Hayvanlar Hastalanınca Ne Yapar?

Aşkaimtisal

Yeni Üye
Hayvanların hastalandıklarında ne yaptıklarını bilim adamları merak etmişler ve yapılan araştırmalar neticesinde hayvanların kendilerine has tedavi metodları olduğunu tesbit etmişlerdir..

Aslanlar yaralandiklarinda en yakin su kaynagina giderek agizlarina bir miktar su ve toprak alip cignerler. Sonra yere tukurur ve yerde bir miktar yoğurduktan sonra oluşan çamuru yaralarına surerler. Çamur, yaradaki zehirli maddeleri emmenin yanında, yaranın tedavisine faydalı olan maddeleri de yaraya doğru ceker.​

Genellikle memeli hayvanlar yaralarini yalarlar. Bu sayede hem yara temizlenir, hem de böceklerin yaradan uzak durmasi saglanir. Hatta yarali bir kaplan yarasina ulaşamadığı zaman tükürüğünü ön pençelerinden biriyle yarasina sürer. Daha çok Avustralya’da yaşayan ve renklerinden dolayı gökkuşağı papağanları adı verilen papağanlar ise yaralarına ulaşamadıkları zaman eşlerinin yardımıyla tükürüğünü yaralarına sürerek yaraların iyileşmesini sağlarlar.​

Yarali geyikler ve karacalar ise yosunlu topraklara uzanırlar. Bunu da yumuşak olduğu için değil, yosunlu topraklarda yaralari iyileştiren bir tür antibiyotik olduğu için yaparlar.​

Bal seven bir hayvan olarak taninan ayı ise ayağını arı kovanına sokar ve balın iyileştirici özelliğinden faydalanır. Arılar ise vucutlarının ürettiği bir antibiyotigi, ballarıyla karıştırıp şifa bulurlar. Kunduzlar, vücutlarinda salgılanan bir tür jole ile iyileşirler.​

Hayvanlar arasında dış pansumanın yanında dâhili rahatsızlıklarını tedavi edenlere de rastlanır. Mesela kediler ve köpekler, hasta olduklarında kusabilmek icin çim yerler. Kurtların ise aynı durumda tutam tutam ısırgan otu yedikleri tesbit edilmiştir. Kurtlar ayrıca yılan sokmalarına karşı “Calla palutris” adlı bir bitkiyi yerler. Halk arasında yılan otu olarak bilinen bu bitkinin özellikle kökleri yılan sokmalarına karşı eskiden beri kullanılmaktadır.​

Sadece sevk-i Ilahi ile hareket eden hayvanların kendi kendilerini tedavi etmelerine misaller saymakla bitmez. En son misalimizi de yine ayılardan verelim; ayılar “Ligusticum porteri” isimli bir bitkiye (ağaca) sürtünerek kendilerini tedavi ederler. Bu bitkinin baş agrisi, romatizma, soguk algınlığı gibi rahatsızlıklara karşıi tesirli olduğu bulunmuştur.​

By_tr

Özel Üye
çok güzel çok enteresan bir paylaşım olmuş :)
bir baytar olarak diyorumki koruyucu hekimliğe evet ama evde tadaviye hayır diyorum :p lütfen en yakın veterinere yönlendirelim :d

Aşkaimtisal

Yeni Üye
ben bu konuda çok merak ediyordum hayvanların durumunu.. hani nasıl yaraları iyileşiyor, ağrısı sızısı nasıl diniyor diye.. bi tarafları ağrıyınca ne yapıyorlar diye.. bu konuyla beraber merakımın büyük kısmını gidermiş oldum...

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara