Eğitim etkinliklerinin yönetimi ve sınıfın kontrolünün incelenmesi

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Öğretmen sınıfa çocuklardan önce gelerek sınıfı uygun şekilde hazırlıyor.Günlük planını kontrol ederek gün içerisinde neler yapacaklarını tekrar kontrol ederek, planlı bir şekilde sıralıyor.
Öğretmen, öğrencilerin sabah sınıfa gelişlerinde,onları güler yüzle karşılayarak;”günaydın”diyor.Çocukların montlarını çıkarmalarında yardımcı oluyor.Sınıfta yoklama yaptıktan sonra çocuklara hangi köşelerde oynamak istediklerini sorarak, verilen cevaplara göre çocukları gruplara ayırıyor.Her gruptan sorumlu bir başkan seçerek,oyuncak dağılımını gerçekleştirmesini sağlayarak,çocukların sorumluluk almalarına katkı sağlıyor.
Öğretmen etkinlik seçiminde; çocukların bilişsel-psikomotor-sosyal-duygusal alanlarına uygun,çocukların hoşuna gidebilecek,etkinliği yaparken eğlenebilecekleri,öğrenebilecekleri,tüm gelişim alanlarına katkı sağlayabilecek etkinlikler seçmeye özen gösteriyor.
Etkinliklere geçişlerde çocuklara,etkinliğin bitimine 5 dakika kaldığını söyleyerek çocukların etkinliklerini bitirmelerini hatırlatıyor.Daha sonra sınıfı toparlamaları için uygun komutları vererek çocuklar arasında görev dağılımı yapıyor.Böylece sınıfta kısa sürede düzeni sağlıyor.
Öğretmen etkinlikler sırasında öğrencilere yumuşak bir ses tonu kullanarak çocuklara yaklaşıyor.Öğrencilere isimleri ile hitap ederek iletişim kuruyor.Öğrencilerle konuşurken onların boy seviyesine inerek,göz teması kurarak iletişimini sağlıyor.Yönergeleri açıklarken,çocukların seviyelerine uygun,açık ve anlaşılabilir şekilde anlatıyor.Öğrencilerin anlamadıkları yerleri tekrar tekrar sıkılmadan,tatlı bir ses tonuyla anlatıyor.Çocuklarla konuşurken diksiyonuna dikkat ediyor.Çocuklara açıklama yaparken uzun,karışık cümlelerden ziyade kısa,anlaşılır cümleler kullanıyor.Olayları anlatırken dikkat çekilmesi gereken noktalarda ses tonunu değişik tonlamalarda kullanarak daha anlaşılır bir hale getiriyor.
Sınıfın tümünü görüş alanı içersinde tutabilmek için masasını etkinlik köşelerinin karşısında tutuyor.Etkinlikler sırasında çocukları sürekli gözlemliyor.Böylece tüm çocukların hangi köşelerde,nasıl oynadıkları hakkında fikir sahibi oluyor.Herhangi bir tehlike anında ya da çocuklar arasında yaşanan karmaşa anında müdahale edip önlemini alıyor.Çocuklara bu anlarda nasıl davranmaları,neler yapmaları gerektiğini uygun dil ve ses tonu ile anlatıyor.
Rutin etkinliklerde;öğrencilerin sıra olarak, tek tek etkinlikleri yapmasını sağlıyor.Gereken rutin etkinliklerinde öğrencilere görev dağılımı veriyor.Elleri yıkarken karmaşa yaşanmasını önlemek için öğrencilerin tek sıra halinde dizilmelerini sağlıyor.Tuvalet ihtiyaçlarında da öğrencilerin tek tek tuvalete gitmelerini sağlayarak kontrolü daha iyi sağlıyor.Yemeklerden önce çocukların yemek dualarını yapmaları için rehberlik ediyor.Yemek yeme kurallarını gerektiğinde çocuklara hatırlatıyor.Kaşık,çatal tutma,küçük lokmalar halinde çiğneme gibi kuralları çocuklara gerektiğinde gösteriyor.
Rutin etkinliklerde kontrol daha çok öğretmende oluyor.Çocuklara çeşitli yönergeler sunarak,etkinlikleri nasıl yapmaları gerektiğini açıklıyor.Bireysel etkinliklerde,her bir çocukla tek tek ilgilendiği için çocuğun tüm gelişim alanlarını daha iyi gözlemleyip daha doğru dönütü verebiliyor.Grup etkinliklerinde ise,kalabalık ve farklı seviyede olan öğrenciler bir arada olduğu için hem etkinlikleri açıklamada hem onları gözlemlemede ve dönüt vermekte zorlanıyor.Bu yüzden grup etkinliği yaptıracağı zaman oluşturacağı grubun öğrencilerinin birbirine yakın seviyede olan kişilerden seçmeye özen gösteriyor.

