maliyeti sistemi ile sipariş maliyet sistemi karşılaştırdıklarında aralarındaki diğer farklılıklar da
aşağıdaki gibi açıklanabilir:
• Sipariş maliyet sisteminde birbirinden farklı mamul ya da hizmetler iş partileri şeklinde üretilirken, safha maliyeti
sisteminde türdeş ya da birbirine çok benzeyen mamuller kesintisiz ve seri olarak büyük miktarlarda ve yığın olarak
üretilmektedir.
• Sipariş maliyeti sisteminde üretim maliyetleri siparişlerde toplanırken safha maliyeti sisteminde ise safhalarda (esas
üretim maliyet yerlerinde, evrelerde) toplanmaktadır.
• Sipariş maliyeti sisteminde üretim maliyetleri; “sipariş maliyeti kartı” nda toplanırken safha maliyeti sisteminde ise
safhalardan belirli bir dönemde geçen mamul birimleri ile safhada aynı dönemde katlanılan maliyetler ve bu
maliyetlerin safhalardan geçen birimlere yüklenişini gösteren “üretim maliyeti raporu” nda toplanmaktadır.
• Sipariş maliyeti sisteminde bir üretim bölümünden diğerine maliyet transferi yapılmazken, safha maliyeti sisteminde
bir safhada tamamlanan birimler daha sonraki işlemler için bir sonraki safhaya devredilir. Bu birimlere önceki safhadan
yüklenen toplam maliyetler “önceki safhadan devralınan maliyet” olarak ifade edilmektedir.
• Safha maliyeti sisteminde dönem sonu yarı mamullerin tamamlanma derecelerine göre kaç tamamlanmış mamule
eşit olabileceği belirlenir ve bunlara“eş değer birim” adı verilir. Bir başka ifade ile bir üretim safhasına üretimi henüz
tamamlanmamış olan mamul birimlerinin, sanki tamamlanmış mamul olarak ifade edilmesiyle “eş değer birim” oluşur.
Sipariş maliyeti sisteminde ise bütün maliyetler her bir sipariş için ayrı ayrı belirlendiğinden böyle bir işleme gereksinim
duyulmamaktadır.
• Safha maliyeti sisteminde birim maliyetler dönem sonlarında hesaplanırken sipariş maliyet sisteminde sipariş
maliyetinin hesaplanabilmesi için siparişlere ilişkin tüm maliyetlerin hesaplanmış olması ve üretimin tamamlanmış
olması gerekmektedir.
• Safha maliyeti sisteminde maliyet raporları safhalar dikkate alınarak hazırlanırken, sipariş maliyet sisteminde ise
safhalar bazında bir raporlamaya gereksinim duyulmamaktadır.
• Sipariş maliyeti sisteminde “151 YARI MAMULLER-ÜRETİM HESABI”NIN yardımcı hesapları siparişler olurken
safha maliyeti sisteminde ise yardımcı hesapları safhalar oluşturmaktadır.
Hizmet işletmelerinde Safha Maliyeti Sistemi
Birbiriyle özdeş ve sürekli olarak aynı hizmeti üreten işletmeler safha maliyeti sistemi yaklaşımından faydalanabilirler.
Tahakkuk, postalama, banka çeki işleme,yağ değiştirme, rezervasyon, biletleme, bagaj kontrolü, uçuş vb. işlemler,
özdeş ve sürekli tekrarlanabilen hizmet işlemlerine örnek olarak gösterilebilir. Ancak, bu hizmetlerin bir kısmı tek
aşamada (safhada) tamamlanırken bir kısmı da rezervasyon,biletleme, bagaj kontrolü, uçuş ve bagaj teslimi gibi
hizmetlerden oluşan uçak yolculuğu gibi birden fazla safhada gerçekleştirilebilmektedir.
Birbirine benzer ve sürekli olarak aynı hizmeti üreten işletmeleri, safha maliyeti sistemi yaklaşımından
faydalanabilirler.
Tam Zamanında Üretim (JIT) Ortamlarında Safha Maliyeti Sistemi
Günümüz rekabet ortamında birçok işletme “Tam Zamanında Üretim (JIT - Just In Time)”yaklaşımını benimsemiştir.
