Esnerken Ağız Kapatma

Garbino

Özel Üye
Esnerken ağzın kapatılması, çevreye rahatsız edici bir görüntü vermemek ve ağzın içinin görünmesini Önlemek için yapılan kibarca bir davranış şekli olarak düşünülebilir ama bu davranışın kökeninde nezaket değil korku yatıyor. Esnerken yapılan derin nefes alıp verme sırasında ruhun, yani yaşamın ağızdan kaçarak vücudu terk etmesi korkusu.

Tarihte, bugün Ortadoğu diye adlandırdığımız bölgede yaşayan medeniyetlerde insanlar, yeni doğmuş ve yaşam savaşı veren bebeklerin çok sık esnediklerini gözlemlemişlerdi. Bebeklerin sık sık esnemeleri, solunuma az da olsa destek olduğu sanılan fizyolojik bir davranış olmasına rağmen o zamanlarda çok yüksek oranda olan bebek ölümlerinden bu esneme olayı sorumlu tutuluyordu.

Bebekler esnerlerken ağızlarını kapatamadıklarından ruh oradan kolayca çıkıp gidebiliyordu. Bu nedenle Romalılar devrinde, doğumdan sonra birkaç ay süresince, annelerin esneyen bebeklerinin ağızlarını elleriyle kapatmaları zamanın alimleri tarafından tavsiye edilmekteydi.

Bu şekilde, el ile kapatılan ağızdan ruhun kaçmaması için önlem alınmış oluyordu ama bir faydası daha vardı. İnsanlar esnemenin bulaşıcı olduğunu da görüyorlardı. Bir kişi esneyince çevresindekiler de esnemeye başlıyorlardı. Yani esneme olayı sadece esneyen için değil çevresindekiler için de tehlike yaratıyordu. Bulaşıcı bir hastalıktan farkı yoktu.

Esnerken insanın hem kendisini hem de çevresindekileri korumak amacı ile ağzını kapatması ve esnerken başını bir başka yöne çevirmesi gibi esnedikten sonra karşısındakilere 'affedersiniz' demesi de 'sizi de tehlikeye soktum' anlamında bir özür ifadesi olarak insanların davranışlarına yerleşti kaldı.

bigangel

Yeni Üye
çok faydalı bir paylaşım teşşekkürler... bide neden kapatırız esnerken ağzımızı sinek kaçmasın diye..::D:)

By_tr

Özel Üye
güzeldi bir bilgi bundan sonra daha sıkı kapatırız :)

YaKaMoZ

Yeni Üye
Ben sabahları kimse yokken olabildiğince ağzımı açarak esnerim.Yoksa bi tadı olmuyor.Ne iğrencim ya :D

YaKaMoZ

Yeni Üye
Haha süper ya:DValla aynen böyle oluyorum.Bi an vahşi kaplan gibi oluyorum :D Ya sabah 8 e kuruyorum saatimi.Tabi ben tlf susturana kadar saat 8.15 oluyor :D Biraz oyalanıyorum uyanmamak için ama ne yapsam boş uyanmam lazım.Sonra yüzümü yıkamadan önce şöyle bi kollarımı açarak esniyorum.O an ilaç gibi geliyor valla:D

By_tr sen sanki her esnediğinde ağzını kapatıyorsun :D Her zaman doğallıktan yanayım:DKibarlık yapcam diye ağzımı kapatamam.Ama toplum içinde değil tabi ki :D

meleeek

Yeni Üye
teşekkürler................

bigangel

Yeni Üye
esnemekle ilgili en güzel bilgiyi ben verdim ::D:D:D esnerken kükrüyomm hehe

By_tr

Özel Üye
okudugum bişeyi paylaşmak istiyorum. Namazda esneme geldiği zaman kendini tutmayı çalışmalısın eğer tutamıyorsan rukude sağ elle secdede ise sol elin tersi ile agız kapatılmalıdır.

Efendimiz (sav), esnemeyi şeytandan sayar ve şöyle buyurur: “Esnemek şeytandandır. her hâliyle ortaya koymaktadır.

Sizden herhangi biriniz esnemeye maruz kaldığında, gücü yettiğince onu önlemeye çalışsın!” (Buhari, Bedu’l-Halk 11; Edeb 125,128; Müslim, Zühd 56; Tirmizi, maddi ve manevi zararın boyutlarının net olarak bilinmediği kaydediliyor. Metinde
Edeb 7; Salat 156)

ayrıca tecrübelerime dayanarak sölüyorum esneme esnasında peygamber efendimizi aklınıza getirirseniz anında biter
yada madem esnememizi şeytan istiyor ozman her esnemeye selavat getirirsek şeytan zarara girer :)

güzelim

Yeni Üye
ilginç bi yaklaşım ruhun bedenden gitmesi

tunckebap

Yeni Üye
Bundan sonra dikkat etmeli yaa, mazallah ruhum kaçıverir falan. Erkenden öbür tarafa gitmeyelim :D.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara