Elma sirkesi mucizesi

Hazır-Cevap

Özel Üye
Elma sirkesinin menopoz döneminde ve diyabet hastalığında bozulan kolesterolü dengelediği ortaya çıktı.

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi üçüncü sınıf öğrencileri, altı ay süren bir çalışmayla elma sirkesinin menopoz döneminde ve diyabet hastalığında bozulan kolesterolü dengelediğini ispat etti.

Biyofizik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Nazıroğlu, menopoza giren kadınlarda ve diyabet hastalarında elma sirkesinin rolünü araştırmak için üçüncü sınıf öğrencileri tarafından bir proje hazırlandığını belirtti. Halk arasında elma sirkesinin faydalarına ilişkin çeşitli bilgiler anlatıldığını, ancak bugüne kadar bunun bilimsel bir çalışmayla kanıtlanmadığını ifade eden Nazıroğlu, öğrencilerin fareler üzerinde çalışma yaparak elma sirkesinin hem menopoz döneminde, hem de diyabet hastalarında kolesterol dengeleyici olarak etkisini ortaya koyduklarını söyledi.
Nazıroğlu, menopoz döneminde yağ, kolesterol metabolizma dengesinin bozulduğunu ve elma sirkesinin dengeleme gibi özelliğinin ortaya çıkarıldığını dile getirerek, şeker hastalığında da benzer bir durumun söz konusu olduğunu belirtti. Prof. Dr. Mustafa Nazıroğlu, artan glikozun dokulara yayılmamasından dolayı kolesterolün kanda arttığını ve bunun da kalp hastalıklarının oluşmasına, gözdeki dokuların bozulmasına neden olduğunu, ana değerlendirme sonucunda da elma sirkesinin şeker hastalarında kolesterolü dengelediğini ve koruyucu etki yarattığını gördüklerini bildirdi.

Hazırlanan iki projenin TÜBİTAK tarafından desteklendiğini anlatan Nazıroğlu, 22-25 Haziran tarihlerinde SDÜ'nün ev sahipliğinde Uluslararası Hücre Zarları Kongresi yapılacağını ve bu çalışmanın burada bildiri şeklinde sunulacağını söyledi. Nazıroğlu, bilimsel verilerin değerlendirilmesinden sonra uluslararası bir dergide çalışmanın yayımlanacağını kaydetti.

SDÜ Tıp Fakültesi üçüncü sınıf öğrencileri Mustafa Güler ve Gündüzalp Saydam'ın hazırladığı “Ovarektomize farelerde elma sirkesinin kan lipit profili ve lipit peroksidasyon düzeyleri üzerine etkileri” adlı projede, menopoz döneminde bozulan kolesterol üzerinde elma sirkesinin faydaları veya zararları incelendi.

Menopozda bozulan kolesterol dengesini yeniden kuruyor

Menopoz döneminde kadınların kolesterol dengesizliğinden dolayı büyük sıkıntılar yaşadığını ve bu soruna çözüm üretmek amacıyla elma sirkesinden faydalanarak 32 fare üzerinde deney yaptıklarını anlatan Güler, farelere yüksek kolesterol uyguladıklarını ve menopoza sokmak için yumurtalarını çıkardıklarını, bu evrede elma sirkesi tedavisini uyguladıklarını, altı aylık çalışmada başarılı sonuç aldıklarını belirtti.

Menopoz döneminde bozulan kolesterol dengesinin elma sirkesi sayesinde dengelendiğini gördüklerine dikkati çeken Gündüzalp Saydam da, “Kalp ve damar hastalıklarına neden olan kolesterolün ve stres üzerinde elma sirkesinin olumlu etki yarattığını gözlemledik” diye konuştu.
Değerlendirmeyi kalp, göz, karaciğer, böbrek, beyin, sinir, damar ve kan doku örneklerini inceleyerek yaptıklarını ifade eden Saydam, elma sirkesi uygulanan farelerde menopoz döneminde oluşan kolesterolün dokulara zarar verme özelliğini azalttığını belirlediklerini bildirdi.

Şeker hastalarına öneriliyor

Öğrencilerden Zübeyir Yozgat, Ömer Ören ve Osman Kanatsız da, “Streptozotocin ile diyabet oluşturulan farelerde elma sirkesinin kan lipit profili ve lipit peroksidasyon düzeyleri üzerine etkileri” isimli projeyi hazırladı.