JIT üretim yaklaşımının temel felsefesi, ilk madde ve malzemeye gereksinim duyulduğu anda ve miktarda tedarik
edilmesidir. Aynı zamanda bu işletmeler üretim maliyetlerinin belirlenmesinde kullanabilecekleri safha maliyeti
sistemini uygulamaktadırlar.
Bu amaçla baştan sona tüm süreçler için çalışma hücreleri, bir başka ifade ile safhalar yaratmakta ve maliyetleri bu
safhaları temel alarak hesaplamaktadırlar.Bu çerçevede maliyetler dönem boyunca bu safhalarda toplanmaktadır ve
aynı dönem için çıktıların maliyetleri hesaplanmaktır. üretime ilişkin birim maliyetler, toplam dönem maliyetlerinin çıktı
miktarına bölünmesi yoluyla hesaplanmaktadır. Önceki dönemden devralınan stok olmadığı gibi bir sonraki döneme
devredecek herhangi bir stok da yoktur.
Safha Maliyeti Sisteminde Faaliyet Temelli Maliyetlemenin Rolü
Faaliyet temelli maliyetleme çok sayıda mamulün üretimine olanak veren süreçlerin oluşturulmasında önemli role
sahiptir. Hem hücresel hem de bağımsız üretim süreçleri için faaliyet temelli maliyetlemenin temel görevi, hücreler ya
da safhalara yüklenmiş genel üretim maliyetlerini safha ya da hücrelere atamaktır. Her bir safha ya da hücre, tek bir
mamulün üretilmesine tahsis edildiği için, safhada ger-çekleşen genel üretim maliyetleri yalnızca o mamule yüklenir.
Bununla birlikte ilk madde ve malzemelerin taşınması, mamullerin kontrolü, ilk madde ve malzeme siparişlerinin
verilmesi gibi faaliyetlere ilişkin maliyetler, safhalara paylaştırabilir.
Eş değer birim sayısının hesaplanmasında aşağıdaki formül kullanılmaktadır.
Eş değer Birim Sayısı = Yarı Mamul Miktarı x Tamamlama Derecesi
Safha maliyeti sisteminde kullanılan bu beş temel basamak aşağıdaki gibidir:
1. Basamak: Fiziki Akımların Belirlenmesi. Üretime giren ve üretimden çıkan toplam üretim miktarlarının akışını
gösterir ve giren miktar ile çıkan miktarın eşitlenmesi gerekir.
2. Basamak: Eş Değer Birim Miktarlarının Hesaplanması. Üretimi tamamlanmış mamuller ile üretimi devam eden
yarı mamullerin direkt ilk madde ve malzeme ile şekillendirme açısından tamamlanma dereceleri ile çarpılması
sonucunda eş değer miktarlar belirlenir.
3. Basamak: Toplam Üretim Maliyetlerinin Hesaplanması. Dönem başı yarı mamuller ile dönem içinde ilgili
safhada üretimi gerçekleştirilen mamul ve yarı mamuller için katlanılan direkt ilk madde malzeme ve şekillendirme
maliyetlerinin toplamının hesaplanması sürecidir.
4. Basamak: Birim Eş Değer Mamul Maliyetlerinin Hesaplanması. Safhalarda oluşan toplam üretim maliyetlerinin,
ilgili safhadaki eş değer birim sayılarına bölünmesi yoluyla birim eş Değer mamul maliyetleri hesaplanır.
5. Basamak: Mamul ve Yarı Mamul Maliyetlerinin Dağıtımı ve Sağlama.
Üretim için katlanılan maliyetlerin, ilgili safhadaki mamul ve yarı mamul stoklarına dağıtımı yapılarak tam olarak
yüklenip yüklenilmediğinin kontrolü sürecidir.
Fiziki Akımların Belirlenmesi ve Eş Değer Birim Sayısının Hesaplanması (1. ve 2. Basamak) Fiziki akım, üretime
giren birimlerin nereden geldiğini ve nereye gittiğini gösteren bir süreçtir. “2.basamakta çıktılar fiziki birim olarak değil,
Eş değer birim olarak hesaplanmaktadır.
Birim eş değer miktar yerine fiziki birimlerin kullanılması sonucunda yapılacak bir yanlış hesaplama
maliyetlerin düştüğü hissini yaratarak, hatalı kararların alınmasına neden olabilmektedir
DÖNEM BAŞI VE DÖNEM SONU YARI MAMUL STOKUNUN BULUNMASI DURUMUNDA SAFHA MALİYETİ
SİSTEMİ
İşletmelerde dönem başı ve dönem sonu yarı mamullerin bulunması ve bunların diğer dönem maliyetlerini etkilemesi
nedeniyle birim maliyetlerde farklılıklar olabilmektedir. Bu nedenle temel beş basamakta maliyetleri sağlıklı
hesaplayabilmek için uygun stok değerleme yöntemi belirlemek gerekmektedir. Bu yöntemler; “Ağırlıklı ortalama
maliyet yöntemi” ve “ilk Giren ilk Çıkar yöntemi” dir.
Ağırlıklı Ortalama Maliyet Yöntemi
Ağırlıklı ortalama maliyet yöntemi” nde, dönem başı yarı mamullerin cari dönemde başlanıp cari dönemde
tamamlandığı varsayılmaktadır. Bu varsayım, dönem başı yarı mamullerin önceki dönem maliyetlerinin ve önceki
dönemde yapılan üretim işlemlerinin cari dönemde yapılmış gibi kabul edilmesini esas almaktadır.
D.B.Y.M. Önceki Dönem Maliyeti + Cari Dönem Maliyetleri
Ortalama Birim Maliyet =
Eşdeğer Mamul Miktarı
şimdi ağırlıklı ortalama maliyet yöntemini safha maliyeti sisteminde kullanılan beş temel basamağı kullanarak
açıklayalım.
1. Basamak: Fiziki Akımların Belirlenmesi
2. Basamak: Eş Değer Birim Miktarlarının Hesaplanması
3. Basamak: Toplam Üretim Maliyetlerinin Hesaplanması
4. Basamak: Birim Eş Değer Mamul Maliyetlerinin Hesaplanması
5. Basamak: Mamul ve Yarı Mamul Maliyetlerinin Dağıtımı ve Sağlama
İlk Giren ilk Çıkar Maliyet Yöntemi
Safha maliyeti sisteminde “ilk Giren ilk Çıkar Maliyet Yöntemi (FİFO)”nde, önceki dönemden devreden dönem başı
yarı mamullerin üzerindeki maliyetler, cari dönemin üretim maliyetlerinden ayrı düşünülür.
***Ağırlıklı ortalama maliyet yönteminde dönem başı yarı mamullerin maliyetleri ile cari dönem maliyetleri
birleştirilmesine karşın, FİFO yönteminde cari dönemde üretilen birimlerin maliyetlerinin hesaplanmasında
cari dönem maliyetleri dikkate alınır.
FİFO yöntemini safha maliyeti sisteminde kullanılan beş temel aşamayı kullanarak açıklayalım.
1. Basamak: Fiziki Akımların Belirlenmesi
2. Basamak: Eş Değer Birim Miktarlarının Hesaplanması
3. Basamak: Toplam Üretim Maliyetlerinin Hesaplanması
4. Basamak: Birim Eş Değer Mamul Maliyetlerinin Hesaplanması
5. Basamak: Mamul ve Yarı Mamul Maliyetlerinin Dağıtımı ve Sağlama
*******FİFO yöntemi ile ağırlıklı ortalama maliyet yöntemleri arasındaki farkın en belirgin nedeni, ilk madde ve
malzeme Fiyatlarındaki istikrarsızlıktır. Bunun dışında safhalarda oluşan maliyetleri etkileyen kayda değer başka bir
fark yoktur. Çünkü safha maliyeti sistemini kullanan işletmelerin özellikleri arasında önemli farklılıklar yoktur.
BİRDEN FAZLA TÜRDE MAMULÜN ÜRETİLMESİ DURUMUNDA SAFHA MALİYET SİSTEMİ
Safha maliyeti sistemi, genellikle tek tür mamul üretiminin gerçekleştiği işletmelerde uygulanan bir maliyet sistemidir.
Bununla birlikte bazı durumlarda birbirine benzeyen ya da belirli bir aşamaya kadar türdeş olup, daha sonraki
safhalarda farklılaşan mamuller üretilebilmektedir. Bu durum, birleşik mamullerde olduğu gibi üretim tekniklerinden
kaynaklanabileceği gibi, isteğe bağlı olarak da tercih edilebilir. Safhalarda üretilen farklı mamuller birleşik mamul
niteliğinde ise “birleşik mamuller” e ilişkin “birleşik mamul maliyetlemesi” tekniklerinin kullanılması tercih edilmelidir.

7.ÜNİTE İLE İLGİLİ SORULAR

1. Aşağıdakilerden hangisi safha maliyeti sistemi ile ilgili olarak geçerlidir?
a. Safha maliyeti sistemi yalnızca üretim işletmeleri tarafından uygulanır.
b. Safha maliyeti sistemi hizmet işletmelerince de uygulanabilir.
c. Safha maliyeti sistemini küçük miktarlarda ve kişiye özel üretim yapan işletmeler kullanır.
d. Safha maliyeti sisteminde dönem başı stokları hiçbir
e. Safha maliyeti sisteminde “151 YARI MAMULLER - ÜRETİM Hesabı”nın kullanılmasına gerek yoktur.

2. Safha maliyeti sisteminde direkt ilk madde ve malzeme mamul haline gelinceye kadar gösterdiği akış aşağıdakilerden hangisi ile ifade edilir?
a. Süreç
b. Bölüm
c. Ambar
d. Safha
e. Atölye

3. Aşağıdakilerden hangisi safha maliyeti sisteminin özelliklerinden biri değildir?
a. Safha maliyeti sistemi, mamullerin kitleler halinde üretildiği ve genellikle birbirini izleyen safhaların yer aldığı işletmelerde kullanılmaktadır.
b. Safha maliyeti sisteminde tüm mamullerin maliyetlemesi bir ortalamadan ibarettir.
c. Safha maliyeti sisteminde arıza, bakım-onarım, mesai bitimi v.b. durumlar dışında, üretim sürekli ve
akış halindedir.
d. Safha maliyeti sisteminde mamul miktarları ve maliyetleri tamamlanma dereceleri dikkate alınarak eş değer birim türünden hesaplanır.
e. Safha maliyeti sistemi birbirinden farklı, her biri özel mamullerin üretildiği işletmelerde kullanılır.
4. Safha maliyeti sisteminde dönem sonu yarı mamullerin tamamlanma derecelerine göre kaç
tamamlanmış mamule denk geldiğini belirleyen unsur aşağıdakilerden hangisidir?
a. Tamamlanma derecesi
b. Eş değer birim
c. Şekillendirme
d. Eş değer mamul maliyeti
e. Yarı mamul

5. Aşağıdakilerden hangisi safha maliyeti sisteminde kullanılan beş temel aşamadan biri değildir?
a. Fiziki akımların belirlenmesi
b. Eş değer birim miktarlarının hesaplanması
c. Birim eş değer mamul maliyetlerinin hesaplanması
d. Muhasebeleştirme
e. Mamul ve yarı mamul maliyetlerinin dağıtımı ve sağlama

6-Aşağıdakilerden hangisi yukarıdaki yevmiye kaydını en uygun şekilde açıklar?
a. Montaj safhasındaki yarı mamullerin bir sonraki safhaya devri
b. Montaj safhasında oluşan maliyetlerin üretime yüklenmesi
c. Montaj safhasındaki yarı mamullerin tamamlanarak devrine
d. Montaj safhasındaki maliyetlerin dönem maliyetlerine aktarılması
e. Mamullerin düzeltilmek üzere üretime gönderilmesine

7. (A) üretim işletmesi montaj safhasına ilişkin bilgiler
şu şekildedir:
Dönem başı yarı mamuller 4.000 Birim
Dönem içinde üretimine yeni başlanan mamuller
36.000 Birim
Dönem Sonu yarı mamuller 6.000 Birim
Yukarıdaki bilgilere göre üretimi tamamlanan mamul
miktarı aşağıdakilerden hangisidir?
a. 10.000 Birim
b. 30.000 Birim
c. 34.000 Birim
d. 2.000 Birim
e. 40.000 Birim

8. (A) İşletmesi montaj safhasında ilgili döneme ilişkin
bilgileri aşağıdaki gibidir:
Dönem başı yarı mamuller 40.000 Birim
Dönem sonu yarı mamuller 60.000 Birim
Dönem içinde üretimine yeni başlanıp tamamlanan
mamuller 100.000 Birim
Tamamlanma dereceleri:
Dönem başı yarı mamuller % 40
Dönem sonu yarı mamuller % 50
Yukarıdaki bilgilere ve ilk giren ilk çıkar (FIFO) yöntemine göre montaj safhasının toplam eş değer
birim miktarı kaçtır?
a. 100.000 Birim
b. 124.000 Birim
c. 130.000 Birim
d. 154.000 Birim
e. 160.000 Birim

9. (A) İşletmesi safha maliyeti sistemini uygulamaktadırve montaj safhasına ilişkin dönem bilgileri aşağıdaki gibidir.
Dönem başı yarı mamuller 600 Birim
Tamamlanma dereceleri:
Direkt ilk madde ve malzeme % 70
Şekillendirme % 50
Dönem sonu yarı mamuller 800 Birim
Tamamlanma dereceleri:
Direkt ilk madde ve malzeme % 90
Şekillendirme % 80
Dönem içinde üretimine yeni başlananlar 3.400 Birim
Üretimi tamamlanıp devredilenler 3.200 Birim
Maliyetler:
Toplam Dönem başı yarı mamuller 1.176.000 TL
Direkt ilk madde ve malzeme 376.000 TL
Şekillendirme 800.000 TL
Toplam Cari Dönem maliyetleri: 1.718.400 TL
Cari Direkt ilk madde ve malzeme maliyet 329.600 TL
Cari Şekillendirme Maliyeti 1.388.800 TL
Yukarıdaki bilgilere ve ağırlıklı ortalama maliyet yöntemine göre Montaj safhasında toplam birim eş
değer mamul maliyeti kaç liradır?
a. 180.-
b. 570.-
c. 640.-
d. 724.-
e. 750.-
10. 9. Sorudaki bilgilere ve İlk Giren İlk Çıkar (FIFO) yöntemine göre Montaj safhasında dönem sonu yarı mamullerin maliyeti kaç liradır?
a. 67.802
b. 244.842
c. 264.141
d. 318.885,91
e. 705.595
1b 2d 3e 4b 5d 6c 7c 8d 9e 10d

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414