Aöf Türk Dili 1 - 2013 Güz Dönemi Final Sınavı Soruları

aksenti

Yeni Üye
Türçede ikili çokluk bulunmamasına rağmen, bu durumun sayı sıfatlarıyla kurulan tamlamalarla ifade edilmesine karşın Arapçadaki biçimin de alıntılanması; iki devlet yerine 'devleteyn' iki taraf yerine 'tarafeyn' vb. sorunun cevabının da 'devleteyn' olduğu belirtilmiş.

yyildirayy

Yeni Üye
Birde "e" düşmesimi sıkışmasımı ne yoktur diye bir soru vardı
Oda ilk hece sonu sesli harfle biten 1 tane şık vardı doğru cevap oydu
Şu an kelime aklıma gelmedi

yyildirayy

Yeni Üye
Türçede ikili çokluk bulunmamasına rağmen, bu durumun sayı sıfatlarıyla kurulan tamlamalarla ifade edilmesine karşın Arapçadaki biçimin de alıntılanması; iki devlet yerine 'devleteyn' iki taraf yerine 'tarafeyn' vb. sorunun cevabının da 'devleteyn' olduğu belirtilmiş.
O zaman ben yanlış bakmış olabilirim
Gerçi ben onu zaten etraf yazarak yanlış yaptım ama kitaptan mı acaba yanlış yere baktım bilmiyorum

jonny

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
o sorunun cevabı yinede devleteyn imiş sayfa 193 en sondaki paragrafta yazıyo

yyildirayy

Yeni Üye
O zaman ben yanlış yere baktım özür
Gerçi bende ikisinide işaretlemedim
Benimki kesin yanlış :)

yyildirayy

Yeni Üye
Cevap şıklarını aldık
Artık çarşamba perşembe notumu öğrenirim
Artık fazlada kurcalamaya gerek yok
Yarın ki sınavlara hazırlanmak lazım

K

Kayıtlı Olmayan

Misafir
ikili çokluk sorusu - devleteyn

en eski dil - türkçe

ünlü düşmesinin olduğu cümle - "gönlünü" ile başlayan cümle.

hangisinde ince "a" kullanılır - ben ikamet yapmama rağmen, doğru cevap "hakkari" imiş...!?

hangisinde kapalı "e" yoktur tarzı bir soru vardı - ben "kendi" yaptım ama sanırım doğru cevap "gelenek"

arapça ve farsça'dan etkilenme - islam dinine geçiş

sanırım türkçe'deki ilişki sözcüklerinin temelini soran bir soru vardı - cevap "dede korkut oğuznameleri" olacaktı ki ben bunu halk şiiri yaptım, yanlış..(

hangisi uygurlar'dan kalma bir eser değildir - "oğuz kağan destanı"

türk diline terim adlarını sokan uygarlık - "uygurlar"

hangisi "argo"'nun özelliklerinden değildir diye bir soru vardı sanırım, cevabı hatırlayamadım.!? sanırım üst sınıf insanların konuşma dilidir olacaktı.!?

"deyimlerin özellikleri" ile bir soru vardı, onun da cevabını hatırlayamadım.!?

cümlenin ögeleri - tam emin olmamakla birlikte "dolaylı tümleç-zarf tümleci-yüklem"

"sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer" ata sözünde hangisi yoktur? - yine emin olmamakla birlikte "bulunma durum eki" idi sanırım cevap.

hangisi ata sözlerinin özelliklerinden biri değildir diye bir soru vardı - "soylu" biri tarafından söylenmiş olması.

bir dilin söz varlığı neyin göstergesi değildir - ekonomik yapı olması lazım.

bir dilin bilim dili olabilmesi için ne gerekir - bilimi oluşturan verilerin ve bilgilerin o dil içerisinde işlenmesi ve özümsenmesi

hangi kelimede yer değiştirme vardır - "kirbit". doğrusu "kibrit" olacaktı tabii ki.)

"sözcüklerle" ilgili hangisi yanlıştır diye bir soru vardı cevabını hatırlayamadım.!?

"ünlem kuramı" nedir - bu soruyu da kendi adıma yanlış yapmışım... doğru cevap; dilin doğuşunu insanın duygularını ifade etmesiyle ilişkilendiren olacaktı.

19 tane aklıma geldi, 1 tane çıkmadı.)) kendi adıma pek parlak sayılmaz. ilk sınavım 70'ti. bundan da 50-60 gibi bir şey alırım sanırım. çan eğrisine takılmazsak geçtik sayılır... herkese bol şanslar...

Sonkez

Özel Üye
bilim dalı sorusuyla
bulunma durum eki sorusundan ne kadar eminsin?
bide bu ünlü düşmesindeki gönlünü olan cümlenin devamı vardı dimi? atıyorum gönlünü zor bi
sevdaya kaptırdı gibi?

K

Kayıtlı Olmayan

Misafir
bilim dalı sorusuyla
bulunma durum eki sorusundan ne kadar eminsin?
bide bu ünlü düşmesindeki gönlünü olan cümlenin devamı vardı dimi? atıyorum gönlünü zor bi
sevdaya kaptırdı gibi?

emim olmadıklarımı zaten belirttim yanda. diğerleri doğru olanlar... ünlü düşmesi ile ilgili olan soruda da "gönlünü" diye başlayan cümle olarak belirttim zaten. yani, orada bir cümle var ama tam olarak hatırlamıyorum nasıl bir cümle olduğunu. sonuç olarak cevap "gönlünü" ile başlayan o cümle olacak.

sonuç olarak, aklımda kalan 19 tane soruyu yazdım buraya, az bi araştırmayla bütün cevapları bulabilirsiniz...

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,417
Kullanıcılar
90,726
Son üye
LeonUO