Öğretmen sınıfta öğretmene yardımcı olmak için her çocuğun sorumluluk alabileceği görev dağılımı yapıyor ve nöbetçi listesi hazırlıyor.Nöbetçilere gün içerisindeki etkinliklerde;kalemleri,boyaları,kağıtları,sanat faaliyetlerinde gerekli diğer malzemeleri dağıtmalarında sorumluluk veriyor.Nöbetçi listesini hazırlarken çocukların daha kolay anlayabilmeleri için o gün nöbetçi olacak kişilerin resimlerini listeye ekliyor.
Öğretmen etkinlikler arasında geçişi sağlarken bir müzik aleti kullanarak basit komutlarla geçişi sağlıyor.Bazı konularda dikkat çekmek için el çırpma,sesini alçaltıp-yükseltme gibi teknikler kullanıyor.Öğretmen çocuklarla iletişim halinde iken yüzü sınıfa dönük,güler yüzlü,iyimser ve anlaşılır olmaya dikkat ediyor.
Tüm etkinlikler esnasında sabit olarak masasında oturmuyor.Çocukları, yanlarına giderek gözlemliyor.Bazen çocuklara,”Bende sizinle oynayabilir miyim?”diyerek oyunlarına katılıyor.Etkinliklerde yardıma ihtiyacı olan öğrencilere yardım ediyor.
Grup etkinliklerinde öğretmen, sınıftaki hakimiyeti sağlamak ve dikkati çekmek için çeşitli parmak oyunlarından,eğlenceli tekerlemelerden faydalanıyor.Öğretmen etkinlikler sırasında çocuklara;”aferin,çok güzel/doğru/iyi yapmışsın,bunu arkadaşlarınada gösterelim/anlatalım...”gibi övgü sözcükleri kullanıp gerektiğinde çocukları alkışlatıyor.Etkinlikler sırasında ya da gün içerisinde başarılı olan,doğru davranışlar sergileyen öğrencilerin yakasına yıldız,çiçek gibi şekiller yapıştırarak çocukların doğru davranışlarının tekrarı için cesaretlendiriyor.
Etkinliklerin sonunda sınıfın toparlanmasını sağlamada çeşitli teknikler kullanarak çocukların eğlenerek bu işi yapmalarını sağlıyor.Sınıfı toparlamada kullandığı teknikler:”müzik eşliğinde öğrencilere sınıfı toplamaya başlamalarını,müzik durduğunda ise durmalarını söyleyerek” çocukların toplama işlemini bir oyun halinde eğlenerek yapmalarını sağlıyor.Öğretmenin kullandığı bir başka teknik ise;çocuklara;”ben şimdi sınıftan dışarı çıkacağım,tekrar sınıfa döndüğümde bana bir sürpriz yapmak ister misiniz?”diye sorarak çocukların sınıfı hızlı bir şekilde düzenlemelerini sağlıyor.Bir diğer teknik ise;ellerini çırparak tatlı bir ses tonu ile komut vererek düzeni sağlıyor.Kullanılan araç-gereçlerin yerine konulmasını söyleyerek bunu sık sık hatırlatıyor.
Öğretmen, çocuklar okuldan ayrılmadan önce herkesin eşyalarını toparlamasını,çantalarını,su mataralarını,faaliyet dosyalarını almasını söylüyor.Çocukların hazırlanmasında yardıma ihtiyacı olanlara yardım ediyor.Velisi gelen öğrenciyi,velisine teslim ediyor.Servisle gidecek olan öğrencileride grup halinde ayırarak tek sıra halinde,sırayı bozmadan yürüyerek servislerine binmelerinde rehberlik ediyor.