Diyabet hastalarında artan kolesterol değerlerinin düşürülmesi üzerinde elma sirkesinin etkilerini araştıran öğrencilerden Zübeyir Yozgat, 32 fare üzerinde deney yaptıklarını belirtti. Önce fareleri şeker hastası yaptıklarını anlatan Yozgat, daha sonra günde tok karna binde 6 oranında elma sirkesi içirdiklerini söyledi. Altı aylık çalışma sonunda farenin kalp, göz, karaciğer, böbrek, beyin, sinir, damar ve kan doku örneklerini alarak inceleme yaptıklarını ifade eden Yozgat, “Şeker hastalığında dengede tutulmayan kolesterol, organlara zarar verir. Elma sirkesi uyguladığımız farelerde organların kolesterolden etkilenmediğini gördük. Şeker hastalığının yan etkilerinin organ ve dokularda oluşmadığını saptadık” dedi.

Ömer Ören ise elma sirkesini insanların da çok rahat bir şekilde kullanabileceklerini, ancak sirkenin tok karna ve yenilen yemeklerin binde 6'sı kadar alınmasına dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. Ören, aksi takdirde fazla alınan sirkenin vücuda zarar verebileceğine işaret etti.

Hürriyet

seher

Özel Üye
gerçekten bir mucize faydalarına bak
teşekkürler hazır cevap:)

DAMLA^^

Yeni Üye
bilgilendirdiğin için tşk.ler hazır cevap...

SÖZÜ KURAN HER DERDİME DERMAN

isokor

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
zayıflamak isteyenlerde sabah aç karnına içiyolar bildiğim kadarıyla ama zararlıymış bunuda ekliyim dedim.
Teşekkürler cvbı-hazır

AsenA_38

Yeni Üye
bende içiyorum sabahları ama zararlı olduğunu bilmiyordum zaten bol suyla bir iki kaşık alıyodum :(

teşekkürler

isokor

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Asena bende yanlış bilgi vermemek senide kaygılandırmamak için biraz daha araştırdım bu konuyu.
Haberlerde diyetisyen aç karına elma sirkesi içmek zararlı, yanlış yapılan bi diyet olarak söylemişti, fakat int. okudum böbrek ve mide rahatsızlığı olanların kullanması sakıncalı onun haricinde bi sorun olur diye yazmamışlar.. Yorumlarda 10aydır kullanıyorum 120kilodan 85e indim yazmış adam. 2ay düzenli kullanıp 7 8 kilo verenlerde olmuş anlaşılan işe yarıyo..
Çok acı bi tadı var onun bende denedim meraktan:) nasıl içiyosun her sabah¿ suyla karıştırınca belki normal oluyodur tadı. Umarım ii gelir sanada bi çok şeyede faydası varmş.

KatreiAsk

Özel Üye
bilgilendirmeler için teşekkürler arkadaşlar ;) ben de mi içsem napsam :D

AsenA_38

Yeni Üye
Asena bende yanlış bilgi vermemek senide kaygılandırmamak için biraz daha araştırdım bu konuyu.
Haberlerde diyetisyen aç karına elma sirkesi içmek zararlı, yanlış yapılan bi diyet olarak söylemişti, fakat int. okudum böbrek ve mide rahatsızlığı olanların kullanması sakıncalı onun haricinde bi sorun olur diye yazmamışlar.. Yorumlarda 10aydır kullanıyorum 120kilodan 85e indim yazmış adam. 2ay düzenli kullanıp 7 8 kilo verenlerde olmuş anlaşılan işe yarıyo..
Çok acı bi tadı var onun bende denedim meraktan:) nasıl içiyosun her sabah¿ suyla karıştırınca belki normal oluyodur tadı. Umarım ii gelir sanada bi çok şeyede faydası varmş.
teşekkür ederim ilgin ve alakn için ;)ben iki kaşık bardağa koyuyorum üzerine ılık sıcak arası su dolduruyorum bir çay kaşığı da bal ekliyorum rahatsız etmemesi için :p tadı gerçekten kötü ama sürekli hale getirmemeye çalışıyorum mesela bi kaç gün öyle kullanıyosam bi kaç gün salataya ekliyorum sadece :) dengede tutmaya çalışıyorum :psirke faydalıdır ya :D

AsenA_38

Yeni Üye
teşekkür ederim ilgin ve alakn için ;)ben iki kaşık bardağa koyuyorum üzerine ılık sıcak arası su dolduruyorum bir çay kaşığı da bal ekliyorum rahatsız etmemesi için :p tadı gerçekten kötü ama sürekli hale getirmemeye çalışıyorum mesela bi kaç gün öyle kullanıyosam bi kaç gün salataya ekliyorum sadece :) dengede tutmaya çalışıyorum :psirke faydalıdır ya :D

isokor

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
estağfirullah bende iki defa rica ederim son anlaşmazlığımızdan sonra bi konuda hemfikir olmak güzel şeymiş:) sirke ii dir ii;):D

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara