AUZEF Endüstri Mühendisliği Lisans Tamamlama ( Uzaktan Eğitim İle )

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ
AÇIK VE UZAKTAN EĞİTİM FAKÜLTESİ
ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ (LİSANS Tamamlama) PROGRAMI
(UZAKTAN ÖĞRETİM)

PROGRAMIN AMACI:

• Endüstride çalışan mühendislerin çalışmalarına ara vermeden işletme yönetimi konularında eksikliklerinin giderilmesi, kişisel gelişimlerinin tamamlanması,
  • İş hayatında teknik bilgilerini artırmak isteyen çalışanların, uzaktan eğitim sağlayan Endüstri Mühendisliği Programı ile iş yaşantısından uzaklaşmadan, teknik bilgi ve tecrübelerinin artırılması, mesleki gelişimlerinin artırılması, işletmelerin ihtiyaçlarına daha iyi cevap verebilecek bilgiler ile donatılması,
  • Uygun önlisans programlarından mezun gençlerin, yurtdışına çıkmadan (çalışma hayatlarına ara vermeden), mühendislik ve işletme yönetimi konularında bilgi ve tecrübe sahibi olmaları,
  • Spesifik konularda uzmanlaşan lisans ve önlisans mezunlarının Endüstri Mühendisliği programı kapsamında, genel işletme yönetimi, işletme problemlerini çözme, temel mühendislik ve girişimcilik konularında eğitilerek, ülkemizdeki tekniker, mühendis, ve yönetici kalitesinin artırılmasıdır.

MEZUN OLABİLMEK İÇİN GEREKLİ KOŞULLAR:

Programdan mezun olabilmek için öğrencilerin müfredat programındaki bütün dersleri başarıyla tamamlamaları ve bitirme ödevini başarıyla vermeleri gerekmektedir.
Ayrıca mezuniyet koşulu olarak 60 günlük staj zorunluluğu bulunmaktadır. Stajlar eğitim-öğretim döneminde de yapılabilecek şekilde esnek olarak tasarlanmıştır. Ayrıca stajer öğrencilerin staj yerleri denetimi gerçekleştirilecektir. Diğer staj koşulları ve staj yapılacak kurum ve işletme ile ilgili koşullar Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi Staj yönergesinde ayrıntılı olarak belirtilmiştir.

DİKEY GEÇİŞ:

Dikey Geçiş; 2 yıllık önlisans programı mezunlarının ÖSYM'nin düzenlediği merkezi DGS sınavına katılarak 4 yıllık lisans programlarına (Devlet yada Özel Üniversitelerin ilan edilmiş ilgili kontenjanlarına) geçilmesine verilen addır. Öğrencilerin aldıkları derslerin özellikleri, yıllık ders programları, öğretim elemanları dikkate alınarak lisans öğrenimde Hazırlık Programı uygulanabilir. Öğrenciler bu hazırlık programını ilgili üniversitenin yönetmelikleri çerçevesinde belirtilen sürede tamamlamak zorundadırlar. Dikey geçiş yapmış öğrenciler, hazırlık sınıfının başarıyla tamamlanmasından sonra öğrenimlerine devam ederler.

Endüstri Mühendisliği Programı ilk olarak 2011-2012 yılında öğrenci almış olup son beş yıl içinde yaklaşık 600 öğrenci kayıt yaptırmıştır. 2013-2014 Bahar Yarıyılında toplam kayıtlı öğrenci sayısı 572'dir. Endüstri Mühendisliği Programı ilk mezunlarını 2014-2015 Eğitim Öğretim yılı sonunda verecektir.
Endüstri Mühendisliği Programı DGS sınavıyla öğrenci almaktadır. Dikey Geçiş; 2 yıllık önlisans programı mezunlarının ÖSYM'nin düzenlediği merkezi DGS sınavına katılarak 4 yıllık lisans programlarına (Devlet yada Özel Üniversitelerin ilan edilmiş ilgili kontenjanlarına) geçilmesine verilen addır.