DEĞERLENDİRME:Öğretmen çocukların ilgilerine,yeteneklerine uygun etkinlikler düzenleyerek,en doğru tekniklerle çocuklara gerekli kazanımları vermeye çalışıyor.

ETKİNLİK 5:Öğretmenin Kullandığı Yöntemler ve İletişim Biçiminin İncelenmesi

Öğretmenin Etkinlikler Sırasında Kullandığı Yöntem ve Teknikler:

Etkinlikler Yöntemler

Serbest Zaman Etkinliği -Sohbet
-Serbest Oyun
-Televizyon izleme
-Gözlem
-Anlatım
-Soru-cevap
-Anlatım
-İlgi Köşeleri

Elişi ve Sanat Etkinliği -Anlatım
-Bireysel çalışma
-Gözlem
-Soru-cevap
-Kağıt işleri

Rutin Etkinlikler -Açıklama
-Anlatım
-Grup çalışması
-Bireysel çalışma

Oyun Etkinliği -Grup oyunu
-Anlatım
-Canlandırma
-Açıklama

Müzik Etkinliği - Ses açma
-Şarkı söyleme
-Şarkı dinleme
-Ritm çalışması

Anadili Etkinliği -Soru-cevap
-Anlatım
-Açıklama
-Tekrar
-Canlandırma
-Drama
-Pekiştirme

Okuma Yazmaya Hazırlık -Soru-cevap
Çalışması -Anlatım
-İnceleme
-Eşleştirme
-Benzetme
-Tanıma
-Bireysel Çalışma
-Tanıtma

Öğretmen tüm bu teknik ve yöntemleri seçerken;çocukların gelişimlerine uygun olmasına dikkat etmektedir.Etkinliğe uygun,yöntem ve teknikler seçerek çocuklara kazandırması gereken hedef ve kazanımları en iyi şekilde sunmaya çalışmaktadır.
Öğretmen eğitsel etkinliklerde,görselliğe önem vererek nesneleri,kavramları somutlaştırarak,etkinliklerde projeksiyon,Power Point sunumlarını kullanarak çocukların çabuk ve kalıcı öğrenmesini sağlamaktadır.Kavram cd’leri,soru çözümleri,kavram kitapları,tepegöz ile hikaye anlatımları,problem çözme,cümle tamamlama testleri kullanarak çocukların zihinsel gelişimine katkı sağlamaktadır.Değişik sorular sorarak çocuklardan ani cevaplar alıp çocukların dikkatlerini ölçerek,dikkatli dinleyip dinlemediklerini test etmektedir.
Öğretmen,öğrencilerin etkinliklere ilgi ve katılımlarını istenilen seviyede tutabilmek için,etkinlik sürelerini 20’ şer dakika olarak sürdürmektedir.
Öğretmen etkinliklerin uygulanış sırasının, çocukların o anki ilgi ve dikkatlerine göre değiştirebilmektedir.
Öğretmen,etkinlikler sırasında;”ben” dili kullanmakta ve empati kurmaktadır.
Öğretmen gün boyunca etkinlikler sırasında çocukların kontrolünü sağlamada;şarkı söyleyerek,parmak oyunu oynatarak,çeşitli oyunlar oynayarak ve tekerlemeler söyleyerek sağlamaktadır.
Öğretmen öğrencilerle konuşurken; yalın,sade,anlaşılır bir dil kullanmaktadır.Öğretmen gün boyunca etkinliklerde çocuklara;güler yüzlü,sabırlı yaklaşmaktadır.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,417
Kullanıcılar
90,726
Son üye
LeonUO