Ders Geçme sistemi Hakkındakiler

canselen

Özel Üye
Ders Geçme sistemi Hakkındakiler
AÖF sınavlarında değerlendirme yüz (100) tam not üzerinden yapılır. Her ders için

başarı notu; ara sınavı notunun % 30’ u ile yıl sonu veya bütünleme sınavı notunun % 70’ i toplanarak bulunur.

Başarı notu hesaplama sistemi üzerine bir örnek vermek gerekirse;

Öğrencinin ara sınav notu olarak 80, final notu olarak 50 aldığını varsayalım.

Ara sınavının ağırlığı % 30 olduğu için: 80 x 0,30 = 24 olacaktır.

Yıl sonu sınavının ağırlığı % 70 olduğu için: 50 x 0,70 = 35 olacaktır.

Ara sınav ile yıl sonu sınavının not toplamı 24 + 35 = 59 olacaktır.

Bir dersten başarılı sayılabilmek için yukarıdaki değerlendirmeye göre bulunan başarı notunun en az elli (50) olması gerekir. Başarı notu küsurlu çıkarsa en yakın tam sayıya yuvarlanır. Bu öğrenci elli dokuz (59) aldığı için bu dersten başarılı olmuştur.

Ara sınavı, bütünleme sınavını da aynı şekilde etkilemekte ve bu sınavlardaki başarı notu hesabı da yukarıdaki örnekteki gibi yapılmaktadır.

Ara sınava girememiş öğrenciler; yıl sonu sınavından veya bütünleme sınavından % 70’i elli (50) ve yukarısı olan bir not aldıkları takdirde başarılı sayılırlar.

Bu konuda bir örnek vermek gerekirse:

Bir öğrenci ara sınava girmemiş fakat yıl sonu sınavından doksan (90) almış olsun. 90 x 0,70 = 63 olduğu için dersten başarılı olacaktır.

Sınavların değerlendirilmesi, notların kaydı, çizelgelere geçirilmesi, saklanması, öğrenci kütüklerine yazımı ve öğrencilere duyurulmasında bilgi işlem yöntemleri kullanılır. Sınav sonuçları duyuruluncaya kadar hiç bir surette açıklanmaz.

Duyurulan sınav sonuçları kesin olup, itiraz edilemez. Sınav evrakı iki yıl saklanır.

Bulunduğu sınıfta en çok 2 dersten başarısız olan öğrencilere bir üst sınıfın dersleri verilir. 3 ve daha fazla dersten başarısız olan öğrenciler, aynı sınıfta başarısız oldukları dersleri tekrar ederler ve bu derslerin sınavına girerler. Bu öğrenciler üst sınıftan ders alamazlar.

Berdo

Yeni Üye
Verdiğiniz bilgiler için teşlekkürler.Ben işletme 2.sınıftayım 1.sınıftan genel muhasebe dersinden kalmıştım. Bu sene yapılacak ara sınavda genel muhasebe dersinden sınava girecem.Bu sınavda geçen seneki ara sınav notummu baz alınacak? Bu sınavda genel muhasebenin bütün konularındanmı sorulacak? Cevap verirseniz sevinirim.

yarensu

Yeni Üye
falla ben hepiciğinden geçrsem başka bişi istemiorum yılları kaybetcek vaktim yok bi an önce bitsin allah başta bana olmak üsere :)tüm forumdakilere yardımcı olsun inş 6nisanda herkes sınavları tartışırken gusel sonuçlarla burda olur aminn :):):)

murat_burda22

Yeni Üye
LİSANS ÖGRENİMİ HAZIRLIK PROGRAMINA KAYIT YAPTIRDIM.İŞLETME BÖLÜMÜ.4 DERS VERDİLER.(gen.muhasebe,gen.işletme,hukuka giriş,iktisada giriş)
BEN KAÇINDAN GEÇERSEM 3.SINIFA GEÇMİŞ OLACAM.?
cvp bekliyorum arkadaşlar bilen var mı?

yarensu

Yeni Üye
bence sen hepsini geç garanti olsun :):):)ama hepside temel dersler deeee bilen arkdşlar yardımcı olun :) bu krdeşinise

sevsel

Yeni Üye
ben ticaret hukukundan ara sınavda ilk açıklandığında 78 almıştım,finaller açıklandığında ticaret hukuku 80 olmuş,2 ay boyunca 78 olan ders 80 olmuş,öğrendiğime göre sınavlar 2 kez okunuyormuş demek ki 2. okumada puanımı eksik okuduklarını anlamışlar,durum böyle olunca bence sınav sonuçlarına itiraz edebilme hakkımız var,yoksada olmalı.

ocaliptus

Yeni Üye
ben ticaret hukukundan ara sınavda ilk açıklandığında 78 almıştım,finaller açıklandığında ticaret hukuku 80 olmuş,2 ay boyunca 78 olan ders 80 olmuş,öğrendiğime göre sınavlar 2 kez okunuyormuş demek ki 2. okumada puanımı eksik okuduklarını anlamışlar,durum böyle olunca bence sınav sonuçlarına itiraz edebilme hakkımız var,yoksada olmalı.
bende ara sınavda 94 almıştım ticaret hukukundan ama finalde 97 görünüyodu ara sınav onun sebebi şudur bi soru vardı tam hatırlamıyorum cevabı 8 gündü ama cevap anahtarında 1 ay vermişler bende mail attım düzelteceklerini sölemişlerdi gerçektende düzelttiler

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,417
Kullanıcılar
90,723
Son üye
AlanDQ