2013 Dikey Geçiş Kılavuzunda açıklanan ve Endüstri Mühendisliği Programını tercih edebilecek 2 yıllık önlisans lisans programları şunlardır;

Alan Kodu - Ön Lisans Mezuniyet Alanı
9284 Elektromekanik Taşıyıcılar
1159 Endüstriyel Elektronik
5330 Endüstriyel Otomasyon
6238 Mekatronik
8625 Raylı Sistemler Makine Teknolojisi
9147 Raylı Sistemler Makinistlik
1214 Üretimde Kalite Kontrol
2377 Kalite Kontrol
4284 İhbar Kontrol
1221 Kontrol Sistemleri Teknolojisi
9069 Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi
1232 Makine
1233 Makine Yağları ve Yağlama Teknolojisi
1234 Makine, Resim ve Konstrüksiyon/Makine-Resim-Konstrüksiyon
1152 Elektrik/ Elektrik İşleri Öğretmenliği
9063 Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı
1153 Elektrik-Elektronik
8524 Elektrik-Elektronik Teknikerliği
1154 Elektronik
6155 Elektronik Haberleşme
9067 Elektronik Haberleşme Teknolojisi
9068 Elektronik Teknolojisi
1261 Otomotiv
1263 Otomotiv Tasarım ve İmalat
9043 Otomotiv Teknolojisi

Program mezunları Hangi Ünvanı Alacaklardır;
Endüstri Mühendisi ünvanını alacaklardır

Mezunlar Nerelerde Çalışabileceklerdir;
Endüstri Mühendisliği Lisans Tamamlama Programı mezunları üretim ve hizmet sektöründe çok farklı alanlarda çalışabileceklerdir. Programda sektörel derinliğe inilmeden işletmelerin karlılıklarını artırıcı pek çok teknik ders bulunmaktadır. Bu derslerde işletmelerde karşılaşılan problemlerin çözüm teknikleri ve firmaların kalite yönetim sistemlerinin tesis edilmesi, geliştirilmesi ve sürekli iyileşitirilmesi için farklı metodolojiler gösterilmektedir. Bu nedenle programdan mezun olanlar otomotivden, tekstile, turizmden, sağlık sektörüne kadar pek çok alanda çalışabileceklerdir..

pegasus_dna

Forum Editörü
süper bir duyuru. ben mühendislik terktim gerçi endustriyle alkası yok ... bişey sormak istiyorum patron..şaunda hepimiz anadolu üni. bağlıyız. ikinci üniversite olarak anadoluya devam ederken atatürk üni. yada istanbu üni. herhangi bir bölüm okuma şansımız var mı? bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Şuan için okuyamıyoruz maalesef...

edir

Yeni Üye
Bölüm:
Listede Yok
bu program klavuzuda varmı

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Bu program klavuzda yer almıyor. DGS sınavına gşirerek bu programa geçiş yapabiliyorsunuz. Geçiş yapabilmek içinde 2377 Kalite Kontrol veya 1214 Üretimde Kalite Kontrol bölümlerinden birini okumuş olmanız gerekiyor.

huseys

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
benim anlamadığım konu türkiyede sadece düzce ve bilecik üniv. kalite yönetimi var. bunlarda yılda 100 mezun veriyor. e bunlardanda kaçı dgs düşünüyor ki. ist üniv. 300 kişiyi nerden alacak.sadece tek bölümden girilmesi saçma.bu bölümden mezunlar çok düşük puanlarla yerleşecekler ozaman. yoksa ben mi yanlış düşünüyorum.

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Sadece yeni mezunlar için düşünmeyin, daha önceki yıllarda mezun olmuş olanlarıda düşünerek kontenjan yüksek tutulmuş...

huseys

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
350 kontenjana 1 kişi yerleştiğine göre demekki yanlış düşünülmüş. ya farklı bölümlerden alsınlar yada üniversitelerde kalite kontrol bölümü açsınlar. sıradan biri olarak bana bile saçma gelirken size nasıl normal geliyor öğretim görevlisi olduğunz halde :D

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
350 kontenjana 1 kişi yerleştiğine göre demekki yanlış düşünülmüş. ya farklı bölümlerden alsınlar yada üniversitelerde kalite kontrol bölümü açsınlar. sıradan biri olarak bana bile saçma gelirken size nasıl normal geliyor öğretim görevlisi olduğunz halde :D
Öğretim görevlisi değilim, öncelikle belirteyim. Kontenjanı biliyorum ama yerleşen sayısını bilemiyorum dediğiniz gibi 1 kişi aldılarsa boşuna açmışlar gibi bir şey bölümü.

huseys

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
hocam,ilginiz için teşekkurler.eğer kalite kontrolun uzaktan eğitim bölümü açılırsa bizim için iyi olur.

hgbuka

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
300 de 0

Öğretim görevlisi değilim, öncelikle belirteyim. Kontenjanı biliyorum ama yerleşen sayısını bilemiyorum dediğiniz gibi 1 kişi aldılarsa boşuna açmışlar gibi bir şey bölümü.
DGS de 300 kontenjana sıfır öğrenci yerleştirilmiş. Makina ve makina ressamlarını da alsınlar bu bölüme.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,417
Kullanıcılar
90,724
Son üye
Glassdfl